Tesco další maloobchodník s výrobky fair trade

Od 24. června zařadil maloobchodník Tesco do svých vybraných prodejen výrobky pocházející z kontrolovaného férového obchodu. Následuje tak společnosti dm drogerie a Globus.  

Jedná se o instantní kávu bez kofeinu, ta bude v nabídce 22 prodejen Tesco, a mletou kávu, která bude zatím v nabídce 19 prodejen. Obě kávy jsou zároveň bio.

Obě kávy vyrábí britská společnost Cafédirect, do českých prodejen Tesco kávy dodává společnost Fairově s.r.o.

„Hodně lidí se nás ptá, jestli Fair trade výrobky patří do řetězců, jestli by neměly zůstat pouze ve specializovaných Fair trade obchodech nebo v prodejnách se zdravou výživou. Já jsem toho názoru, že pokud Fair trade výrobky v řetězcích nebudou, tak je lidi do své běžné spotřeby nezařadí. Zatím je totiž stále nejčastějším důvodem ke koupi Fair trade výrobků motiv někoho obdarovat...lidi stále nejvíce kupují Fair trade výrobky jako dárky", říká Pavla Pěnčíková, jednatelka společnosti Fairově.

organic_machcu_pikcu_kava_1.jpgBIO Machu Picchu - čerstvě mletá bio káva z Peru

mletá, bio, 227g
100% Arabika
na stupnici síly chuti od 1-5 má číslo 4 tzv. středně silná až silná.

Kávu Machu Pichcu vyrábí organizace COCLA v Peru

Základní informace o organizaci COCLA
- tvoří ji 8.496 malých pěstitelů kávy
- leží na jihovýchodě Peru, ca 1,300km od hlavního města Lima
- byla založeno v roce 1967
- spolupráce s Cafédirect od roku 1994

Vysoko v peruánských Andách, v panenských tropických údolích, drobní pěstitelé kávy využívají to nejlepší podnebí,ve kterém mohou pěstovat ta nejkvalitnější kávová zrna odrůdy Arabika. Organizace COCLA sdružuje 8,500 farmářů z 25 družstev. Se společností Cafédirect spolupracuje COCLA od roku 1994 a dodává jí jak bio tak i nebio kávová zrna. 

V rámci spolupráce s Cafédirect pěstitelé výrazně investovali do kvality kávy. Nyní vyrábí bio mletou kávu nazvanou podle místa svého původu - Machu Pichu. Mletá káva Machu Picchu má nádherně plnou chuť s nádechy oříšků a tmavé čokolády.

„Špičková káva je kombinace mnoha faktorů- půdy, zvyků, které jsme zdědili po předcích, podnebí a trhu. Férové ceny změnily naši komunitu a výrazně zlepšily naši kávu, říká Guillermo Aguilar, pěstitel kávy z družstva COCLA v Peru.

Oříšková, plná, čokoládová- tato slova popisují chuť delikátní kávy Machu Picchu. Můžeme také dodat vytrvalá a neohrožená, protože tento malý ráj v peruánských Andách byl zničen hurikánem El Niňo v roce 1998.

Káva Machu Picchu obsahuje pouze ručně sbíraná kávová zrna Arabiky, odborně pražená tak, aby uvolnily plnou chuť. Všechny suroviny, které kupujeme, jsou 100% Fairtrade. To znamená, že zemědělci mají za svou kávu garantovanou minimální cenu. Dva farmáři jsou členy nejvyššího vedení Cafédirect a většina družstev má ve společnosti obchodní podíl.
Navíc polovina zisků společnosti se vrací zpět pěstitelům kávy, aby byla zaručena ta nejlepší kvalita. Vyzkoušejte vyjímečnou kvalitu plné chuti kávy Machu Picchu s nádechy oříšků a tmavé čokolády!
COCLA povzbuzuje své členy, aby vedle kávy pěstovali i další plodiny, jako například kakao. Z kakaových bobů organizace COCLA se vyrábí například horká čokoláda Cocodirect.

Část sociálního bonusu (ang. Fairtrade premium), který organizace COCLA za prodej Fair trade kávy získá, jde do fondu vzdělávání a technické pomoci (‘Fondo de Capacitacion y Asistencia Técnica' ).  Peníze z fondu čerpají farmáři na vzdělávací programy a technickou pomoc při pěstování kávy. Další část sociálního bonusu se vyplácí farmářům na konci sklizně.

BIO Klasická instantní káva Cafédirect bez kofeinu

bez_kofeinu_cafe_direct_1.jpgInstantní bez kofeinu, bio, 100 g bohatá, jemná a aromatická
Jemná a aromatická káva je vyrobena ze 100% bio kávových zrn odrůdy Arabika.

Kávová zrna do instantní kávy bez kofeinu dodávají například tyto organizace:

  • Majomut v  Mexiku
  • PRODECOOP v Nikaragui
  • Aprocassi v Peru

Základní informace o organizaci Majomut v Mexiku:

  • 928 malých pěstitelů kávy
  • leží blízko města San Cristobal de las Casas v regionu Chiapas v Mexiku
  • založena v roce 1981
  • spolupráce s Cafédirect od roku 1995

Majomut znamená v místním jazyce drozd mnohohlasý (sedmihlásek). Většina členů družstva Majomut jsou členy etnických skupin Tzotzil a Tzeltal.

Victor Manuel Salas -hlavní cupper v organizaci Majomut
Když se Viktora Manuela Salase zeptáte na kávu, není mnoho věcí, které by o ní nevěděl. Viktor vyrostl v rodině pěstitelů kávy a jeho rodiče, kteří žijí v malém městě Villa Hermosa v regionu Chiapas v jižním Mexiku, kávovníky stále pěstují. Nyní Viktor už 6 let pracuje jako profesionální ochutnávač kávy - v angličtině se používá termín „cupper".

„Studiu na profesionálního ochutnávače kávy jsem se začal věnovat před šesti lety v družstvu San Fernando, jehož členy jsou moji rodiče. Během jednoho roku mě Cafédirect naučil vše co profesionální cupper potřebuje znát. Posledních pět let pracuji jako profesionální ochutnávač kávy v družstvu Majomut.

Testování kávy je vysoce odborná profese, která vyžaduje hodně studia, úsilí a praxi. Viktor je jediný cupper v družstvu Majomut a je zodpovědný za ochutnávání, mletí a hodnocení všech káv, které družstvo vyrábí.
Viktor říká: „Profese ochutnávače kávy není běžná a existuje pouze několik lidí, kteří se jí věnují. Chtěl bych, aby více dětí pěstitelů kávy se v tomto oboru vyškolilo a pracovali pro svoje družstva.
Viktor říká: „ Nyní ochutnávám kávu ze všech komunit, které tvoří družstvo Majomut. Snažím se určit profil každého druhu kávy ze všech družstev, abych mohl rozhodnout, který druh použijeme na jakou kávu.
Viktor se podílel na tvorbě unikátního profilu bio mleté kávy Palenque. Viktorova práce -denní  kontrola kvality kávy v družstvu Majomut - je zárukou, že milovníci kávy dostanou vždy tu nejlepší kvalitu.
Potvrzením toho, že káva Palenque je opravdu mimořádná je i to, že na soutěži Great Taste Awards  získala zlatou medaili.

Více info o společnosti Cafédirect najdete na webových stránkách http://www.fairove.cz/doc-cafedirect_v_cislech.html

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,