Stále přetrvávající nerovnosti mezi muži a ženami v komunitách globálního Jihu

Zena.jpg Posilování postavení žen je jedním z cílů systému Fairtrade. U příležitosti mezinárodního dne žen, který u nás poněkud zprofanovala desetiletí socialismu, ale který je důležitou připomínkou potřeby rovnoprávnosti mezi muži a ženami, proto i Fairtrade upozorňuje na to, že ženy by měly mít spravedlivý podíl na rozhodování v komunitách, kde žijí.   

Palčivý problém je to často právě v zemědělských regionech globálního Jihu, kde přetrvává tradiční rozdělení rolí, ženy dostávají za práci méně peněz než muži a méně často vlastní půdu.

„Podle poslední studie Fairtrade Foundation například v Pobřeží slonoviny odvádějí ženy 68 procent práce na kakaových farmách. Ta zahrnuje činnosti jako sázení a sklizeň, kvašení, sušení či balení kakaových bobů. Další povinnosti pak mají v domácnostech. Přesto mají tamní ženy méně práv než muži a dostávají za svou práci o polovinu peněz méně než muži, a to pouze přibližně půl dolaru denně. To je částka, která je podle Světové banky za hranicí extrémní chudoby.  Podle této studie také pouze 25 procent žen pěstitelek vlastní půdu přímo a navíc mají menší a tedy méně výnosné pozemky,” popisuje Hana Malíková, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko.

Podle předchozích statistik  Fairtrade International z roku 2016 celosvětově čtvrtinu pěstitelů a najatých dělníků tvoří na certifikovaných fairtradových farmách ženy (jedná se o cca 415 000 žen). Většina z nich pěstuje kávu a čaj a pochází z Afriky a Středního východu.

Mezi zaměstnanci na fairtradových plantážích a farmách (tedy lidmi, kteří nejsou vlastníky půdy, ale placenou pracovní silou) tvoří ženy téměř polovinu (49 procent). Největší podíl ženské práce představuje výroba sušeného ovoce, květin a sportovních míčů. Téměř devadesát procent žen zaměstnaných na fairtradových farmách pracuje na čajových plantážích (62 procent) a květinových farmách (27 procent). 

Jak Fairtrade podporuje rovnost?

  • Fairtrade se snaží posílit pozici žen v zemích globálního Jihu, udělat z nich aktivní hybatelky pracovního i rodinného života v jejich komunitách a nabourávat zažitá klišé o rozdělení rolí mezi muži a ženami.
  • Systém Fairtrade například zaručuje, že těhotné ženy nemohou být vyhozeny z práce, snaží se o to, aby ženy měly rovný hlas při jednání rozhodujících orgánů družstev či plantáží.
  • Ženy se často zapojují do dalšího vzdělávání pěstitelů a získávají tak i příležitost vstupovat do vedoucích rolí. Například konkrétně „Africkou školou leadershipu žen“, kterou organizuje Fairtrade, prošlo již více než 1000 žen a přes 200 mužů z Pobřeží slonoviny.
  • Standardy Fairtrade také jasně požadují, aby měla pěstitelská družstva strategii na zlepšování postavení znevýhodněných skupin v rámci komunity, což vedle mladých lidí bývají často právě i ženy

Fairtrade zahrnuje:    

  • Větší zapojování žen do reprezentace certifikovaných družstev
  • Rovnost příležitostí pro muže a ženy prostřednictvím standardu pro nájemnou práci
  • Osvětu o a ochranu před specifickým násilím na ženách
  • Na politické rovině Fairtrade požaduje zohledňování práv žen a posilování jejich postavení v národních i evropských politikách (především rozvojová, obchodní a zahraniční politika).
  • Posilování kapacit žen pro vedoucí role v družstvech
Zdroj: tisková zpráva Fairtrade Česko a Slovensko, z.s.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft duben rgt
Po Út St Čt So Ne
14     1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Kuba: lehátko [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/...
Lidl již prodal 10 milionů porcí fair trade kávy,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,