Tip na biovíno: chilské růžové ze sklizně 2007

V šestém tipu na biovíno se opět dostáváme na jihoamerický kontinent – tentokrát do Chile. Společnost Excellent Plzeň dodává kromě jiných bioproduktů na náš trh také růžové biovíno z odrůdy Cabernet Sauvignon a to s nálepkou FAIR TRADE  

200906_Las_Lomas.jpgVinařské družstvo Viňa Lomas de Cauquenes (COVICA) bylo založeno již v roce 1939. Jedním z impulsů pro vznik tohoto uskupení malých pěstitelů bylo tragická událost v dějinách chilského vinařství - silné zemětřesení, které poničilo vinice a sklepy mnoha místních vinařů. Od roku 1995 jsou produkována biovína a to na výměře 60 ha. Kromě odrůdy Cabernet Sauvignon jsou dále produkovány Chardonnay, Sauvignon, Syrah a Malbec.

O víně

Jak je patrné i z hlavní či pomocné adjustáže některých dalších biovín na našem trhu původem z jiných zámořských ale i evropských destinací a od jiných obchodníků, jsou mnohá tato vína primárně určena pro německý trh. Biovíno LAS LOMAS Cabernet Sauvignon 2007 z chilské oblasti Valle del Maule je představeno v láhvi bílého skla, jak je již konvencí u růžových vín, která je opatřena jednoduchou a prostou vinětou, která působí vcelku vkusně a v kombinaci s růžovou barvou obsahu láhve v regálu obchodu celkem lákavě. Víno bylo uazvřeno přírodním korkem, což u biovína zapůsobí víc než dobře. Hrdlo bylo láhve opatřeno cínovou záklopkou, což už prvotnímu „biovjemu" příliš nepřidá. Nu což, pojďme k vínu samotnému! Ještě si však shrneme, co o víně uvádí viněta:

Viněta

„Růžové víno Las Lomas je Cabernet Sauvignon hýčkaný chilským sluncem. Pěstuje se v chilském družstvu Viňa Lomas de Cauquenes (COVICA). Suché podnebí, plnost světla a hluboká půda regionu Cauquenes dávají víno jeho nádherný ráz. Osvěžující a perlivé Las Lomas se vyznačuje malinově červenou barvou a charakteristickou višňovou tečkou. Hodí se především k lehčím pokrmům a jídlům z grilu, nebo si ho můžete vychutnat jen tak. Doporučujeme podávat mírně chlazené, cca 12 stupňů. FAIR TRADE umožňuje chudým zemědělcům a jejich rodinám lepší životní podmínky, m. j. vzdělání, kvalitnější bydlení a lékařskou péči. Nezávislou kontrolu Fair Trade kritérií garantuje pečeť TransFair na obalu."

Senzorická analýza

Barva je tmavě růžová, až spíše červená, s malinovými tóny vyššího barevného stupně. Víno na okrajích sklenice lehce perlí. Vůně je zemitá až minerální, bez ovocitosti, na kterou by upomínal vzhled. V chuti jde o ještě stále i vzhledem k ročníku pitelné víno, přičemž značně srovnaná až nižší kyselinka značně determinuje oblast použití v gatronomii. V celkovém chuťovém vjemu jde o poměrně silné víno - má obsah alkoholu 13,5 %, které obstojí i s na vinětě uváděnou kombinací grilovaných pokrmů.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 80 b.

 

Shrnutí

  • Název: Las Lomas Cabernet Sauvignon Rosé
  • Odrůda: Cabernet Sauvignon
  • Ročník: 2007
  • Oblast: Valle del Maule, Chile
  • Alkohol: 13,5%
  • Cena (MOC): 230 Kč

I když bych doporučoval víno příliš neskladovat, nejlépe ihned pít, překvapilo. Je totiž ještě o půlrok starší, než evropská vína ročníku 2007. Relativně uspokojující, dobře technologicky zvládnuté, bez zádrhelů. Rozhodně nezklame, i za relativně vyšší cenu.

Informace pro obchodníky

Balení v kartonech po 6 kusech. Obchodník dodává libovolný počet kusů. Dodání obvykle do 3 dnů, doručení prostřednictvím České pošty, při větších objemech závoz.

Velkoobchodní ceny dle odebraného množství.

Doporučená MOC: 230 Kč

Kontakt:

EXCELLENT PLZEŇ s.r.o.
326 00 Plzeň
Sněženková 8
fairtrade@explzen_cz
Lenka Černá
602 190 960
skype: lenka.cerna111


Víno vybral, ochutnal a popsal Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,