Taška, která zmizí, ušetří 50 % energie

KompostSacek2.jpg Při prvním seznámení s kompostovatelnými plasty mnoho lidí zajásá „Konečně nějaký plast, který když se pohodí v lese, tak se rozloží a nebude obalovat stromky a keříky igelitovými závoji.“  

Cena kompostovatelných sáčků však naštěstí vede občany k uvážlivému nakládání s kompostovatelnými plasty. Tomáš Hodek ze společnosti HBABio, která vyrábí v Čechách kompostovatelné tašky z hmoty BIOPLAST, k tomu říká: „Není naším cílem, aby se naše tašky dávaly v obchodech zadarmo. Lidé by měli vědět, že všechno má svou hodnotu, která se nejlépe projeví při správném užití."

Společnost HBABio na trh dodává kompostovatelné tašky. Nepropaguje je jako tašky na zboží, dodává je jako tašky na bioodpad, případně směsný odpad. Skutečnost, že si v ní odnesete domů nákup, je jen přidaná hodnota této tašky. Taška je svým rozměrem optimalizovaná pro koše BioMat Combi, což je v podstatě držák pro zavěšení sáčku nebo tašky. Tašky jsou paropropustné, a tak při zavěšení sáčku do koše dochází k intenzivnímu vysoušení odpadu v sáčku, odpad pak nehnije a nezapáchá. „U mnoha odběratelů se nákupem košů s kompostovatelnými sáčky významně změnily zvyklosti v domácnosti. Doposud málo představitelná separace bioodpadů se ze dne na den stala samozřejmostí. Chovat se šetrně k životnímu prostředí nemusí vždy znamenat sebezapírání a odříkání. S našimi taškami je to spíš naopak", tvrdí  Tomáš Hodek.

KompostSacek1.jpgTaška od společnosti HBABio prošla náročným posouzením z hlediska celkových dopadů na životní prostředí, na jehož základě bylo tašce vystaveno Environmentální prohlášení o výrobku - EPD (Environmental product declaration). V rámci certifikace byla provedena rovněž analýza životního cyklu LCA (Live Cycle Assesment) a byla porovnána s LCA tašky shodných parametrů, která by byla na stejném stroji vyrobena z HDPE. Posuzovala se celková spotřeba energie na výrobu tašek, které pojmou objem 1m3. Výsledky překvapily i samotné propagátory bioplastů. Energetická náročnost výroby tašek z materiálu BIOPLAST je poloviční proti tašce z HDPE. Tento údaj se přirozeně nedá paušalizovat na všechny kompostovatelné plasty. Tašky HBABio pocházejí téměř výhradně z přírodních obnovitelných zdrojů, což o mnohých kompostovatelných plastech neplatí. Při podrobnějším zkoumání je patrné,  že samotný proces výroby je energeticky srovnatelný. Pojezdy traktoru po poli, sadba, údržba, sklizeň a zpracování brambor na škrob je sice energeticky náročné, ale nijak významně to nepřevyšuje energetickou náročnost těžby ropy a její dopravu do ČR. Výhodou materiálu BIOPLAST  je, že se zpracovává při nižších teplotách, tím se šetří energie. Hlavní energetický přínos BIOPLASTu je v tom, že suroviny vyrostou na poli a kumulují energii slunce. Ropa se pouze spotřebovává.

Tašky HBABio jsou opatřeny hravým potiskem s žížalkou Žofkou a odkazem na webové stránky www.biosance.cz, který byl spuštěn na podporu odděleného sběru bioodpadů a kompostování. Sdružení Ekodomov, se kterým HBABio spolupracuje, připravuje celorepublikovou reklamní kampaň na podporu sběru bioodpadů a kompostování, ve které web www.biosance.cz bude klíčovým komunikačním bodem. Tašky tak podporují tuto kampaň. Součástí kampaně by mělo být i vysílání TV spotů v České televizi. Kampaň je podpořena Státním fondem životního prostředí. „Tašky jsou nyní v prodeji s doporučenou koncovou cenou 5,-Kč včetně DPH při zachování standardních obchodních marží, což je cena, která se blíží konvenčním igelitkám. Nyní je podstatné, aby tašky byly při začátku kampaně již v obchodech k dispozici. Jedině tak může dojít k výraznějšímu posunu v chování veřejnosti k bioodpadům. „HBABio i sdružení Ekodomov proto bude dělat maximum, aby obchodníkům usnadnili zavedení tašek do prodeje" tvrdí Tomáš Hodek.

www.hbabio.cz

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte při nákupu kávy a čokolády přednost fair trade výrobkům?
Kupuji jen fair trade. 62%
Pokud je v nabídce prodejny, upřednostním. 27%
Občas vyzkouším. 6%
Ne. 3%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44       1 2 3 4
45 5 6 7 8 9 10 11
46 12 13 14 15 16 17 18
47 19 20 21 22 23 24 25
48 26 27 28 29 30    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,