Svaz PRO-BIO odmítá uvolnění nakládání s GMO
Ekologičtí zemědělci se znepokojením sledují snahy ministerstva životního prostředí liberalizovat legislativu týkající se geneticky modifikovaných organismů (GMO).
„Místo toho, abychom experimenty s geneticky modifikovanými organismy rovnou zakázali, jak to učinili v řadě sousedních zemí, tak odcházející vedení ministerstva životního prostředí připravilo novelu příslušného zákona, který problematiku naopak zjednodušuje a uvolňuje,“ podotkla manažerka svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Kateřina Nesrstová.
Otázkou je, jak se k předloze nyní postaví nový ministr. „Doufáme, že nové vedení ministerstva účelnost této novely přehodnotí a práce na ni ukončí, ačkoliv už doposud stála hodně peněz v podobě platů úředníků, kteří na ní pracovali,“ dodala Nesrstová.
Odcházející vedení ministerstva životního prostředí se například hájí, že hlavním cílem novely zákona 78/2004 Sb. je odstranit povinnosti, které údajně jdou nad rámec příslušné směrnice EU při zachování spolehlivosti hodnocení rizika nakládání s GMO. Jedná se především o zrušení oznamování nových GMO v 1. kategorii rizika uzavřeného nakládání na pracovišti, které již bylo předmětem předchozího oznámení, a zrušení havarijních plánů pro 1. kategorii rizika.
Ministerstvo zároveň tvrdí, že česká legislativa je v této oblasti přísnější než evropská. „Jedním dechem však v důvodové zprávě k připravované novele dodává, že v souvislosti s nepřijetím navrhované právní úpravy nehrozí žádná rizika. Je potom otázkou, proč tedy úředníci novelu připravují,“ ptá se znepokojeně Nesrstová.
Znepokojivé rovněž podle ní je, že novela zkracuje i dobu povinného uchovávání dokumentace o uzavřeném nakládání s GMO.
Snaha MŽP liberalizovat legislativu ohledně GMO po vzoru EU je podle ekologických zemědělců o to podivnější, že sama EU chce kompetence v rozhodování o případném zákazu GMO naopak přenechat národním vládám. Souhlasil s tím už i Evropský parlament.
V Evropě přitom o GMO není příliš velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl. V současnosti se v EU pěstuje pouze kukuřice odolná vůči hmyzu, konkrétně v Česku asi na 3000 hektarech. V osmi zemích EU je pěstování zakázáno. Jsou to Rakousko, Bulharsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Polsko a Lucembursko.
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců (dále jen Svaz PRO-BIO) je jediné celostátní sdružení ekozemědělců, zpracovatelů a prodejců biopotravin. Sdružuje také poradce, školy, spotřebitele a přátele ekologického zemědělství. Hlavním posláním Svazu PRO-BIO je prosazovat v ČR ekologické zemědělství jak v intenzivních, tak extenzivních produkčních oblastech. Důležitou součástí činnosti je propagace biopotravin, vždy s ohledem na zájmy ekologických zemědělců. Svaz PRO-BIO spolupracuje s Ministerstvem zemědělství ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR a také s významnými zahraničními svazy i výzkumnými ústavy a je členem mezinárodní asociace IFOAM EU. Svaz PRO-BIO je občanské sdružení (nestátní nezisková organizace). PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců v současné době sdružuje 615 ekologických zemědělců, 68 bioprodejen a 220 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu je v Šumperku.
Zdroj: Tisková zpráva Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO
Pondělí, 13. leden 2014