Startuje první globální kampaň na podporu biobavlny

Have_you_cottoned_on_yet110.jpg Britská Soil Association a GOTS startují vůbec první globální kampaň na podporu biobavlny.  

„Have you cottoned on yet?“ „Už jste se vybavlnili?“ Tuto otázku pokládá první globální kampaň na podporu biobavlny britského ekologického certifikátora Soil Association a mezinárodní biotextilní certifikace GOTS nejen spotřebitelům, ale i výrobcům a obchodníkům.

Vybavlnit se do biobavlny

Poptávka po bavlně vzrůstá každým rokem, přesto cenu za její produkci málokdy pocítí spotřebitel. Místo toho nesou sociální, environmentální i ekonomické náklady plynoucí z konvenčního pěstování bavlny drobní zemědělci a jejich rodiny v zemích Třetího světa. Přestože je dle Textile Exchange celosvětový letošní vzrůst poptávky po biobavlně odhadován na minimálně 10 %, mnoho oděvních a textilních značek volí snazší, ale méně efektivní modely udržitelnosti, nebo ještě hůře, nedělají vůbec nic.

“Je dokázáno, že biobavlna pozitivně ovlivňuje lidi i životní prostředí,” říká Melchett, strategický ředitel Soil Association. “Když jde o tvrzení o udržitelnosti, můžete si být jisti, že ji nic nepředčí.“ Biotextilní certifikace je, když dojde na hlediska ekologie, sociálních podmínek a udržitelného vývoje nejvyšším stupněm v textilní výrobě. Certifikace GOTS navíc pokrývá úplně celý proces vznikání textilních výrobků, od pěstování až po zpracování a výrobu.

Have_you_cottoned_on_yet.jpgZde je pět důvodů kampaně, která se věnuje především první fázi – pěstování, kvůli kterým byste měli volit biobavlnu:

1. Dává kontrolu farmářům, ne GMO společnostem

Bt bavlna, geneticky modifikovaná bavlna, která sama produkuje insekticid, je jedinou geneticky modifikovanou plodinou, která byla v rozvíjejících se zemích široce a pod tlakem komercializována. Společnosti, které se GMO zabývají, ji vydávaly za zaručený prostředek proti chudobě a hladomoru, ale ukazuje se, že tomu tak není.

Pravdou však je, že Bt bavlna negarantuje dobrou sklizeň nebo vyšší výnosy, ve skutečnosti může být vůči ohrožením zvnějšku jako je sucho a nemoci více zranitelná. Toto dělá pro farmáře, kteří si nemohou dovolit utrácet více peněz za dražší osivo, pesticidy a hnojiva, které geneticky modifikovaná bavlna vyžaduje, z GMO bavlny riskantní volbu. Farmáři hazardují se svou existencí a kvůli naději na vyšší tržby se zadlužují. Tato životní situace v mnoha případech končí sebevraždou. V Indii, která je druhým největším producentem bavlny na světě, kontroluje 95 % trhu s bavlníkovými osivy jediná společnost: Monsanto.

Při pěstování biobavlny se geneticky modifikovaná osiva nepoužívají. 75 procent světové produkce bavlny pochází od malých zemědělců, a ti potřebují jistotu a ne riskovat. Při pěstování biobavlny je potřeba jen málo externích vstupů, které jsou navíc lokálního charakteru a umožňují farmářům pracovat šetrně vůči okolnímu ekosystému.

2. Eliminuje škodlivé pesticidy

Bavlna je jedovatá plodina. Ačkoliv se pěstuje jen na 2,5 procent celosvětově zemědělsky obdělávané půdy, spotřebuje každý rok 7 procent pesticidů a 16 procent insekticidů a až 77 milionů lidí pracujících v  bavlněném průmyslu každý rok utrpí otravu pesticidy.

Nejenže však pesticidy stojí životy, ale často také dovedou malé pěstitele bavlny do dluhových pastí. Protože jsou drahé a jejich cena stále stoupá, pesticidy mohou představovat až 60 procent nákladů na pěstování bavlny a ukrajují tak zisky farmářů, čímž je tlačí do zadlužení.

