Tip na biovíno: španělská CAMINA Tinto 2007

Moravská obchodní společnost Porta Solis je co do počtu nabízených vín největším obchodníkem s biovíny na tuzemském trhu. Jednou z evropských zemí, z níž prodává vína, je Španělsko. Tentokrát ochutnáme červené víno z ekologického vinohradnictví, které najdete v obchodní síti pod názvem CAMINO Tinto.  

 

200916_Camino_tinto_Porta_Solis_1.jpgPokud zadáte do vyhledávače vinařskou společnost Irjimpa S. I. se sídlem v srdci regionu Castile-La Mancha v městečku Las Mesas, bude vám vygenerováno spousta odkazů na německých serverech zabývajícím se potravinami s ekologickým původem. Ukazuje to kromě faktu, že německý trh s bioprodukty je skutečně vyspělý také na tu skutečnost, že německý konzument naše dnešní víno Camino tinto dobře zná. Na původ vína z německých velkoobchodů nebo na jeho primární destinační určení ukazuje i adjustáž na láhvi v němčině.

O víně

Víno pochází z velmi skrovného regionu v samém srdci iberijského poloostrova.

„Vinařství bratrů Francisca a Javiera Parry po mnoho let produkovalo solidní kvalitní víno pro denní použití. Při jedné běžné návštěvě francouzského enologa Jeana Natoliho z Montpellier a Petra Riegla v roce 1999 vznikla společná myšlenka vyvzdorovat z této drsné a chudé země a vinohradů, které se téměř plazí po zemi, výjimečné červené víno. Ještě před nadcházející sklizní pořídili novou káď, v níž by nejlepší hrozny odrůdy Cencibel (tak se nazývá odrůda Tempranillo v kraji Mancha) mohly být zpracovány náročným postupem uhličitého kvašení. Nepoškozené, ručně sklizené hrozny nechali prokvasit ve velké otevřené nádrži – na ovoci při tomto postupu leží vrstva kyseliny uhličité a chrání je před oxidací. Kvašení začíná pomalu uvnitř bobulí, dokud neprasknou a nevystoupí šťáva. Kontakt se slupkami plnými cenných vůní je tak zvláště intenzivní. Zhruba po 12 dnech je vystoupivší šťáva stažena a zbytek vylisován. Toto vylisované víno, plné barviv a hořčin, je dále zpracováváno odděleně v nerezových tancích. Po ukončení alkoholického kvašení je víno přemístěno do barikových sudů.

V únoru, po každodenních ochutnávkách, je konečně možno posoudit výsledek. Jednotlivé složky jsou smíchány a v lahvích víno ještě 3-4 měsíce dozrává k tržní zralosti.“ Tolik uvádí Porta Solis k výrobci a k vínu se dozvíte následující: „Málo tříslovin, mnoho ovoce a výborná koncentrace. Nadmíru úspěšné víno za výbornou cenu. Ročník 2004 byl vítězem testu televize ARD Plus/Minus a kvalita vína se každým rokem zvyšuje. Favorit pro obchody s vínem.“

Senzorická analýza

Víno má v porovnání s ostatními červenými víny, které jsme zde popisovali, poněkud lehčí odstín čisté rubínové barvy. Vůně je neoddiskutovatelně vinná – příjemný závan různých druhů koření s jemnými doteky dřevěného sudu, sušené tmavé bobulové ovoce – to všechno jsem si poznačil u poznámek k vůni. Co se týč chuti, lze zde bezesporu rozpoznat příjemnou ovocitost, jemnou a dobře strukturovanou kyselinku a skutečnou harmonii a zejméně snadnou pitelnost – víno je srovnané v alkoholu, kyselinách i extraktu – která zas až tak častá u mnoha vín dnes nebývá. Pokud necháte víno rozdýchat, nejméně několik hodin, nebo dokonce jej necháte otevřeno v láhvi do druhého dne, nastoupí v určitý moment velmi příjemné tóny kávy a čokolády.

Hodnocení ve 100 bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 88 b.

Shrnutí:

 • Název: CAMINO Tinto
 • Ročník: 2007
 • Odrůda: Tempranillo
 • Výrobce: Irjimpa S. I.
 • Region: Castila La Mancha, Španělsko
 • Biocertifikace: EcoCert ES-CM-01-AE
 • Jakostní zatřídění: zemské víno
 • Dodavatelem doporučená doba spotřeby: nyní + 1-2 roky
 • Gastronomická aliance doporučená dodavatelem: výborné k nákypům s masem, olivami, bylinkami, a rajčaty
 • Zatřídění podle zbytkového cukru: suché
 • Zbytkový cukr: 1,9 g/l
 • Alkohol: 12,8 %
 • Celkové kyseliny: 4,5 g/l
 • Síra volná/celková: 27/62 mg/l
 • Cena: 105 Kč bez DPH u dodavatele, množstevní slevy poskytovány

Víno velmi příjemně překvapilo. Za daný peníz relativně hodně muziky – tedy ne že by šlo o víno, které lze zařadit mezi šampiony, ale lze s jistotou tvrdit, že jde o velmi dobře pitelné (a to je hlavní!) víno, které nezklame. Sedmička ve dvou večer padne ještě před desátou!

Víno vybral, ochutnal a komentářem opatřil Richard Stávek

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,