Stopy pesticidů v ovoci pro školáky

Britští vědci objevili v 70 % vzorků ovoce a zeleniny, které jsou zdarma dostupné školákům, stopy pesticidů.  

Výroční zpráva Pesticide Residues Committee (Komise pro stopy pesticidů), která varuje britskou vládu, prokázala, že více než třetina potravin a nápojů, testovaných ve Velké Británii během posledního roku, obsahuje stopy chemických látek a 1,7 %, tj. 60 vzorků z 3 562 zkoumaných, obsahuje množství vyšší, než jsou zákonem povolené limity.

Mezi testované potraviny patřily živočišné výrobky, cereálie, pomerančový džus a potraviny pro kojence.

Součástí testu, který komise provedla, byly vzorky z vládního programu Ovoce a zelenina do škol. Komise testovala na 138 jablek, banánů, mrkví, okurek, hrušek, jahod, rajčat a citrusového ovoce. Obsah pesticidů, který překročil maximální zákonem povolené množství (MRLs -Minimal Risk Levels for Hazardous Substances - Minimální riziková hladina nebezpečných látek), byl nalezen pouze v jednom jablku. V povoleném nebo nižším množství byly pesticidy nalezeny v 97 vzorcích, to znamená ve všech testovaných hruškách, jahodách a citrusových plodech a vyjma jednoho ve všech banánech.

Nick Mole ze skupiny Pesticide Action Network říká: „Když uvážíme, že děti jsou náchylnější k vlivům toxických látek, připadá mi alarmující a nedbalé, že je tento stav považován za přijatelný."

Pět z 220 testovaných vzorků označených jako „bio" obsahovalo stopy pesticidů: dětský listový salát a tři vzorky kousků sóji a tofu z Velké Británie a jedna paprika ze Španělska. U žádné biopotraviny nebyl překročen povolený limit MRL. Ze všech potravin shromážděných z obchodů, tržnic, přístavů a velkoobchodů a testovaných komisí v roce 2006 obsahovalo 34,8 % určité množství chemických látek. Více než čtvrtina (26,6 %) z 1 547 produktů vyrobených ve Velké Británii obsahovala zbytky pesticidů. U výrobků vyrobených mimo Velkou Británii bylo toto číslo ještě vyšší - 41,1 % z 2 015 testovaných vzorků.

Komise tvrdí, že importované zboží obsahuje stopy pesticidů častěji. Exotické ovoce a zelenina jako jamy, granátová jablka nebo mučenka představovalo téměř všechny vzorky, u kterých bylo zjištěno větší množství chemických látek, než kolik zákon povoluje. Vědci rovněž objevili znepokojující množství chemických fungicidů v salátu ze Španělska, který obsahoval dvakrát tolik chemických látek než je povolené maximum.

Předseda komise Ian Brown říká: „Skoro u všech zbytků, které jsme našli, je nepravděpodobné, že by ohrozily lidské zdraví."

V konvenčním zemědělství je povoleno používání 311 chemických pesticidů. Kojenci a děti jsou vystaveni většímu riziku vlivu toxinů, protože vývoj jejich orgánů a tělesné stavby není ještě u konce. Americké studie prokázaly, že děti, které konzumují biopotraviny, jsou podstatně méně vystaveny negativnímu vlivu působení některých skupin pesticidů. The British Medical Association (Britská lékařská asociace) varuje, že vzhledem k tomu, že zbytky pesticidů se ukládají v tucích, mohou v lidském těle zůstat několik let a je třeba zvážit jejich možné neurotoxické účinky.

(British Medical Association (1992) The BMA guide to pesticides, chemicals and health, Report of the board of science and education)

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft červen rgt
Po Út St Čt So Ne
22           1 2
23 3 4 5 6 7 8 9
24 10 11 12 13 14 15 16
25 17 18 19 20 21 22 23
26 24 25 26 27 28 29 30
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,