TIP NA BIOVÍNO: Po Novém roce do Alsaska - Josmeyerův Riesling Kottabe

Josmeyer1.jpg V loňském roce jsme v naší rubrice představili ve dvou dílech dvě vína jednoho z předních alsaských biodynamických vinařů, rodinné vinařství Josmeyer z Wintzenheimu. Přechutnali jsme dva Pinoty:  P. gris a P. noir. Nyní je na řadě jejich Riesling ze sklizně 2007.  

Ještě jednou k Josmeyerovým

Ač jsme se o firmě zmiňovali již loni, nebude na škodu si připomenout některá základní fakta. Vinařská firma rodiny Josmeyerových sídlí v obci Wintzenheim vklíněné do samého srdce Alsaska, nedaleko města Colmar. Značka Josmeyer je už několik let řazena všemi předními odborníky na ´francouzská vína k absolutní špičce světové produkce bílých vín. Jejich přístupem k práci na vinohradě i ve sklepě, která je nesmírně poctivá a již několik let přísně biodynamická, si tento výrobce famózních Pinotů a Rieslingů získal řadu světových ocenění a příslušnost v prestižním sdružení biodynamiků, které se utvořilo kolem guru tohoto oboru – Nicolase Jolyho.

V polovině devadesátých let se původně striktně rodinné vinařství rozrostlo o výraznou osobnost. Christoph Ehrhart, v současné době obchodní ředitel, je předním propagátorem biodynamiky.

Mezi viniční tratě, na nichž vinařství Josmeyer hospodaří, patří také dvě významná Grand Cru – Brand a zejména kontroverzní Hengst, jehož poloha a půdní složení fascinují enology natolik, že je jednou z nejdiskutovanějších vinic certifikace Grand Cru na světě.

Vína z produkce domaine Josmeyer jsou vždy dokonale sestavena. I v případě základní řady Josmeyer Classique se jedná o vína s pěkným tělem, za nímž vystupuje typická velmi svěží kyselinka, která přímo vybízí k dalšímu doušku. Konzumace vín od rodiny Josmeyer jsou vždy svátkem a to nejen pro jejich bezkonkurenční kvalitu, ale také zpracování etikety a lahví, na kterých spolupracují přední umělci Alsaska.
Za vše hovoří i to, že Tom Stevenson, světově proslulý odborník na vína z Francie, řadí produkci vinařství Josmeyer na první příčku v absolutním hodnocení všech producentů vína v Alsasku.

O víně

Josmeyer.jpgJosmeyerova vína řady „Artist“, z níž je tento Riesling Kottabe, jsou adjustována vinětou s motivy obrazů různých umělců. Výrobce uvádí, že vína jsou k jednotlivým motivům vybrána tak, aby projev umělcova díla byl v souladu a ladil s projevem vína. Pro Riesling Le Kottabe byl vybrán mladý, impulsivní umělec.

Vinice, z níž pochází hrozny pro ochutnávané víno, se nachází mezi obcemi Wintzenheim a Turckheim na rovinatých vinicích, které rostou na půdách vzniklých na aluviálních sedimentech a bohatých na jíl. V půdě je nemalý podíl písčitých částic. Ryzlinky z těchto tratí bývají velmi jemné. Vinice jsou staré průměrně 35 let.

Josmeyerovi věří, že jeden z důvodů, proč jejich hrozny vyzrávají časně a velmi dobře je i ten fakt, že kompletně celou produkci mají biodynamickou. Hrozny v roce 2007 v některých vinicích dosáhly své sklizňové zralosti již koncem srpna a tak byla sklizeň zahájena již 29. 8. 2007. Jde o nejčasnější zahájení vinobraní této rodinné firmy sahající až do roku 1854, kdy byla založena.

Hrozny byly sklizeny ručně a brzy celé šetrně lisovány na pneumatickém lisu po dobu 5-8 hodin. Samotok byl přetočen do nerezových tanků a ponechán spontánní fermentaci autochtonní mikroflórou kvasinek, která trvala bezmála měsíc. Zpočátku byla teplota fermentace v tanku řízena, později bylo dokvášení ponecháno spontánnímu vývoji. Počátkem roku 2008 bylo víno jemně filtrováno a v březnu lahvováno tak, aby si zachovalo přírodní kysličník uhličitý pro udržení svěžesti.

Senzorická analýza

Josmeyerův Riesling je v olivově zelené alsaské pistoli. Korek je opravdu excelentní kvality, taktéž cínová záklopka je špičková - žádný hliníkový fake. Decentní viněta ztvárňuje umělecké dílo mladého a neklidného umělce.

Barva vína je zelenkavě žlutá, víno je jiskrné. Vůně je decentní, jemná a čistě ryzinková, typická, chce se otevřít, teprve jemně nastupuje petrolej. Pevná, dobře strukturovaná kyselinka dělá víno pevným v kramflecích, je dobře zakomponovaná do celku - nic pro vyznavače vín s výraznějším zbytkem cukru. Víno má tóny toho nejvoňavějšího sena, když se podávkama hází do seníku. Tento riesling má vrchol evidentně před sebou.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 90 b.

Shrnutí

 • Název vína: Riesling „Le Kottabe“
 • Ročník: 2007
 • Výrobce: Weingut Josmeyer
 • Region: Alsasko, Francie
 • Zbytkový cukr: 7 g/l
 • Alkohol: 12,5%
 • Kyseliny celkové: 6,9 g/l
 • Výnos: 60 hl/ha
 • Průměrné stáří vinic: 35 let
 • Maloobchodní cena v e-shopu dodavetele: 385 Kč vč. DPH
 • Velkoobchodní cena: bude sdělena dle konkrétní objednávky.
 • Balení vína: kartony po 6 lahvích
 • Distribuce: možno přes Českou poštu nebo službu DPD a nebo osobně ve vinotéce: www.vinotteka.cz

Víno vybral, ochutnal a komentářem opatřil Richard Stávek

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,