Vliv pesticidů však sahá i za bavlníková pole. Kontaminují půdu, povrchové i podzemní zdroje vody a ohrožují rovnováhu ekosystému.

Je ale i jiná cesta. Pěstitelé biobavlny po celém světě dokazují každý den, že nebezpečné pesticidy nejsou nutné. Znečištění a kontaminace přírodních zdrojů nejsou nutné. Biobavlna oproti jiným systémům udržitelnosti kompletně vylučuje, nejen redukuje, používání škodlivých pesticidů. Tento systém pěstování je pro Zemi, pro lidi a budoucnost našich dětí.

3. Pomáhá farmářům, aby uživili rodiny

Pricipy ekologického pěstování vyžadují, aby zemědělci pěstovali různé plodiny a tím udržovali zdravou a úrodnou půdu a drželi škůdce pod kontrolou. Tyto doplňkové plodiny (u biobavlny často tykve, luštěniny a kukuřice) se navíc často  pěstitelům a jejich rodinám odměňují též jako celoroční zdroj potravy.

Jakákoliv úroda navíc může být prodána na místních trzích a tím přinášet další příjmy a zvyšovat tak potravinovou bezpečnost lokálních komunit. Rozdělení příjmů od pěstování základních potravin po další plodiny také pomáhá ekologickým zemědělcům rozložit risk a zajistit se proti neúrodě některých plodin, změnám v počasí a změnám na trhu jako jsou cenová volatilita a měnící se poptávka.

4. Šetří vodu

Jako jedna z „nejžíznivějších“ plodin na světě spotřebuje konvenční bavlna průměrně 11 000 litrů vody na vyprodukování jediného svého kilogramu. Většina bavlny je zavlažována čerpáním z pozemních vod, jezer a řek, čímž ohrožuje ekosystém, divokou přírodu a dostupnost vody pro další potřeby lidí. Chemikálie používané při pěstovány konvenční bavlny se navíc vymývají do půdy a vodních zdrojů – byly nalezeny v podzemních vodách v zemích po celém světě.

Biobavlna, která je zavlažována především deštovou vodou, pomáhá udržovat důležité zásobárny povrchové vody. Pěstování a výroba podle zásad biotextilních certifikací má za následek také zdravější půdu, která má větší schopnost zadržovat srážkovou i závlahovou vodu. Půda v ekozemědělství dokáže také lépe využít vodu a díky tomu je odolnější proti vysychání při nedostatku srážek.

Tím, že se nevyužívají umělá hnojiva, pesticidy a další chemikálie, se ukázalo, že znečišťování vody je v ekologickém zemědělství a výrobě o 98 procent nižší, než při konvenčním přístupu.

5. Pomáhá bojovat proti klimatickým změnám

Během výrobního cyklu jednoho bavlněného trička se do ovzduší vypustí 15kg oxidu uhličitého. Téměř šestina během pěstování – výrobou chemických hnojiv a pesticidů pro zvyšování sklizně v intenzivním konvenčním zemědělství, spotřebou paliva pro stroje, které je rozstřikují. Přitom 82 % umělých dusíkových hnojiv skončí okolním prostředí a uvolňuje obrovská množství oxidu uhličitého do atmosféry. 

Podle Soil Association a GOTS produkuje zemědělství biobavlny až o 94 procent méně skleníkových plynů tím, že se nevyužívají umělá hnojiva, pesticidy a snižuje se potřeba externího dodávání dusíku. Postupy ekologického zemědělství dělají z půdy navíc „jímky“ na uhlík, čímž pomáhají odstraňovat oxid uhličitý z atmosféry. Organicky obdělávaná půda méně podléhá následkům sucha, čímž dále dochází k šetření energetických vstupů.           

Kampaň Have you cottoned on yet? Naleznete na www.cottonedon.org.

Chcete se orientovat v biotextilních a eko textilních certifikacích a rozumět tomu, jakým způsobem byl textil, který kupujete, vyroben? Zabruste na stránky Průvodce biotextilními certifikacemi, kde se o jednotlivých certifikacích v textilní výrobě dočtete konkrétně.

Jana Růžičková, AMWA Organic

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,