O biomléko a výrobky z něj je dlouhodobě zájem

Biomleko_projekt_2.jpg Světový den mléka: o biomléko a výrobky z něj je dlouhodobě zájem, potvrzují to nejen statistiky, ale také samotní sedláci.  

Na pátek 1. června 2018 připadá Světový den mléka, Svaz PRO-BIO proto připomíná, že by se spotřebitelé mléka a mléčných výrobků měli zajímat o to, odkud jejich mléko pochází a co obsahuje.

Biomléko, jehož spotřeba i počet producentů meziročně roste, totiž obsahuje až o 68 % více zdraví prospěných omega-3 mastných kyselin než běžné mléko a minimum zbytkových pesticidů a antibiotik. 

„Dlouhodobě vnímáme trend rostoucí poptávky po bio mléčných výrobcích. Tento trend, který jednoznačně vyčtete z každé statistiky k ekologickému zemědělství, ostatně potvrzují také naši sedláci. Proto jsem ráda, že můžeme pomoci nadále rozvíjet trh. V rámci projektu na podporu produkce a odbytu biomléka, který pro Ministerstvo zemědělství realizujeme, už nyní máme přibližně 20 zapojených farem, které buď jsou konvenční a chtějí začít produkovat biomléko a výrobky z něj, nebo jsou ekologické, ale chtějí začít svoji produkci finalizovat. To je skvělý vývoj a máme se hodně na co těšit. Jsem si jistá, že v budoucnu bude mít každý region svého producenta bio sýrů nebo bio jogurtů a to je dobře. Když se podaří regionálně zajišťovat produkci a odbyt biopotravin, je to ta nejlepší možná varianta,“ uvedla Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

V souvislosti s produkcí biomléka Svaz PRO-BIO dlouhodobě také upozorňuje na fakt, že biomléko obsahuje v porovnání s mlékem z konvenční mléčné farmy až 3krát více kyseliny linolové, která má protirakovinné účinky, dále až o 68 % více omega-3 mastných kyselin prospěšných pro lidský organismus a naopak má mnohem nižší zbytkové hodnoty pesticidů a antibiotik. Biomléko, které je získáváno od krav z ekologických chovů, má sice srovnatelný obsah bílkovin a tuku jako mléko běžné, spotřebitele by však mělo zajímat, že ekologický zemědělec krmí zvířata pouze biokrmivem bez obsahu pesticidů a také v případě použití v běžných chovech hojně využívaných antibiotik musí čekat dvakrát déle, než prodá mléko z takto léčené krávy na trh.

„Vyšší obsah zdraví prospěšných mastných kyselin v biomléku je nepopiratelným benefitem, důležité jsou ale hlavně podmínky, ve kterých zvířata žijí. Dojnice chované v ekologických chovech tráví většinu života na pastvě a v případě ustájení musí mít dostatek místa k pohybu a možnost venkovního výběhu. Ekologické zemědělství respektuje potřeby zvířat, krávy mají možnost žít v téměř přirozených podmínkách a tento přístup vede k prevenci nemocí. Ekologické dojnice také většinou žijí mnohem déle, protože nejsou degradovány jen na stroje na mléko, ale zachází se s nimi s patřičnou péčí,“ dodává Urbánková.

O projektu Biomléko

Projekt Ministerstva zemědělství na podporu produkce a odbytu biomléka v ČR probíhá v letech 2017 – 2019 a prostřednictvím veřejné zakázky je realizován Svazem ekologických zemědělců PRO-BIO. Hlavními pilíři projektu je poradenství pro konvenční podniky a stávající ekologické podniky, výměna zkušeností mezi sedláky, posouzení dopadu ekologického hospodaření na kvalitu vody a půdy, vytvoření praktických příruček a materiálů pro mléčné ekologické podniky.

Více o projektu najdete na http://eagri.cz/public/web/biomleko/ .

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft srpen rgt
Po Út St Čt So Ne
31       1 2 3 4
32 5 6 7 8 9 10 11
33 12 13 14 15 16 17 18
34 19 20 21 22 23 24 25
35 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,