Tip na biovíno - Malbec z Argentiny

Tentokrát ochutnáme druhé víno z nabídky břeclavské společnosti Vinicola, která se specializuje na zámořská vína a dováží také několik biovín z jižní Ameriky. Desáté ochutnávané a odkrývané biovíno je argentinské červené víno z odrůdy Malbec z řady organické produkce CUMA.  

O regionu a výrobci

200910_CUMA_Malbec_2.JPGPo Mendoze je v Argentině druhou nejvýznamnější vinařskou oblastí Salta ležící v severozápadním regionu stejného jména. Zde se nachází při úpatí andského pohoří údolí Cafayate a právě v něm má od svého založení v roce 1892 vinohrady, v současné době 750 hektarů a sklepy Bodega La Rosa, vinařský podnik Michel Torino. Údolí leží ve výšce 1700 metrů nad mořem a má ideální podmínky pro pěstování révy vinné. Vinice jsou vysázeny na jižních svazích s dostatkem slunečního svitu. Půda je kamenitá a písčitá, dobře propustná, zásobovaná vláhou z horských potoků. Velké letní teplotní rozdíly mezi dnem a nocí zpomalují zrání a dávají možnost koncentrovat v hroznech maximum chuti, aromat a barviv.
Pro oblast je charakteristické malé množství dešťových srážek - průměrně 200 milimetrů za rok. Spolu s nízkou 15%-ní vlhkostí umožňuje pěstování hroznů s minimalizací ochranných postřiků - v některých ročnících jsou získávány pro vyrobená vína certifikáty o "organických" sklizních, tj. hrozny byly vypěstovány bez použití chemických postřiků a umělých hnojiv. Při vlastním zpracování hroznů jsou použity nejmodernější technologie, šetrné lisování, řízená teplota kvašení, zrání vín v barikových sudech, dozrávání vín v lahvích.

O víně

Výrobce popisuje barvu vína jako intenzivně karmínově červenou, připomínající čerň ve sklence. Je zde prý vůně čerstvých švestek typická pro tuto odrůdu kombinovaná s tóny kořenitosti a náznaky máty a eukalyptu. Chuť je bohatě borůvková a švestková, ústa se vzápětí naplní mátou a kořeněným charakterem, tóny estragonu a rozmarýnu. Skladovací potenciál je 3 - 5 let. Vhodné kombinovat s grilovanými masy a plísňovými sýry. Doporučená teplota podávání 16 - 18 °C.

Senzorická analýza a hodnocení

Argentinský Malbec je barvy poměrně hluboké a hutná. Vůně tohoto vína průrazná a se zřetelnými stopami zrání vína v barikovém sudě a to možná až v přílišné intenzitě. Ačkoli je v tomto ohledu vůně technologicky „čistá", onou výrazností dřeva je bohužel až neosobitá. Doušek vína na jazyku evokuje přezrálé peckové ovoce, zejména sušené přezráté sladké třešně. Komplex dochuti je dlouhý a velmi příjemný. Jde o zajímavé, pikantní víno.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 85 b.

Shrnutí

  • Název vína: CUMA
  • Odrůda: Malbec
  • Ročník: 2006
  • Výrobce: Michel Torino
  • Alkohol: 13,5%
  • Doporučená MOC: 350 Kč vč. DPH
  • Počet balení v kartonu: 6 lahví á 0,75 l
  • EAN láhve: 7790189040142
  • Dodavatel: VINICOLA, s.r.o., Lanžhotská 27, 690 02 Břeclav

Vinicola Břeclav předkládá tuzmskému spotřebiteli další zajímavé biovíno. Je velmi povedené, z enologického hlediska profesionálně připravené. Překvapivá je informace výrobce o tom, že pokud je příznivý rok, přihlásí hrozny jako organické. No, v Evropě to tak snadné není - tady máme tzv. přechodné období, jakousi karanténu pro půdu, vinici a tak celkově. Téma předpisů pro ekologické zemdělství v zámoří vůbec je věc opravdu zajímavá. Zkusíme o tom do některé z příštích statí o biovínech zjistit více.

 

Víno vybral, ochutnal, informace sesbíral a komentářem opatřil Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,