Stěžejní téma veletrhu BioFach 2013: Společné hodnoty. Obchod pro budoucnost.

BF_2013_Logo_orange_rgb_110.jpg Na mezinárodním veletrhu bioproduktů BioFach v Norimberku se každý rok scházejí zástupci všech bioodvětví – ten příští se bude konat ve dnech od 13. do 16. února 2013.  

Mezinárodní účastníci veletrhu tak spoluvytváří trh, biohnutí i politiku pro trvale udržitelný svět. Na veletrhu BioFach a Vivaness 2012 se představilo celkem 2420 vystavovatelů – ztoho 204 vystavovatelů na veletrhu přírodní kosmetiky a welness Vivaness. Na veletrh zavítalo 40315 odborných návštěvníků ze 130 zemí. BioFach 2013 se zaměří na bioodvětví jako na mezinárodní celek. Hlavním tématem bude nejen role a význam společných hodnot, partnerského obchodování, férového a transparentního vytváření hodnotového řetězce, ale také rozmanitost, kterou přináší regionalita a globalizace.

Na tvorbě stěžejního tématu veletrhu BioFach se podílí jak Mezinárodní asociace organizací ekologického zemědělství (IFOAM - International Federation of Organic Agriculture Movements), která je zároveň i mezinárodním patronem veletrhu a německý Svaz ekologické produkce potravin (BÖLW) – jako národní nositel myšlenky, tak i společnost NürnbergMesse společně se všemi vystavovateli a návštěvníky veletrhu.

Claus Rättich, člen obchodního vedení veletržní společnosti NürnbergMesse, říká: „U příležitosti konání veletrhu BioFach 2013 se mezinárodní bioodvětví zabývá otázkou, co je předpokladem pro trvale udržitelné hospodaření. Je možné, aby biobranže na základě intenzivnější spolupráce a solidarity mohla ještě více přispět klepšímu a pro život hodnotnějšímu světu? Tímto obsahovým zaměřením plynule navazuje na základní myšlenku posledního veletrhu BioFach 2012, kterou byla trvalá udržitelnost. Chápeme se tak tématu, které se týká všech aktérů trhu a jejich služeb, dotýká se všech částí hodnotového řetězce, zkrátka -z pole až na talíř! Ztoho tedy vyplývá, že je nutné zařadit toto téma do programu všech účastníků tohoto každoročního setkání. Těšíme se na podnětnou a inspirující výměnu názorů a zkušeností!“

Od společných hodnot k obchodu

Dr. Alexander Gerber, jednatel Svazu ekologické produkce potravin (BÖLW) říká: „Neměnnou podstatou biohnutí je společné porozumění základním principům trvale udržitelného zemědělství, šetrného zpracování a férového obchodu. Tyto principy zároveň určují také sílu tohoto hnutí. Hodnota – to je vyzrálé sebepojetí a zároveň také výzva. Balancují na rozporuplném poli mezi etikou a ekonomikou, proto musí být nepřetržitě a důkladně sledovány a dále rozvíjeny.“ Markus Arbenz, obchodní jednatel asociace IFOAM doplňuje: „Biobranže, vázána společnými hodnotami a cíli všech aktérů, obchoduje vcelé své rozmanitosti - různé země, kultury, různé organizace, povolání nebo produkty. Skaždým výrobkem – ale také díky platformě jako je mezinárodní veletrh BioFach – tyto hodnoty ožívají a stávají se součástí obchodu. Vytváření a rozvíjení hodnot, informace, inspirace a motivace nabývají stále vyššího významu. Vše uvedené pospolitost a efektivitu obchodování pro budoucnost.“

Stěžejní téma veletrhu BioFach 2013 má tří hlavní aspekty: kooperaci, hodnotový řetězec a téma regionalita versus globalizace. Společně utvářené a žité hodnoty jsou pak základem úplně pro všechny.

Partnerský obchod a spolupráce

Zástupci bioodvětví i organizací IFOAM a BÖLW se shodují – obchod potřebuje partnery. Jsou-li respektovány potřeby všech zúčastněných, vzniká partnerství a spolupráce ku prospěchu všech, což je také předpoklad vlastního úspěchu. Partnerství a spolupráci je třeba oživit jak mezi výrobci, zpracovávateli, obchodníky, poskytovateli služeb a spotřebiteli, tak i mezi institucemi pro výzkum, poradenství či certifikaci. To vše musí probíhat jak vrámci regionu, tak i celosvětově, nezávisle na původu, poloze či velikosti.

Hodnotový řetězec

Férový obchod a spravedlivé vztahy mezi obchodujícími napříč všemi stupni hodnotového řetězce jsou nutným předpokladem pro trvale udržitelné hospodaření zekologického, ekonomického i kulturního hlediska. Dr. Alexander Gerber (BÖLW) říká: „Intenzívnější spolupráce a solidarita ve světové biobranži pomáhají činit svět lepším pro život. Napříč celým hodnotovým řetězcem je nutné zajistit transparentnost a zpětnou sledovatelnost. To jsou předpoklady pro bezpečnost, pro možnost etického i ekologického hodnocení produktů a tím také pro důvěru spotřebitele.“

Regionalita a globalizace na mezinárodním trhu bioproduktů

Markus Arbenz (IFOAM): „Pro mezinárodní biohnutí je již odjakživa vzorem regionální ekonomický koloběh. Zároveň je však sociální a ekonomický vývoj na místní úrovni často umožněn až díky světovému obchodu. Kromě toho mezinárodnost je zárukou rozmanitosti. U příležitosti veletrhu BioFach probíhá diskuze o tom, jak lze sladit ekologickou optimalizaci hodnotového řetězce sglobalizací. Stejně tak stojíme před globálními výzvami, které si vyžadují globální řešení. Žijeme na společné planetě – pouze obchod, jenž je vsouladu se světem, zajistí, že planeta přežije. Hodnotové BIO-společenství je toho zárukou.“

Zdroj: tisková zpráva BioFach

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,