Studie: Biobavlna je pro pěstitele ziskovější

Podle nedávno zveřejněné studie Greenpeace je ekologické pěstování bavlny v Indii pro zemědělce ziskovější než pěstování geneticky upravené bavlny.  

Hlavním důvodem jsou vyšší vstupní náklady na GM osivo a větší pravděpodobnost zadlužení zemědělců. Rozdíl se ještě zvýrazňuje v období sucha.

Ve své studii s názvem „Picking Cotton – The choice between organic and genetically-engineered cotton for farmers in South India“ provedl Greenpeace srovnávací studii mezi pěstiteli bavlny v jižním stádě Indie Andrapradéši. Z výsledků studie vyplývá, že zemědělci, kteří letech 2009 a 2010 pěstovali bavlnu v systému ekologického zemědělství vydělali o 200 procent čistého příjmu více než farmáři, kteří pěstovali geneticky upravenou bavlnu (Bt bavlnu).  

Picking_cotton.jpgStudie dále tvrdí, že náklady na pěstování Bt bavlny byly ve sledovaných letech 2008/09 a 2009/10 až dvojnásobné oproti pěstování biobavlny. „Vyšší náklady zahrnují vyšší cenu osiv, pesticidů, hnojiv a úroků z půjček. Vyšší úrokové sazby jsou přímým důsledkem vyšších vstupních nákladů na pěstování Bt bavlny“, říká se ve zprávě.  

Ze studie vyplývá, že během průzkumu používali farmáři v Andrapradéši pěstující Bt bavlnu velké množství různých pesticidů, zejména insekticidů. „Zaznamenali jsme celkem 26 rlzných chemických pesticidů,“ píše se ve zprávě Greenpeace.

Výnosy v obou sledovaných systémech se příliš nelišily, ačkoli v deštivě příznivějším roce  2008/09 dosáhla Bt bavlna mírně vyšších výnosů než biobavlna. Podle zprávy se ale „vyšší výnos Bt a chemicky intenzivní bavlny nepromítne do vyšších zisků pro pěstitele díky vysokým nákladům na pěstování.“

Cílem studie nebylo podle Greenpeace provést technickou analýzu pěstování Bt bavlny v izolovaném prostředí, ale spíše analýza toho, co se stane když zemědělci pěstují Bt bavlnu v podmínkách běžných pro většinu zemědělců v Indii a dalších rozvojových zemích, tedy na malých chudých farmách, závislých na zavlažování deštěm.

Celá zpráva zde.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Studie: Biobavlna je pro pěstitele ziskovější Odpovědět   radim buffalo 29. 06. 2010, 08:44:37
MYSLÍM, ŽE GENETICKY MODIFIKOVANÉ ROSTLINY BYLY UPRAVENY K VYŠŠÍM VÝNOSŮM, VYŠŠÍ ODOLNOSTI PROTI ŠKŮDCŮM, PŘÍSUŠKŮM ATD...NEJSEM AGRONOM ALE NESOUHLASÍM S TÍMTO ČLÁNKEM...MYSLÍM, ŽE BIOBAVLNA NIKDY NEMŮŽE MÍT VYŠŠÍ VÝNOSY NEŽ GENETICKY MODIFIKOVANÁ, NATOŽ 200X VYŠŠÍ ZISK, JAK JE V ČLÁNKU PRESENTOVÁNO...!!! TO PSAL ASI NĚJAKÝ EKOANARCHISTA...
Re:Studie: Biobavlna je pro pěstitele ziskovější Odpovědět   Tom Václavík 29. 06. 2010, 11:38:42
Dobrý den pane Radime, jsem rád, že se účastníte diskuse, ta je rozhodně potřeba. Jen vás moc prosím, abyste zachovával pravidla slušného chování a silná slova používal s rozmyslem. Moc děkuji za pochopení,
Tom Václavík, vydavatel Bio-info.cz
Studie: Biobavlna je pro pěstitele ziskovější Odpovědět   david 29. 06. 2010, 09:53:41
Ale v té studii se přece nepíše, že má bio biobalna vyšší výnosy než GM bavlna, jak tvrdíte? Zisky, které plynou z prodeje biobalny lokálních farmářů jsou/byly v loňském roce vyšší, než zisky z prodeje balny konvenční. Hlavním důvodem je nezávislost bio farmářů především na firmě Monsanto, která prodejem svých osiv dostává farmáře do finanční spirály/zadlužení, plus následných vysokých investic do hnojiv a postřiků. To mělo za důsledek i velký počet sebevražd farmářů GM bavlny v indických svazových státech, kde se bavlna pěstuje, např. v Madhya Pradéši či v Kárnátace
V této studii se naopak tvrdí, že vyšší výnos má konvenční GM bavlna, ale s menšími konečnými zisky pro farmáře než biobavlna..
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Kompostujete doma zbytky z kuchyně?
Ano 90%
Ne 9%
V rámci městského/obecního systému sběru 0%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1   1 2 3 4 5 6
2 7 8 9 10 11 12 13
3 14 15 16 17 18 19 20
4 21 22 23 24 25 26 27
5 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,