Svaz PRO-BIO odmítá uvolnění nakládání s GMO

GMO_free.jpg Ekologičtí zemědělci se znepokojením sledují snahy ministerstva životního prostředí liberalizovat legislativu týkající se geneticky modifikovaných organismů (GMO).   

„Místo toho, abychom experimenty s geneticky modifikovanými organismy rovnou zakázali, jak to učinili v řadě sousedních zemí, tak odcházející vedení ministerstva životního prostředí připravilo novelu příslušného zákona, který problematiku naopak zjednodušuje a uvolňuje,“ podotkla manažerka svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Kateřina Nesrstová.

Otázkou je, jak se k předloze nyní postaví nový ministr. „Doufáme, že nové vedení ministerstva účelnost této novely přehodnotí a práce na ni ukončí, ačkoliv už doposud stála hodně peněz v podobě platů úředníků, kteří na ní pracovali,“ dodala Nesrstová.

Odcházející vedení ministerstva životního prostředí se například hájí, že hlavním cílem novely zákona 78/2004 Sb. je odstranit povinnosti, které údajně jdou nad rámec příslušné směrnice EU při zachování spolehlivosti hodnocení rizika nakládání s GMO. Jedná se především o zrušení oznamování nových GMO v 1. kategorii rizika uzavřeného nakládání na pracovišti, které již bylo předmětem předchozího oznámení, a zrušení havarijních plánů pro 1. kategorii rizika.

Ministerstvo zároveň tvrdí, že česká legislativa je v této oblasti přísnější než evropská. „Jedním dechem však v důvodové zprávě k připravované novele dodává, že v souvislosti s nepřijetím navrhované právní úpravy nehrozí žádná rizika. Je potom otázkou, proč tedy úředníci novelu připravují,“ ptá se znepokojeně Nesrstová.

Znepokojivé rovněž podle ní je, že novela zkracuje i dobu povinného uchovávání dokumentace o uzavřeném nakládání s GMO.

Snaha MŽP liberalizovat legislativu ohledně GMO po vzoru EU je podle ekologických zemědělců o to podivnější, že sama EU chce kompetence v rozhodování o případném zákazu GMO naopak přenechat národním vládám. Souhlasil s tím už i Evropský parlament.

V Evropě přitom o GMO není příliš velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl. V současnosti se v EU pěstuje pouze kukuřice odolná vůči hmyzu, konkrétně v Česku asi na 3000 hektarech. V osmi zemích EU je pěstování zakázáno. Jsou to Rakousko, Bulharsko, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Polsko a Lucembursko.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců (dále jen Svaz PRO-BIO) je jediné celostátní sdružení ekozemědělců, zpracovatelů a prodejců biopotravin. Sdružuje také poradce, školy, spotřebitele a přátele ekologického zemědělství. Hlavním posláním Svazu PRO-BIO je prosazovat v ČR ekologické zemědělství jak v intenzivních, tak extenzivních produkčních oblastech. Důležitou součástí činnosti je propagace biopotravin, vždy s ohledem na zájmy ekologických zemědělců. Svaz PRO-BIO spolupracuje s Ministerstvem zemědělství ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR a také s významnými zahraničními svazy i výzkumnými ústavy a je členem mezinárodní asociace IFOAM EU. Svaz PRO-BIO je občanské sdružení (nestátní nezisková organizace). PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců v současné době sdružuje 615 ekologických zemědělců, 68 bioprodejen a 220 členů PRO-BIO Ligy, sekce pro spotřebitele. Centrála svazu je v Šumperku.

Zdroj: Tisková zpráva Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Svaz PRO-BIO odmítá uvolnění nakládání s GMO Odpovědět   tomas 21. 01. 2014, 15:41:40
Uzavrene nakladani v 1. kategorii rizika to je vyuka a vyzkum. Nechapu, proc se svaz zemedelcu vyjadruje k tomu, jak dlouho maji univerzity archivovat dokumenty, kdy ktery student delal jaky miniprep.
Svaz PRO-BIO odmítá uvolnění nakládání s GMO Odpovědět   tomas 21. 01. 2014, 22:48:55
jeste bych si dovolil jeden komentar . clanek zacina tvrzenim ...Místo toho, abychom experimenty s geneticky modifikovanými organismy rovnou zakázali, jak to učinili v řadě sousedních zemí...
Experimentovani s GMO neni zakazano v zadne rozvinute zemi, ani tam, kde se jinak ke GMO plodinam stavi dost nepratelsky jako v Rakousku nebo Recku.
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5           1 2
6 3 4 5 6 7 8 9
7 10 11 12 13 14 15 16
8 17 18 19 20 21 22 23
9 24 25 26 27 28 29  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,