Studie zjistila, že ekologické zemědělství podporuje biodiverzitu a zvyšuje výnos

bramborov___pole_male.jpg Tým výzkumníků z amerických univerzit Washington State University a University of Georgia zjistil, že praktiky používané v ekologickém zemědělství zvyšují biologickou rozmanitost (biodiverzitu) mezi užitečnými dravci, hubícími škůdce.  

V případě brambor byl výsledkem nižší množství hmyzích škůdců (o 18 %) a mohutnější rostliny (o 35 %). „Vždy nám bylo záhadou jak ekologičtí zemědělci dosahují vysokých výnosů, aniž by používali syntetické insekticidy,“ říká Bill Snyder, jeden z autorů výzkumu, profesor entomologie na Washington State University. „Náš výzkum napovídá, že ochrana biodiverzity může být klíčem k jejich úspěchu“. Studie, která byla financována americkým ministerstvem zemědělství a byla otištěna v červencovém vydání časopisu Nature, ukazuje, že postupy praktikované v ekologickém zemědělství podporují užitečné druhy a tak snižují problémy se škůdci.

Vědci předpokládají, že nejzdravější ekosystémy jsou ty, které obsahují vyšší celkové množství druhů a větší množství užitečných druhů rovnoměrně rozptýlených. Používání insekticidů, látek na hubení hmyzu, ohrožuje biodiverzitu tím, že snižuje celkový počet druhů a tím, že podporuje výskyt určitých, většinou škodlivých, druhů. Výsledky studie ukazují, že ekologické zemědělství vede k vyššímu množství rovnoměrně rozptýlených užitečných druhů, což omezuje problémy se škůdci.  

mandelinka_bramborova1.jpgMandelinka bramborová

Na experimentálních bramborových polích, na kterých byly používány konvenční postupy na kontrolu škůdců, tedy aplikace široce působících insekticidů, se obvykle vyskytoval jen jeden druh užitečného hmyzu nebo patogen, hubící škůdce. Naopak, na ekologicky obhospodařovaných polích se vyskytovala řada rovnoměrně rozptýlených užitečných druhů. Na konvenčních polích byl zjištěn „jeden druh, který se podílel na 80 procentech jedinců…“, zatímco na ekologických polích se jeden dominantní druh podílel jen na 38 procentech jedinců. Tyto skupiny užitečných druhů na ekologických farmách byly schopny se vypořádat s ohrožením mandelinkami. Protože přirození nepřátelé škůdců se obvykle vyskytují na všech ekologicky obhospodařovaných polích, nejen bramborových, výhody spojené s vyšší biodiverzitou budou pravděpodobně obecné, uvádí se ve studii.

Zdroj: USDA

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,