Svět: Cadbury a Mars odstraní nebezpečná „éčka“

Aditiva obsažená ve sladkostech souvisí s hyperaktivitou. Společnosti Cadbury a Mars slibují, že je ze svých výrobků odstraní.  

Poté, co průzkum odhalil negativní vliv přídatných látek na chování dětí, dva cukrovinkoví giganti přislíbili, že umělá aditiva ze sladkostí odstraní.

Toto rozhodnutí společností Cadbury a Mars je vítězstvím pro kampaň britského deníku Daily Mail za legální zákaz sedmi podezřelých přídavných „éček".

Tyto kroky zvýší tlak na britskou vládní agenturu potravinářských norem (Food Standards Agency ), aby podpořila úplné zrušení chemických látek, které jsou spojovány s hyperaktivitou dětí.

FSA byla obviněna z naprostého selhání v podniknutí jakékoli rozumné akce poté, co byly minulý měsíc zveřejněny alarmující výsledky výzkumu. Největším výrobcům v cukrářském průmyslu bylo oznámeno, že odstranění aditiv je jejich obchodním rozhodnutím. Řada vedoucích firem však své receptury odmítá změnit.

Nebezpečná aditiva, šest barviv a jedna konzervační látka, jsou běžně používány ve sladkostech, sladkých nápojích, koláčích, zmrzlinách a jiných zpracovaných potravinách. Studie vedená Southamptonskou univerzitou odhalila, že průměrné děti bez předchozích známek hyperaktivity se po požití koktejlu z aditiv staly nezvladatelné, hlučné a impulsivní.

FSA však pouze varovala rodiče, jejichž děti již prokazují známky hyperaktivity, že pokud se těchto aditiv vyvarují, chování jejich dětí se zlepší.

Přístup FSA k tomuto problému by odsouzen řadou vědců a zdravotníků a skupinami spotřebitelů.

Dokonce samotný premiér Gordon Brown řekl, že chce od FSA vidět důraznější kroky. Pokládá za nešťastné, že FSA nechává na rodičích, aby své děti chránili tím, že budou kontrolovat malé etiketky na výrobcích.

Aditiva, která byla podrobena výzkumu, jsou barviva tartrazin (E102), ponceau 4R (E124), žluť SY (E110), carmoisine (E122), quinoline yellow (E104) a červeň allura AC (E129), a konzervační látka benzoan sodný (E211).

Mezi značky Mars, které používají jedno či více těchto aditiv patří značky Starburst, Skittles, a dva výrobky M&Ms, arašídy a Choco.

Mluvčí firmy řekl: "Starburst bude prost všech umělých barviv do konce tohoto roku. Skittles bude prosty všech umělých barviv vyzdvižených studií Southamptonské university rovněž do konce tohoto roku. Již jsme odstranili čtyři zmíněná barviva z arašídů a čokolád M&Ms a do konce roku odstraníme i E104."

Společnost aktivně řeší odstranění dalších barviv a aditiv.

Cadbury Trebor Bassett vyrábí velký sortiment populárních sladkostí, které v současné době obsahují jedno nebo více z podezřelých aditiv. Jedná se o žvýkačky Maynards wine, Bassett Murray Mints, Barratt Flumps a různé druhy jejích nových žvýkaček Trident. Společnost zrychlila program, v rámci kterého by jako odpověď na výzkum zcela přestala používat přídavné chemické látky.

Mluvčí společnosti prohlásil: "Cadbury Trebor Bassett může potvrdit, že naslouchá zákazníkům a jsme rozhodnuti nahradit všechna umělá barviva v našich sladkostech do konce roku 2008. Zaznamenali jsme studii Southamptonské univerzity, ale již před zveřejněním jejích výsledků jsme začali s programem za nahrazení umělých barviv u našich největších značek jako Bassett´s Liquorice Allsorts a Jelly Babies. Všechny ostatní značky cukrovinek se stanou součástí tohoto programu před koncem roku 2007."

Poté co Daily Mail tuto záležitost vyzdvihl, výrobce cukrovinek Haribo rovněž oznámil, že nahradí umělé přísady ve svých výrobcích přírodními alternativami do konce roku. Také hlavní supermarkety včetně Tesco, Sainsburys, Asda, Marks&Spenser a Co-op se zavázaly odstranit umělá barviva z výrobků vlastních značek.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,