Švédsko: Rostoucí spotřeba biopotravin přináší inovace

produkt_06_big_1.jpg Zdravě rostoucí spotřeba biopotravin ve Švédsku přináší na trh záplavu nových výrobků. Podle výzkumné agentury Nielsen se obrat s biopotravinami zvýšil v prvním čtvrtletí roku 2009 o neuvěřitelných 39 %.  

Obrovský zájem je zejména o mléčné biovýrobky - prodeje biojogurtů vzrostly ve stejném období o 111 %. Nedostatek arla_ekologisk.jpgsurovin nutí mlékárnu Arla Foods dovážet biomléko z Dánska.  

Silný růst trhu podněcuje řadu konvenčních výrobců vstoupit na trh s biopotravinami. Unilever například uvedl na trh bio verzi svého margarínu Milda, Milda eko. Je to první margarín ve Švédsku, který nese domácí biologo Krav. Také společnost Quaker uvedla na trh bio verzi svých nejpopulárnějších cereálií Havre Fras (Ovesné křupky).  Havre Fras je druhý nejprodávanější snídaňový cereální výrobek ve Švédsku.  

russin_42g_142x.jpgTaké tradiční výrobci biopotravin přicházejí s novinkami. Například firma Saltå Kvarn uvedla na trh svačinku: biodynamické, nesýřené rozinky v mini baleních.  

sju_gardar.jpgNejvětší šance na trhu ale mají takové produktové inovace, které kombinují ekologický původ a neutrální dopad na změny klimatu. Družstvo ekologických producentů biomléka Sju Gårdar plánuje uvést na podzim na trh mléko s minimálním dopadem na klima. Cílem je stát se první mlékárnou, která splní přísné podmínky vyvinuté pro známku kvality Svenskt Sigill kontrolní organizací Krav. logo_svsigill.gifPodmínkou získání certifikace mimo jiné je, že farmy si sami produkují krmivo pro zvířata, krmivo neobsahuje žádnou sóju vyprodukovanou na místech, kde dříve stál deštný prales a všechna potřebná logo_krav.gifenergie na výrobu pochází z obnovitelných zdrojů.

Družstvo mlékařů si za svůj počin získalo velké sympatie. Sju Gårdar je jednou z rostoucího počtu společností, které aplikují tzv. strategie Bio Plus.  Nizozemská společnost EOSTA byla první společností v Evropě, která zavedla klimaticky neutrální čerstvé bioovoce a zeleninu. Další společnosti používají eticky nakupované suroviny, dohledatelnost, udržitelné postupy a využívání odpadů.  

Zdroj: Organic Monitor

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
23 1 2 3 4 5 6 7
24 8 9 10 11 12 13 14
25 15 16 17 18 19 20 21
26 22 23 24 25 26 27 28
27 29 30          
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,