Tip na biovíno: Jihoafrický Cabernet Sauvignon

Série červených vín pokračuje, i v posledním listopadovém díle ochutnáme červené. Tentokrát a vlastně poprvé zamíříme na černý kontinent, až na jeho samý jih. Představujeme červené víno z odrůdy Cabernet Sauvignon od vinařství Stellar Organics.  

 

O výrobci

200917_Stellar_Organics_1.jpgStellar Winery je největším výrobcem biovín v Jihoafrické republice. Produkuje více než 4 500 tun hroznů pro tuzemský trh a také pro export.

Vinice se nacházejí na severní hranici vinařských oblastí Olifant´s River a Namaqualand. Jde o region proslulý jarní kvetoucí vegetací a semiaridním klimatem. Vinařská firma je v soukromém vlastnictví, přičemž 26 procent ve vinařské části patří zaměstnancům a v části viničního hospodářství jde o ideální polovinu 50 procent. Stellar Winery je známa svými inovatovními přístupy a tak v běhu času získala množství prvenství mezi ostatními vinařstvími.

K tomu distributor na svém e-shopu o výrobci uvádí: „Prvotřídní červené BIO víno ze státu Namaqualand v Jihoafrické republice. Organizace Stellar Winery nabízí nejen vynikající víno z ekologicky pěstované vinné révy, ale zaručuje také dodržování lidských práv. Systém FAIR TRADE garantovaný mezinárodní známkou vylučuje dětskou práci, umožňuje chudým pracovníkům a jejich rodinám lepší životní podmínky, m.j. vzdělání, kvalitnější bydlení a lékařskou péči. Zaměstnanci Stellar Winery mají navíc pro své děti k dispozici mateřskou školku a základní školu. Jedním z nich je pan Berty Jones, který se vypracoval ze stavitele vinných sklepů do manažerské funkce a je tak důkazem filozofie poskytování příležitostí pro profesní růst.“

O víně

Vína z této řady, jsou dle údajů výrobce kupáží z různých vinic a partií. Každé z nich je charakterizováno hlubokou barvou, zralým ovocem ve vůni a komplexem taninů. Jednotlivé rozdíly pak přicházejí díky ekologickému systému pěstování hroznů, vinice ochlazujícím odpoledním větrům, autochtonní fermentační mikroflóře a dalším, doposud neprozrazeným nuancím.

Víno je plněno v tmavě zelené láhvi tvaru bordó a má šroubovací uzávěr. Moderní vinětu se stříbrnými prvky a logem FAIT TRADE doplňuje zadní etiketka z podrobnějšími informacemi.

Senzorická analýza

Víno má hluboký temný odstín rubínovo.fialové barvy. Ve vůni dominují tóny ostružin, lépe řečeno v první fázi čaji z ostružinového listí, později, po několikahodinovém nadýchnutí, džemu z nich. V chuti vystupují vzácná dřeva, stará povidla, hořká čokoláda – to vše v mohutném, silném a velmi expresivním projevu. Jde o hutné, možná až příliš v alkoholu silné víno.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 85 b.

Shrnutí

  • Název vína: Stellar Organics Cabernet Sauvignon
  • Odrůda: Cabernet Sauvignon
  • Ročník: 2007
  • Certifikace: Bio, Fair Trade
  • Výrobce: Stellar Winery
  • Dovozce: GEPA, The Fair Trade Company, Postfach 260 147, D-42279 Wuppertal, SRN
  • Distributor: EXCELLENT PLZEŇ s.r.o., Sněženková 8, 326 00 Plzeň, Česká republika
  • Alkohol: 14%
  • Cena: 190 vč. DPH v e-shopu distrubutora

Cabernet Sauvignon z vinařství Stellar Organics patří mezi typické produkty globalizovaného trhu – módní viněta, technologicky dokonale zvládnutý obsah láhve a také akcent na bio a fair trade.

Za deklarovanou cenu jde o relativně slušnou muziku. A to i přes to, že v kategorii BIO toto víno cestuje přes půl planety – a exhalace z námořní dopravy nejsou zrovna příliš BIO. Tomuto faktu ulehčí snad další certifikace: fair trade, tedy férovy obchod.

Víno vybral, ochutnal a popsal Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,