Tip na biovíno: André z Borkovan po templářským křížem

2010_12_Templ____i_Andr___ros___2010_1.jpg Biovlna tuzemských vín je tu. Jako první ochutnáváme růžové z Templářských sklepů.  

Jak již mnozí příznivci biovín, respektive vín připravených z hroznů pocházejících z ekologického zemědělství, očekávali, na tuzemský trh přichází první vína od vinařů, kteří se před třemi lety přihlásili do transformačního tzv. přechodného období a sklizeň 2009 byla první, z níž měli certifikované hrozny a mohli tak vyrobit první víno z nálepkou BIO.

Je jaro, podíváme se tedy nyní na růžové víno, které je vhodné pro toto období a taktéž pro nadcházející letní sezónu. André pozdní sběr 2009 v produkci Templářských sklepů Čejkovice, seznamte se!

O výrobci

Společnost Templářské sklepy Čejkovice, která je zároveň jediným vinařským družstvem v Česku, patří progresivním vinařským firmám na poli marketingu. Originální pojetí adjustáže vína, osobitý styl promo akcí či sofistikovaná reklamní kampaň jsou hlavními rysy a důvody silného vzestupu společnosti v posledních letech. Generální ředitel družstva, Ing. Pavel Pastorek obdržel již opakovaně ocenění Manažer roku – nejprve malé firmy a nyní, kdy se společnost rozrostla, po pěti letech také v kategorii střední vinařské firmy.

Templářské sklepy představili svou řadu biovín již na veletrhu Vinex. Souběžně s ní byla zahájena akce pro uživatele sociální sítě Facebook, která nese název Vinařem pro radost: účastnící se budou moci stát patronem keřů révy vinné a sledovat jeho pouť vinařskou sezónou od vypěstování až po sklizeň.

O víně

2010_12_Templ____i_Andr___ros___2010.jpgRosé André 2009 je plněno do typické „templářské“ láhve (vlastní design a vlis loga na patentované láhvi) bílého skla, kde obzvláště dobře vynikne již na první pohled barva vína. Hrdlo obepíná průhedná plastová záklopka a již na její hlavičce se objevuje nápis BIO. Korek byl zvolen vysoce kvalitní ST12 (aglomerát s tzv. dvojploškou – tedy ač hlavní tělo korku tvoří technický korek, vín je ve styku s korkem přírodním, který je na obou koncích a tvoří jakousi právě dvoujplošku) od známé korkařské firmy Colombin z italského Trieste. Viněta se stylově poněkud odlišuje od dosavad známých historických templářských atributů a jsou na ní moderní prvky – foto zelenajících se vinic, růžové pozadí. Na krčku láhve je na provázku zavěšena inormativní knížečka, kde se zákazník dozví detaily o výrobcem vypsané akci facebookové akci „Vinařem pro radost“. Adjustáži nechybí ani zadní viněta. Celkově se v údajích v textu vinět dozvíme následující:

„Hrozny pro přípravu BIO vín jsou připravovány a zpracovávány v systému ekologického zemědělství s maximálním důrazem na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj.

Víno s cihlově červenou barvou s odlesky sušené pomerančové kůry. Ve vůni převažuje jahodový jogurt, karamel a malinový syrup. Chuť je svěží, pikantní, mladistvá s dozvukem dozrávající třešně.“

Senzorická analýza

Barva je jemně jahodová, světlejší s fialovým meniskem, evokuje tak styl reduktivnějšího vyrobního postupu. Vůně je výrazná, ovocitá, jakoby spíše kandované ovoce nebo čerstvě umixovaný mléčný jahodový koktejl. Chuť má mohutný nástup, čistý průběh, ale odeznívá rychleji. Víno sice působí v prvním dojmu svěže, ale v dochuti mu zjevně chybí kyselinka, která by byla u odrůdy André tolik očekávaná.

Hodnocení ve 100-bodovém systému Mezinárodní unie enologů: 83 b.

Shrnutí

 • Název: André Rosé;
 • Ročník: 2009
 • Jakost: Jakostní víno s přívlastkem pozdní sběr
 • Původ: vinařská oblast Morava, vinařská podoblast velkopavlovická, vinařská obec Borkovany, viniční trať Rozehnálky
 • Zbytkový cukr: 1,7 g/l
 • Kyseliny: 4,9 g/l
 • Alkohol: 12,5%
 • Event. Č. jakosti: 31E-10/37
 • Č. šarže: 18/09
 • Plněno v: Veritas Bošovice
 • Cena (e-shop distributora):
 • Balení: láhev 0,75 l, 6 ks v kartonu
 • Kontakt na distributora a výrobce: www.templarske-sklepy.cz

Jde o pěkné růžové víno plošně dostupné a s kvalitní marketinkovou podporou. Ovocitost růžového André z Tepmlářských sklepů bezesporu osvěží širokou škálu spotřebitelů v nadcházejících jerních a letních dnech.

Víno vybral, ochutnal a popsal Richard Stávek

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,