Takto si vážíme namáhavé práce krav – „dojnic“?

Reakce Společnosti pro zvířata na nedávné vylévání mléka do polí českými zemědělci.  

Mléko tvoří mléčné žlázy samic savců primárně pro své mládě. Člověk je jediný živočišný druh, který konzumuje mléko po uplynutí doby kojení a ještě ke všemu využívá produkt jiných druhů. Vzhledem k tomu, že mu pro uspokojení jeho chutí dávno přestalo stačit původní množství mléka, které hospodářská zvířata vytvořila, zvyšuje toto množství šlechtěním a zneužíváním zvířat na úkor jejich zdraví a délky života (původní plemena dávala asi 1 – 8 l denně, dnešní „upravené“ dojnice 15 – 30 l někdy i více).

dojnice_1.jpg

 

Vysokoprodukční dojnice –produkce mléka je na úkor dobré kondice (nadměrně velká vemena, časté mastitidy, problémy s končetinami a další).

Mléko se matkám tvoří po porodu (u krávy otelení). Kráva vytvoří takové množství, aby nasytila své mládě. Protože však nehledíme na potřeby a touhy tohoto tvora a udělali jsme z něho stroj na mléko, není této matce dovoleno mateřství a teleti život u své matky a jsou krátce po porodu odloučeni, což je pro oba velice traumatizující zážitek. Někdy je krávě umožněno tele alespoň olízat od plodových obalů. Podpoří se tak krevní oběh a vzniká pouto matka – tele, což je v intenzivním zemědělství nežádoucí.

A tak kráva - opuštěná matka bez mláděte musí jen dojit, dojit, dojit....  s mnoha zdravotními následky a neuvěřitelně krátkým životem (6 - 8 let). V dobrých přirozených podmínkách může žít 20, i více let.

Poté, co po několikátém umělém oplodnění, „doslouží“, je poslána na jatka. Tento dlouhý, namáhavý a bolestný proces předchází produktu zvanému mléko. A nyní je zbůhdarma vyléván výsledek této těžké práce do polí a kanálů…Takto si vážíme zvířat, jejichž těla a krev živí většinu národa? Není nám stydno?

Za Společnost pro zvířata – z. o. ČSOP:

Dita Michaličková

Nikola Puková

Jaromíra Horáková

Společnost pro zvířata - z.o. ČSOP
email:
s.pro.zvirata@ecn_cz" title="blocked::mailto:s.pro.zvirata@ecn_cz">s.pro.zvirata@ecn_cz
www.spolecnostprozvirata.cz

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Takto si vážíme namáhavé práce krav – „dojnic“? Odpovědět   Jiřina Janíčková 10. 11. 2009, 09:30:18
Vážená Společnosti pro zvířata,
pláčete dobře, ale na špatném hrobě. Zde jste na stránkách ekozemědělců. Copak jste ještě nikdy neslyšely, vážené dámy, o pravidlech a přímo zákonem daných a tvrdě kontrolovaných podmínkách, za kterých se chovají dojnice na ekofarmách ? Proč si myslíte, že vůbec idea ekozemědělství vznikla ? No právě proto, že chovatelům nebyly lhostejné poměry hospodářských zvířat ve velkochovech, kde zvíře už nebylo živou bytostí, ale jen článkem VÝROBY potravin.
Rozlévání mléka mělo být aktem burcujícím a vedoucím k zamyšlení. U vás se to evidentně povedlo - a to je dobře. Ale zamyslete se ještě dál. To mléko nebylo výsledkem pouze "práce" krav, ale také práce jejich ošetřovatelů a majitelů. Je to práce nelehká, společensky nedoceněná a teď ještě ekonomicky ztrátová. Kdo si uvědomí, že tvorba cen zemědělské produkce se NEDĚJE tak jako ve všech jiných odvětvích, t.j. náklady + přiměřený zisk ? Toto v zemědělství NEEXISTUJE ! Náklady prvovýrobce nikoho nezajímají, naopak jsou ještě ( mnohdy neopodstatněně ) navyšovány různými direktivami, tu v zájmu "ochrany spotřebitele", "bezpečnosti potravin", tu z jiného důvodu. Ale výkupní ceny jsou dány a tečka. Jestli se prvovýrobci "líbí", nebo "nelíbí", jestli se do nich "vejde" či "nevejde" - to nikoho netrápí. Maximálně je slyšet výrok - "nevyplácí se ti zemědělská produkce ? - tak ji nedělej !"
Takže nejen práce zvířat, ale ani práce zemědělců si společnost moc necení. Kéž by si to lidé uvědomili, když v marketech nakupují potraviny - a jediným vodítkem preferencí je co nejnižší cena ...
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,