Téma měsíce březen 2009: BioFach – obrovský úspěch

BioFach2009_echt bio_1.jpg Ani ekonomická krize ani sněhové vánice nemohou zastavit svět biopotravin: téměř 47 000 odborníků ze 130 zemí navštívilo mezi 19. a 22. únorem veletrh BioFach v německém Norimberku. Nejvíce návštěvníků přišlo tradičně z Německa, dále z Rakouska, Francie, Itálie, Holandska a Dánska. Obdivovat mohli 2 744 vystavovatelů ve 12 halách na celkové ploše 50 500 m².    

BioFach slavil 20 let

Veletrh BioFach slavil letos 20. výročí a oslava se opravdu podařila.
Slavnostní zahájení sledovali mimo jiné ministři zemědělství členských států EU, promluvila na něm Komisařka EU pro zemědělství Mariann Fischer Boel a řada dalších osobností. Největší aplaus přítomných ovšem sklidil primátor města Norimberka, který jednak vyhlásil oblast města jako GMO Free, jednak přislíbil zavedení minimálně 50 % biopotravin do školního stravování a cateringu veřejných institucí ve městě.

09_Biofach_Zahajovaci_ceremonial.jpg

Slavnostní nálada se prolínala celým čtyřdením kolotočem jednání, setkání a vyhlášení výsledků různých soutěží (biovíno, olivový bioolej, nejprodávanější výrobek na německém trhu...).

BioFach byl letos také festivalem pro všechny fanoušky skandinávských lahůdek. Dánsko jako „země roku" představila bionovinky od 45 dánských firem a sobotní párty v jejich režii se opravdu vydařila. Dánové mají jednu z nejvyšších průměrných spotřeb biopotravin na člověka, více než 80 euro za rok. Na BioFach letos z Dánska přijelo více než 1 000 návštěvníků a byli opravdu vidět.

09_Biofach_Dansko.jpg

Kongres, pravidelně pořádaný v rámci veletrhu, letos více než tisícovce účastníků nabídl téměř 150 velmi zajímavých přednášek, diskusních fór a prezentací, prakticky rozdělených do různých odborných sekcí podle zaměření: textil, kosmetika, fair trade obchod, gastronomie, víno a maloobchod.

Bio sektor jako model budoucího vývoje
Vzhledem k ekonomické situaci lze předpokládat, že rychlý nárůst spotřeby biopotravin se v dalších měsících mírně zpomalí a lidé přesunou své nákupy do levnějších prodejních kanálů.

Biosektor ovšem zůstává silný, což potvrzuje jak veletrh BioFach, tak prodejní data za první měsíce roku 2009. Někteří investoři či firmy považují dokonce odvětví biopotravin za určitý „ochranný sektor" pro investice v době hospodářské krize. Kategorie biopotravin je totiž jedna z mála, která nadále zůstává růst. Navíc je bio sektor považován za modelový příklad nového uspořádání po odeznění globální ekonomické krize. Proto přitahuje středně a dlouhodobé investice, zaměřené na budoucí růst.

Investice do biosektoru probíhají na několika úrovních, dvě z nich jsou ovšem velmi důležité: na jedné straně do biopotravin začínají investovat firmy z příbuzných oborů, které se otevírají biopotravinám formou produktových diverzifikací či akvizicemi. Je to příklad italské společnosti GF Group, která je jedním z nejdůležitějších hráčů v oblasti obchodu a logistiky s čerstvým ovocem v oblasti Středomoří. V minulých dnech společnot GF Group získala za 1,2 milionů euro 9% podíl ve společnosti Canova SRL, což je společnost uvádějící na trh bioovoce a biozeleninu pod značkou Almaverde Bio (dodává například do české Billy). Almaverde Bio je jednou z nejznámějších bioznaček na italském trhu. Společnost Canova v roce 2008 prodala 23 500 tun bioovoce a biozeleniny za celkem 42 milionů eur (1,1 mld. Kč). Almaverde má tak nyní prostředky na razantní expanzi mimo Itálii. 

Na druhé straně se výrazně investuje do vlastní ekologické produkce v nových oblastech, především ve Středomoří, či spíše Sub-saharské Africe. Právě na začátku roku 2009 směřovaly investice do ekologické produkce v Egyptě, Tunisku, Turecku, ale také Řecku a Španělsku. Je to pádná odpověď na stále nedostatečně vykrytou poptávku po čerstvých biopotravinách.

