Tip na biovíno: „ORGANICKÝ ŽIVOT“ z Argentiny

Další z několika desítek biovín z celého světa, která na našem trhu nabízí obchodní společnost Porta solis, je bílé víno ročníku 2008 VIDA ORGANICA (doslovně v překladu „organický život“).  

O výrobci

2010_05_Vida_Organica_Torrontes_Argentina_2008_1.jpgPředkové majitelů vinařství, rodiny Zuccardi, přišli do Argentiny z Itálie již v 19. století. V 50. letech minulého století založili firmu zabývající se závlahovými systémy - zdejší aridní klima v oblasti Mendoza by bylo i pro révu velkým oříškem. Využívá se velkých zásob vod z tajících andských ledovců. Aby zemědělcům názorně demonstrovali jejich fungující závlahové systémy na vinicích, pořídili v roce 1963 první vinici. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a vinice se postupně rozrůstaly. Dnes rodiny hospodaří na neuvěřitelné rozloze 600 hektarů.

V roce 1998 firma začíná na části vinic hospodařit v ekologickém režimu. Dnes obdělává plochu asi 300 hektarů biovinic. Většina vinic leží v nadmořské výšce okolo 1000 m. Jejich vinice se tak i díky závlaze staly doslova oázou pro četné druhy ptactva a hmyzu, neboť v okolní téměř pouštní krajině Mendozy vinice představují jisté útočiště. Dominantou vinic Zuccardi jsou tradiční argentinské odrůdy jako je Malbec, Bonarda a Torrontés. Firma se též dlouhodobě věnuje experimentům s novými odrůdami vhodnými pro zdejší extrémní podmínky, jako první např. v Argentině uvedla na trh vína z odrůd Zinfandel a Viognier.

Sklizeň je ruční, hrozny jsou šetrně dopravovány v malých bednách ke zpracování. Moderní sklepní provoz klade důraz na nízké teploty při zrání a skladování.

Rodina Zuccardi klade též důraz na otázku sociální - všichni zaměstnanci firmy jsou tak v trvalém pracovním poměru, takže oproti klasickému systému vyplácení mzdy každodenně jak je v jižní Americe častým jevem, mohou rodiny pracovníků počítat se stálým příjmem po celý rok. Dospělým i dětem je poskytována možnost vzdělávání, důstojné bydlení je samozřejmostí. V celém podnku jsou v této sféře tak uplaňovány hodnoty, které jinak v celé Argentině nejsou zdaleka běžné.

O víně

Distributor k vínu mimo jiné uvádí: „Svůdná, smyslná vůně, jemné muškátové aroma, přitom nenásilné a velmi chutné. Vynikající hodnocení (dvě hvezdičky) v časopisu Weinwelt 3/2008, 87 bodů ze 100 v hodnocení časopisu Weinwirtschaft."

Tmavě olivově zelená láhev typu Bordó byla uzavřena kvalitní přírodní korkovou zátkou. Viněta je velmi stylová: na jakoby ručním papíře je plasticky znázorněna kytka.

Senzorická analýza

Barva je světle zlatavá, víno jiskrné.

Ve vůni zaujme ušlechtilá vinná nazrálost s mírnou zastřeností, která však intenzitu čichového vjemu ovlivňuje pramálo. Ve vůni lze s jistotou identifikovat dřevité tóny, které směřují k úvaze, že víno zrálo na sudu.

Chuť je nazrálá, až jakoby přezrálá, možná někde kolem vrcholu svého života. Pozorného pijáka zaujmou příjemné tóny sušeného lučního sena. Vjem chutě trvá na patře velmi dlouho.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 75 b.

 

Shrnutí

 • Název vína: VIDA ORGÁNICA
 • Ročník: 2008
 • Region: Mendoza, Argentina
 • Výrobce: Bodega Familia Zuccardi de La Agrícola S.A.
 • Odrůda: Torrontes
 • Doba spotřeby doporučovaná distributorem: nyní + 1-2 roky
 • Doporučení - gastronomická aliance (distributorem): teplota podávání 8-10°C, výborné ke světlému masu, asijské kuchyni nebo jakko aperitiv
 • Kontrolní organizace: Letis S.A.
 • Zbytkový cukr: 3,5 g/l
 • Alkohol: 13,5 %
 • Celkové kyseliny: 5,6 g/l
 • Síra volná: 32 mg/l
 • Síra celková: 100 mg/l
 • Běžná maloobchodní cena: 330 Kč vč. DPH
Ačkoli jde o plné víno s dlouhou dochutí, nelze si nevšimnout určité zastřenosti, která je v kombinaci s ne úplně čistou vůní. I přes tento relativně drobný nedostatek víno potěší svojí hutností v kombinaci se strukturovanou mineralitou.

Víno vybral, ochutnal a komentářem opatřil Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31           1 2
32 3 4 5 6 7 8 9
33 10 11 12 13 14 15 16
34 17 18 19 20 21 22 23
35 24 25 26 27 28 29 30
36 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,