Tip na biovíno: chilské růžové ze sklizně 2007

V šestém tipu na biovíno se opět dostáváme na jihoamerický kontinent – tentokrát do Chile. Společnost Excellent Plzeň dodává kromě jiných bioproduktů na náš trh také růžové biovíno z odrůdy Cabernet Sauvignon a to s nálepkou FAIR TRADE  

200906_Las_Lomas.jpgVinařské družstvo Viňa Lomas de Cauquenes (COVICA) bylo založeno již v roce 1939. Jedním z impulsů pro vznik tohoto uskupení malých pěstitelů bylo tragická událost v dějinách chilského vinařství - silné zemětřesení, které poničilo vinice a sklepy mnoha místních vinařů. Od roku 1995 jsou produkována biovína a to na výměře 60 ha. Kromě odrůdy Cabernet Sauvignon jsou dále produkovány Chardonnay, Sauvignon, Syrah a Malbec.

O víně

Jak je patrné i z hlavní či pomocné adjustáže některých dalších biovín na našem trhu původem z jiných zámořských ale i evropských destinací a od jiných obchodníků, jsou mnohá tato vína primárně určena pro německý trh. Biovíno LAS LOMAS Cabernet Sauvignon 2007 z chilské oblasti Valle del Maule je představeno v láhvi bílého skla, jak je již konvencí u růžových vín, která je opatřena jednoduchou a prostou vinětou, která působí vcelku vkusně a v kombinaci s růžovou barvou obsahu láhve v regálu obchodu celkem lákavě. Víno bylo uazvřeno přírodním korkem, což u biovína zapůsobí víc než dobře. Hrdlo bylo láhve opatřeno cínovou záklopkou, což už prvotnímu „biovjemu" příliš nepřidá. Nu což, pojďme k vínu samotnému! Ještě si však shrneme, co o víně uvádí viněta:

Viněta

„Růžové víno Las Lomas je Cabernet Sauvignon hýčkaný chilským sluncem. Pěstuje se v chilském družstvu Viňa Lomas de Cauquenes (COVICA). Suché podnebí, plnost světla a hluboká půda regionu Cauquenes dávají víno jeho nádherný ráz. Osvěžující a perlivé Las Lomas se vyznačuje malinově červenou barvou a charakteristickou višňovou tečkou. Hodí se především k lehčím pokrmům a jídlům z grilu, nebo si ho můžete vychutnat jen tak. Doporučujeme podávat mírně chlazené, cca 12 stupňů. FAIR TRADE umožňuje chudým zemědělcům a jejich rodinám lepší životní podmínky, m. j. vzdělání, kvalitnější bydlení a lékařskou péči. Nezávislou kontrolu Fair Trade kritérií garantuje pečeť TransFair na obalu."

Senzorická analýza

Barva je tmavě růžová, až spíše červená, s malinovými tóny vyššího barevného stupně. Víno na okrajích sklenice lehce perlí. Vůně je zemitá až minerální, bez ovocitosti, na kterou by upomínal vzhled. V chuti jde o ještě stále i vzhledem k ročníku pitelné víno, přičemž značně srovnaná až nižší kyselinka značně determinuje oblast použití v gatronomii. V celkovém chuťovém vjemu jde o poměrně silné víno - má obsah alkoholu 13,5 %, které obstojí i s na vinětě uváděnou kombinací grilovaných pokrmů.

Hodnocení ve 100-bodové stupnici Mezinárodní unie enologů: 80 b.

 

Shrnutí

  • Název: Las Lomas Cabernet Sauvignon Rosé
  • Odrůda: Cabernet Sauvignon
  • Ročník: 2007
  • Oblast: Valle del Maule, Chile
  • Alkohol: 13,5%
  • Cena (MOC): 230 Kč

I když bych doporučoval víno příliš neskladovat, nejlépe ihned pít, překvapilo. Je totiž ještě o půlrok starší, než evropská vína ročníku 2007. Relativně uspokojující, dobře technologicky zvládnuté, bez zádrhelů. Rozhodně nezklame, i za relativně vyšší cenu.

Informace pro obchodníky

Balení v kartonech po 6 kusech. Obchodník dodává libovolný počet kusů. Dodání obvykle do 3 dnů, doručení prostřednictvím České pošty, při větších objemech závoz.

Velkoobchodní ceny dle odebraného množství.

Doporučená MOC: 230 Kč

Kontakt:

EXCELLENT PLZEŇ s.r.o.
326 00 Plzeň
Sněženková 8
fairtrade@explzen_cz
Lenka Černá
602 190 960
skype: lenka.cerna111


Víno vybral, ochutnal a popsal Richard Stávek

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,