Další vývoj na trhu - prodeje zůstávají silné
Od roku 1999 se celosvětová spotřeba biopotravin zvýšila o 200 %. V roce 2007 se ve světě zkonzumovalo biopotravin za 46,1 miliardy dolarů (přibližně 1 bilion Kč), Evropa a Severní Amerika mají na spotřebě lví podíl (54 %, respektive 43 %). Všechny další země se na spotřebě podílely jen 3 procenty.

Nabídka stále nestíhá pokrývat poptávku a přes světovou finanční krizi je trh s biopotravinami a bionápoji setrvale rostoucí, zejména v Německu, Skandinávii a Francii, Austrálii a Novém Zélandu a Latinské Americe.  

V roce 2008 vzrostla spotřeba biopotravin v Německu předběžně o 10 %, největší maloobchodní řetězce nadále zvyšují svoji nabídku biopotravin.
Ve Francii roste spotřeba biopotravin od roku 1999 setrvale průměrně o 9,5 % ročně. Na konci loňského roku se počet výrobců biopotravin ve Francii meziročně zvýšil o 10 %, hlavní růst byl v kategoriích ovoce a zelenina, víno a maso. 

Přírodní kosmetika lákala
Krásná prosklená hala 7 se opět stala přehlídkou nejnovějších trendů v oblasti kontrolované přírodní kosmetiky. Veletrhu Vivaness se zůčastnilo 204 vystavovatelů z 23 zemí, nejvíce z Německa (100), Francie (30), Itálie (15), Rakouska (10) a Švýcarska (8).

Celosvětový prodej přírodní a biokosmetiky roste rychlostí 1 miliarda dolarů za rok (22 miliard Kč) a podle předběžných odhadů agentury Organic Monitor celkový obrat jen v Evropě za rok 2007 dosáhl 2,1 miliardy dolarů, což představuje 3 % z celkových prodejů kosmetiky. Ovšem v Německu se kontrolovaná přírodní kosmetika podílí na celkovém trhu již 5 procenty. V roce 2007 se celkem ve světě prodalo přírodní kosmetiky za přibližně 7 miliard dolarů a Organic Monitor očekává minimálně 10% růst v dalších letech.

09_Biofach_Kosmetika.jpg

V záplavě pozitivních zpráv lze lehce přehlédnout absenci některých tradičních protagonistů, jejichž úspěch rostl s úspěchem BioFachu. Příkladem může být kosmetická firma Weleda, která se letos veletrhu Vivaness neúčastnila. Překvapivě to není důsledek ekonomické krize, ale změna marketingové strategie společnosti. Weleda se rozhodla přesměrovat své zdroje do nových prodejních kanálů, jako jsou vlastní butiky a lékárny. Tato změna strategie nenaznačuje, že by bioprodukty nebyly dostatečně atraktivní. Právě naopak, ukazuje se, že mimo tradiční odbytové kanály existuje obrovský nevyužitý potenciál pro růst v budoucnosti.

Společnost Weleda také v minulém roce utrpěla zatím neupřesněnou ztrátu, když v důsledku administrativní chyby „opoměla" účtovat svým zákazníkům za odebrané zboží.

Biovíno úspěšně dobývá svět

09_Biofach_vino1.jpgVýrobci biovína z celého světa opět přijeli představit své novinky do „Haly vína" na letošním BioFachu. Ekologické vinohradnictví a jeho produkce - biovína - úspěšně dobývají svět. Na BioFachu se představilo celkem 318 vinařů, nejvíce z Itálie (94), Německa (81), Španělska (53), Francie (42) a Rakouska (16). Produkce biovína byla Tématem měsíce ledna na portálu Bio-info.

09_Biofach_vino2.jpgJiž v listopadu 2008 byly vyhlášeny výsledky soutěže o prestižní cenu International Organic Wine Award. Na BioFachu jsme mohli oceněná vína ochutnat, kdo to nestihnul, nemusí zoufat, moravská firma Porta Solis ty nejlepší již zařadila do své nabídky.

 

Oblečení z biotextílií zažívá boom
09_Biofach_EcoFashion.jpgLetos poprvé se na BioFachu představili také výrobci oblečení a textílií z přírodních materiálů pocházejících z ekologického zemědělství. 47 vystavovatelů nabídlo nadšeným návštěvníkům ekologickou módu ve speciální Textilní zóně.
O rozmachu ekologického textilu jsme referovali minulý měsíc v Tématu měsíce.

