Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Náplavce

R____ov___m__j2.jpg Zazimováním farmářské lodi Petra činnost spolku Archetyp na Rašínově nábřeží na náplavce nekončí.   

Farmářské trhy „Náplavka“ zde pokračují v obvyklé frekvenci a známým sortimentem. Současně se ale přiblížila další tematická akce konaná na stejném místě. Po jarních růžových slavnostech – „Růžový máj“, letním „Pivu na náplavce“ přichází s již IV. ročníkem akce „Svatomartinské slavnosti a pečená husa“. Vypukne v sobotu 15. listopadu od 10:00 do 20:00. Vinaře, gastronomii i pódium pro hudbu najdete za železničním mostem. Slavnost se odehraje v návaznosti na farmářské tržiště, které se neposunuje, ale zůstane na svém místě.

Svatomartinská vína

Jsou prvními víny nového ročníku. Jedná se o vína suchá, lehká, svěží, ovocitá a příjemně pitelná, která sice zrála pouhých několik týdnů, za tu dobu si však již stačila získat svůj osobitý charakter. Na slavnosti se představí více, než 25 českých a moravských vinařů se svými mladými (Svatomartinskými) víny, obvyklým sortimentem tichých vín a pro zahřátí i vínem svařeným.

R____ov___m__j3.jpgCo bude v troubě

Ani letos v rámci doprovodné gastronomie pečená husa nebude a nemůže chybět. Návštěvníci se mohou těšit na husí pečínku s knedlíkem, lokši nebo těstovinami a cibulovým bílým a červeným zelím, na husí burgery nebo husí ragú se zeleninou, na restovaná husí játra, pečené hřbety, husí kaldoun a další husí pochoutky. Vedle husích specialit budou k mání různé sýry, uzeniny, guláše, topinky s česnekem, bagety s uzeným lososem, ale také např. zmrzlina s příchutí klobásy, hořčice a chleba, nebo plzeňského piva či Becherovky.

Jak se Svatomartinské pije?

Víno budeme degustovat i pít výhradně ze sklenic, což dává vínu co do chuti nejen vyniknout, ale eliminuje se tím také výrazně druhotný odpad. Návštěvník si bude moci zakoupit i tzv. nosičku na degustační sklenici, což je praktické, zvláště pokud se chce ochutnat více vzorků. K výplachu sklenic budou v místě instalovány tzv. vystřikovačky, ve kterých je možné si sklenici „vystříknout“ čistou vodou, aby bylo možné nerušeně ochutnávat další vzorky vína.   

Přísná kritéria

Svatomartinská vína si i přes své mládí zakládají na kvalitě. Stojí také za připomenutí, že značku „Svatomartinské“ mohou nést jenom vína vyrobená z omezeného počtu odrůd révy vinné. V případě bílých vín z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Pro výrobu růžových vín jsou povoleny odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Červené víno Svatomartinské lze vyrábět z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Obecně lze říci, že pro výrobu Svatomartinských vín jsou vhodnější rané odrůdy révy vinné, které relativně brzo dosahují dostatečné zralosti, aby z nich vinaři stihli včas připravit kvalitní víno.

Záměrem je nabídnout brzy po sklizni kvalitní vína a představit tak natěšeným milovníkům moravských a českých vín aktuální ročník. I když zřejmě i letos se kolem Svatého Martina nepokryjí střechy Prahy bílým sněhem, z náplavky je tímto směrem stále krásný pohled. Sklenička Svatomartinského vína, při pohledu na známé panorama, navíc opravdu zahřeje!

K poslechu a tanci!

Na zpříjemnění celé slavnosti bude na plovoucím pontonu na řece Vltavě, coby jevišti připravena nejprve cimbálová muzika Vonička, poté zazní jazz v podání kapely Aqua jazz, pak se představí objev posledních měsíců, velmi osobitá Voila a slavnost, co do hudby, zakončí pompézní ukrajinská Atmasfera, která se představila na Svatomartinských slavnostech již vloni a předloni. Zpestřením akce, až se setmí, bude také vystoupení mistrů fireshow. Akci moderuje Bára Zmeková a Jiří Boháč.

Součástí festivalu bude i (tradiční) farmářské tržiště, které je s náplavkou na Rašínově nábřeží už pevně spjato.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,