Tip na biovíno: Spätburgunder = Pinot noir = Klevner = Roučí malé = Rulandské modré

Jak jistě pravidelní čtenáři serveru bio-info.cz poznali, obchodní společnost Porta Solis patří mezi větší tuzemské dodavatele biovín a rozhodně ji netřeba na tomto místě představovat. Tentokrát jsem vybral zajímavý německý Spätburgunder.  

O odrůdě

Spätburgunder čili po česku Rulandské modré, patří mezi nejdéle pěstované odrůdy. Podle posledních výzkumů genetických analýz je zřejmé, že rodičovskými odrůdami je zde Tramín a Schwarzrie sling. Co je také zajímavé, je velké množství synonym, které jsou pro tuto odrůdu používány.

V Německu a Rakousku ji kromě jiného odhalíte pod názvy Blauer Spätburgunder, Spätburgunder, Blauburgunder, Blauer Klevner, Klävner, Klevrot, Schwarzer Burgunder, Blauer Nürnburger, Früblauer, Schwarzer Riesling, Süssling, Süssedel, Süssrot, Mörchen, Malterdinger, Schwarzer Assmannshäuser a Gut Blau.

Ovšem nejpočetněji jsou synonyma zastoupena v pravlasti odrůdy – ve Francii: Pinot noir, Noirien, Franc noirien, Plant fin, Plant à bon vin, Bourguignon noir, Franc Pinot, Petit Vérot, Salvagnin, Savagnin noir, Petit noirin, Pineau, Franc Pineau, Morillon, Auvernat, Plant doré, Moreot noir, Plant de la Dôle noir, Raisin de bourgogne, Samoireau rouget, Massoutet, Petit plant doré, Vert doré, Noir Meau, Plant noble, Plant medailé, Langedet, Orléands, Pinot de Gevrey, Pinot de Migraine, Pinot de Fleury, Auvernat noir, Berligout, Schwarz Klevner, Roter Burgunder.

O výrobci

Vinařství Weingut Prinz Salm z vinařské obce Wallhausen, které hospodaří v oblastech Nahe a Rheinhessen v Německu, hospodaří na 12 ha vinohradu v příkrých a velmi rozdílných polohách, kde pěstují 65% Rieslingu, převážně na červených a zelených břidlicích. Rodina se věnuje vinařství od roku 1200 a vlastní nejstarší vinohrad v Německu.

Přes kopce, na kterých leží vinohrady rodiny Salmů, vede stará římská cesta z Mainzu do Trieru. Vinařstvím se zde zabývali již staří Keltové a Římané. Dle pozemkových knih, jsou nejstarší vinohrady ve vlastnictví rodiny nejméně od roku 1200, resp. 1217.

Roku 1150 začalo budování hradu Dalburg rodinou Dalbergů. Vyobrazení hradu dle staré rytiny najdete nyní na etiketách vinařství. S objevením střelného prachu hrad ztratil svoji obrannou funkci a roku 1756 se rodina přestěhovala na nově vybudovaný zámek Wallhausen. Předtím byl Wallhausen správním sídlem panství a místem tzv. úředních sklepů. V tamním archivu lze nalézt záznamy o provozu sklepa v několika posledních stoletích.

Prababička prince Constantina Salma, dnešního vlastníka, byla poslední z rodu Dalbergů. V roce 1911 se vdala za pince Franze Salma. Společně vedli podnik a ve 20. letech patřili k zakladatelům Spolku pro podporu přírodních vín v Nahe.

V roce 2006 převzal vedení podniku princ Constantin Salm po svém otci Michaelovi, který se velmi zasloužil o pozvednutí německého vinařství.

Princ Constantin studoval ekonomii m.j. také v Japonsku a Anglii, nyní se účastní každodenního chodu podniku. I přes jeho časté zahraniční cesty zůstal Wallhausen středem jeho života.

Jeho bratr princ Felix Salm se také zcela upsal vinařství: na známé vinařské škole v Gansenheimu vystudoval vinařství a nyní je diplomovaným enologem. Věnuje se druhému vinařství rodiny Salmů v Bingenu.

Více informací najdete na www.prinzsalm.de

O víně a senzorická analýza

2010_09_Sp__tburgunder_1.jpgSpätburgunder ročníku 2007 v kategorii QbA je v podání značky PrinzSalm víno suché, odrůdově velmi typické. Zjistili jsme, že po klasické fermentaci na rmutu a biologickém odbourání kyselin leželo toto víno v malých barikových sudech až do své harmonické zralosti.

Cihlově červená barva s nahnědlými podtóny utvrzuje v tříletém pinotovém víně. Vůně je nazrálá, odrůdově typická. Pinotí nazrálou vůni prostě buďto milujete nebo nenávidíte. To, nad čím se někteří pohoršují jako nad zatuchlinou jiní vyhledávají pro nazrálost a odrůdovou typičnost. Nazrálý Spätburgunder – a tento jde ještě nahoru – to je často směs selského dvorku, zpocených dveří do chléva a kůže. Jak podle nosu, tak i jazyk potvrzuje, že víno poznalo sud – je do projevu vína citlivě zakomponován a svědčí mu. V komplexu vína je patrné, že pochází ze severních vinařských oblastí Evropy, kyselinka je pevná a dobře strukturovaná. Víno má příjemnou dochuť a každý doušek vybízí k dalšímu.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 85 b.

Shrnutí

 • Název vína: PrinzSalm Spätburgunder
 • Odrůda: Pinot noir
 • Ročník: 2007
 • Doporučená doba spotřeby: nyní + 5-6 let.
 • Gastronomická aliance uváděná dodavatelem: podávat při teplotě 12-15°C, k roládám a pečením, perličce s omáčkou, zvěřině a aromatickému sýru
 • Kontrolní organizace: Kontrollverein ökol. Landbau
 • Zbytkový cukr: 1,5 g/l
 • Alkohol: 12,4%
 • Celkové kyseliny: 5,2 g/l
 • Síra volná: 28 mg/l
 • Síra celková: 90 mg/l

Německo umí dávat pěkné Spätburgundery a tentokrát ochutnávaný vzorek to jen potvrzuje.

Víno vybral, ochutnal a poznámkami opatřil Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,