Hraje se zápas o budoucnost

Celkový dojem z BioFachu je více než pozitivní, ale uvědomujeme si, že biosektor čekají některé důležité „zápasy", které rozhodnou, zda bude budoucnost BIO, GMO nebo více méně akceptovatelný souběh obou.
V pátek, uprostřed BioFachu, totiž oznámil německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel podporu své kolegyně z ministerstva zemědělství přezkoumat pěstování GMO kukuřice firmy Monsanto MON810, doposud jediné v Evropě povolené odrůdy. Ilse Aignerová, německá ministryně zemědělství, o pár dnů dříve v časopise Berliner oznámila svoje rozhodnutí nechat  GMO kukuřice MON810 přezkoumat, zda neodporuje německým ekologickým pravidlům. „Genetické inženýrství nepřineslo občanům žádné měřitelné výhody," řekla ministryně.

GMO lobbyisté a podporovatelé v Evropské komisi v Bruselu zažívají poměrně horké chvilky, zejména poté, co britský deník The Independent zveřejnil kompromitující záznamy o schůzkách prezidenta EU Barrosy s pro-GMO lobbyisty. Pokud Německu  zakáže pěstování MON810, může se pozice genetických korporací rázem výrazně změnit.
Je těžké si představil budoucnost bez GMO, ovšem budoucnost, kdy GM plodiny jsou pod přísnou kontrolou, biodiverzita je zachována, stejně jako rozvoj ekologické produkce, je absolutně nezbytný. Z této perspektivy je postoj EU velmi důležitý, také kvůli váze, kterou má Evropa na světových trzích s biopotravinami.

Růst produkce v Africe a Indii
09_Biofach_FairTrade1.jpgNa BioFachu jsme si uvědomili, že bio podnikatelů po celém světě stále přibývá, což je jasný důkaz dobrého zdraví a předzvěst úspěšné budoucnosti.  
Jsme pozitivně překvapeni přítomností afrických a indických výrobců a obchodníků. Sub-saharská Afrika a Indický kontinent jsou dvě oblasti, které by mohly výrazně přispět k růstu ekologické produkce. Ačkoli některé firmy, které se na BioFachu představily, jsou zatím malé, jejich podpora ze strany vlád, asociací a rozvojových agentur skýtá záruky dalšího růstu. Podobného růstu, který se nedá přehlédnou, pokud sledujete například rok od roku větší a bohatší účast vystavovatelů ze Španělska, Itálie či Tunisu. Ačkoli některé italské či španělské regiony (zejména Andalúzie a Murcie) opět nabídly skvělou přehlídku bioproducentů, roste jim konkurence v dalších oblastech s podobným klimatem.09_Biofach_Italie.jpg


Plochy ekologického zemědělství opět rostly
Helga Willer z výzkumného institutu Fibl opět na BioFach Kongresu představila nejnovější statistiky o vývoji ekologického zemědělství ve světě. Ze zprávy vyplývá, že na světě bylo na konci roku 2007 certifikováno celkem 32,2 milionů hektarů ekologických ploch. Helga Willer komentovala vývoj slovy: „Oproti předešlému roku se rozloha zvýšila o 1,5 milionů hektarů, nejsilnější růst byl v Latinské Americe a v Africe".
Diane Bowen, prozatímní výkonná ředitelka IFOAM's zdůraznila: „Růst ploch v rozvojových zemích ukazuje, že ekologické zemědělství může přispívat k významnému společensko-ekonomickému a ekologicky udržitelnému rozvoji, zejména v chudším zemích".

Česká prezentace na BioFach 2009

09_Biofach_CR_stanek1.jpg


Na českém stánku, který letos sponzorovalo Ministerstvo zemědělství, se představilo 12 společností: Alika, Amylon, bio nebio, Biopark, Country Life, Extrudo Bečice, Goldim, Mlékárna Valašské Meziříčí, Polabské mlékárny, Pro-bio, Semix Pluso a Solex Agro.

Mimo oficiální stánek vystavovali ještě Sluneční brána, Racio, Ekoland Europe a Life Food. Zejména posledně jmenovaná firma se těšila poměrně velké pozornosti obchodníků z celého světa. Zaujala je jak atraktivní výzdoba stánku, tak především „živá čokoláda", letošní novinka firmy.

09_Biofach_LifeFood1.jpg09_Biofach_LifeFood2.jpg 09_Biofach_LifeFood3.jpg 09_Biofach_LifeFood4.jpg 09_Biofach_LifeFood5.jpg

Novinka pro BioFach 2010
Na základě doporučení vystavovatelů se od příštího roku mění termín veletrhu: BioFach a Vivaness začnou již ve středu (17.2.) a potrvají do soboty (20.2.).

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,