TIP na biovíno: I MUSICANTI Rosato IGT

První květnový den byl letos vyhlášen Svátkem růžových vín. Proto jsme zvolili pro první květnové víno tip na růžové biovíno. Tentokrát je dodavatelem obchodní společnost Pro-Bio a jedná se o italské rosé se zajímavým názvem I MUSICANTI.  

200902_18_rosato1_1.jpgU druhého vína naší rubriky jsme se dozvěděli už alespoň kokrétního výrobce a pár informací o něm. Takže kdo růžové I MUSICANTI Rosato IGT (IGT = Indicazione geografica tipica) pro trh připravuje? Jde o vinaře rodiny Pizzolato. Firma se nachází v severním Trevisu a jejich vinice jsou situovány na pláních a kopcích oblasti DOC. Na těchto kopcích ekologicky pěstují tyto druhy hroznů: Prosecco, Pinot Grigio, Chardonnay, Merlot, Cabernet, Pinot Nero, Raboso. Pro výrobu vína a poté jeho plněním do lahví užívají nejmodernějších technologií. Aby dosahovali špičkových výsledků, dohlíží na samotnou výrobu vína majitel vinařství, Settimo Pizzolato a jeho 10 zaměstnanců. Ekologicky vypěstované hrozny révy vinné začala rodina Pizzolato produkovat v roce 1985 a od roku 1991 je farma kontrolována a certifikována kontrolní organizací.

Víno je k dispozici v lahvích bílého skla o objemu 0,75 l a v balení v kartonu po šesti kusech. Dodavatel stanovil doporučenou maloobchodní cenu na 131 Kč.

200902_18_rosato2_1.jpgViněta je na bílém skle poněkud fialově křiklavá, ale zjevně zaujme na první pohled a její kompozice je po stránce celkového pohledu dobře zvládnuta s italskou precizností po stránce produkce vinět. Na korku se v tomto případě poněkud šetřilo - je použita jedna z nejlevnějších zátek lisovaných z korkové drtě. rosato_zadni_etiketa.jpg

A co se tedy vlastně skrývá uvnitř? Jde o víno sytě růžové barvy, až slabě červená, s lehounce nahnědlým odstínem menisku, čiré, jiskrné. Vzhled napovídá jakoby o starším víně. Vůně je poměrně intenzivní, nicméně méně čistá a méně přitažlivá - slabě revokuje stopy starého jahodového džemu. V chuti netypická hořčinka, dále poněkud rozplyzlé, bez kyselinky, dochuť je fádní. Jde o víno těžko uchopitelné, každopádně jeho využitelnost lze předpokládat například ve vinném střiku nebo také na ledu, dnes moderním způsobu užití růžových vín. Ročník není na vinětě uveden, pouze alkohol a ten je 11,5 % vol.

Hodnocení dle původní stobodové stupnice Mezinárodní unie enologů: 75 bodů

Růžové víno I MUSICANTI lze považovat za průměrný produkt v segmentu jak růžových, tak i ostatních biovín. Poměr ceny a kvality je stále ještě akceptovatelný, i když s výhradami - pěkných růžových biovín není v Evropě málo a toto by mezi ně proklouzlo tak tak.

Shrnutí:

ODRŮDA:

ROČNÍK: neznámý

JAKOST: IGT

ZBYTKOVÝ CUKR:

VINAŘSKÁ OBLAST: Treviso

ALKOHOL: 11,5%

DOPORUČENÁ MC: 131 Kč

Kontakt na dodavatele:

PRO-BIO obchodní společnost s r.o., Lipová 40, 788 32 Staré Město pod Sněžníkem, Tel.: 583 301 951, Tel.: 583 301 972, Fax.: 583 301 960, e-mail: objednavky@probio_cz, www.probio.cz; Fakturační adresa: PRO-BIO obchodní společnost s r.o., Lipová 40, 788 32 Staré Město pod Sněžníkem, IČO: 465 81 863, DIČ: CZ 465 81 863


Víno ochutnal, ohodnotil a popsal Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,