Starbucks jde vstříc rostlinným trendům, ukazuje průzkum

starbucks.jpg Velké kavárenské řetězce v Česku začínají naslouchat požadavkům zákazníků preferujících rostlinné alternativy mléka a jiných živočišných produktů. Nejvíce jde současnému trendu naproti americký Starbucks, naopak na chvostu zůstalo Tchibo, ukázal nedávný průzkum projektu Rostlinně.  

Rostlinné stravování a omezování živočišných produktů je čím dál populárnější nejen v západní Evropě a USA, ale také v České republice. Už výsledky výzkumu o veganství v Česku, který letos v květnu zrealizoval Ipsos ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti, ukázaly, že téměř třetina Čechů má v plánu do budoucna konzumovat více rostlinných produktů.

Podniky se však ne vždy zvládají tomuto trendu přizpůsobit, a mohou tak přicházet o zákazníky. Projekt Rostlinně proto zmapoval nabídku největších kavárenských řetězců působících v České republice, aby zhodnotil současnou situaci a srovnal jednotlivé podniky podle toho, jak vychází vstříc měnícím se požadavkům zákazníků.

tabulka_rostlinne_20.jpgPrůzkum hodnotil kavárny z několika hledisek. Jedním z kritérií byla dostupnost rostlinného mléka a jeho cena, dále nabídka slaného a sladkého rostlinného občerstvení. Autoři věnovali pozornost i tomu, jakým způsobem řetězec uvádí rostlinné produkty v menu, jak rostlinnou nabídku propaguje na sociálních sítích a opomenuty nebyly ani budoucí plány.

Nejvíce plusových bodů a titul vítěze hodnocení získal americký kavárenský řetězec Starbucks, kterého autoři průzkumu označili za lídra trhu ve svém segmentu, tedy “odhodlaný vedoucí podnik, který si je vědom měnících se spotřebitelských trendů a reaguje na poptávku velmi rychle.”

Starbucks v Česku provozuje více než 40 kaváren, ve kterých nabízí sójové mléko bez příplatku, za kokosové či mandlové mléko si však musí zákazník připlatit. Autoři výzkumu také ocenili nabídku rostlinného občerstvení, stejně jako uvádění odkazů na rostlinnou nabídku v reklamních kampaních.

„Ve Starbucks je pro nás důležité, abychom dokázali vyjít vstříc všem zákazníkům, kteří si k nám přijdou pro dobrou kávu. Tedy i těm, kteří se vyhýbají klasickému mléku, ať už ze zdravotních důvodů, nebo ze snahy o zdravější životní styl. V posledních letech se významně zvýšil zájem o mléko bez laktózy a na vzestupu jsou i nápoje rostlinné. Nejznámější a nejoblíbenější je sójová alternativa, velmi však doporučujeme ochutnat i jiné varianty. Na Flat White s ovesným nápojem nebo Macchiato s kokosovým nápojem se jistě budete vracet znovu a znovu. Vítězství v anketě Rostlinně.cz si velmi vážíme, je pro nás totiž důkazem, že naše snaha má smysl,” hodnotí Michal Holotík, Brand manager Starbucks CZ/SK.

Na druhém místě skončila rakouská Coffeshop Company, která se společně se Starbucksem dělí o pozici lídra trhu. Hůře jsou na tom sítě kaváren McCafé a CrossCafe, ale ty se pomalu začínají vydávat směrem rozšiřování sortimentu. S (ne)rostlinnou nabídkou naopak propadly sítě Costa Coffee a Tchibo, přitom třeba zrovna Costa Coffee se ve Velké Británii pyšní bohatou rostlinnou nabídkou nápojů i občerstvení.

Většina zkoumaných kaváren nabízí pouze jednu variantu rostlinného mléka (obvykle sójového), a to za příplatek. To však podle autorů projektu není ideální praxe. “Kavárna dává najevo, že rostlinné mléko je jen výdobytkem nebo doplňkem pro lidi, kteří si to mohou dovolit. Připomeňme si ale, že mnoho lidí trpí nesnášenlivostí laktózy, finanční zázemí s tím nemá nic společného. Dodatečný poplatek může dokonce odradit lidi, kteří by chtěli poprvé vyzkoušet rostlinné mléko v kávě,” vysvětluje projektová manažerka Rostlinně Marianna Slováková.

Vzhledem k rostoucí popularitě různých variant rostlinných mlék, zejména ovesného, které začínají preferovat baristé ve Spojených státech nebo Velké Británii, tak doporučuje zvážit rozšíření sortimentu i upuštění od cenových přirážek za rostlinnou alternativu. Ty totiž mohou vést i k odchodu zákazníků ke vstřícnější konkurenci.

Projekt Rostlinně sleduje vývoj v oblasti nabídky rostlinných pokrmů, pomáhá obchodníkům i majitelům restaurací se v oblasti zorientovat, a tak lépe naplnit požadavky zákazníků v moderní době.  Zároveň slouží jako rádce pro zájemce o rostlinné stravování, ti mohou načerpat inspiraci na sociálních sítích projektu. V loňském roce vyhlásil projekt také první ročník ankety o rostlinný produkt roku, v níž zvítězil veganský nanuk značky Magnum od firmy Unilever. Letos projekt provedl hodnocení obchodních řetězců z hlediska jejich nabídky rostlinných produktů, tento první ročník opanoval Globus. Anketu rostlinný produkt roku i průzkum rostlinné nabídky řetězců plánují tvůrci projektu v budoucnu opakovat. V letošním hlasování o produkt roku uspělo mleté rostlinné Next Level Hack z Lidlu.

Zdroj: tisková zpráva Rostlinně

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,