Stabilní vývoj trhu s biokosmetikou v Evropě

V čele evropského žebříčku přírodní kosmetiky je Německo s obratem více než 800 milionů EUR a tržním podílem 6,2 procenta.  

Ve většině dalších evropských zemí podíl na celkovém trhu nepřekračuje 3 až 4 procenta.

Nicméně trh je ve velkém pohybu. Spotřebitelé na celém světě si přejí bezpečné produkty péče o pleť. Mnoho německých průkopníků přírodní kosmetiky dodává také do sousedních evropských zemí. Tak například ve Skandinávii a Pobaltí je jen velmi málo výrobců kosmetiky, 90 procent kosmetických výrobků se sem dováží. Ve třech pobaltských státech – Estonsku, Lotyšsku a na Litvě – silně stoupla poptávka: Litva během několika málo let předhonila svého velkého souseda Finsko, pokud se týká obratu s přírodní kosmetikou. A také výroba se činí: Přírodní kosmetika made in Lettland se těší čilé poptávce a vyváží se již do více než 20 států. (Eurostat 2010)

Spotřebitelé se informují na webu 

Ve věku sítí jako Facebook, Youtube a Twitter nezná výměna informací a vzájemné propojování hranic. Podle internetové ankety portálu Konsumgoettinnen.de, které se zúčastnilo 13 000 žen ve věku od 18 do 63 let, se dnes již mnohem více žen informuje na webu než v tištěných médiích: 21 procent vyhledává informace o přírodní kosmetice v magazínech, 19 procent brouzdá na hodnotících serverech, 14 procent na platformách pro ženy a 5 Dambacher_Elfriede08_1.jpgprocent navštěvuje blogy krásy. Webovou komunikaci dnes již nevyužívají jenom spotřebitelé, ale i společnosti rostoucí měrou vyvíjejí aktivity na nejrůznějších internetových kanálech. Řada z nich má dobré zkušenosti s vlastní prezentaci na Facebooku. Expertka na přírodní kosmetiku Elfriede Dambacher (na snímka vpravo) je přesvědčená, že World Wide Web se svými možnostmi zpřístupňuje téma přírodní kosmetiky mladší generaci tíhnoucí k internetu.

Spotřebitelé chtějí autenticitu, transparentnost a udržitelnost

Další efekt naší informační a komunikační doby: Nedostatky v kvalitě a klamání spotřebitele velmi rychle vyplavou na povrch, praktikovat greenwashing už není tak jednoduché. Požaduje se transparentnost a udržitelnost. Spotřebitelé se před nákupem mnohem častěji informují. Zákazníci dávají přednost eticky nezávadným produktům, mají-li při nákupu na výběr. V aktuální studii o trendech německé skupiny Otto Group udává 72 procent dotázaných, že etická kritéria jako důstojné pracovní podmínky, sociální zodpovědnost, výroba ohleduplná k životnímu prostředí se staly nedílnou součástí jejich nákupního rozhodování. Důvěru spotřebitelů lze budovat na základě autenticity společnosti, firemní filosofie a historie produktu.

Možnosti nákupu se rozšiřují

Také rozmanitost trhu “zelené“ kosmetiky neustále roste. Zákazníci najdou odpovídající produkty v téměř všech distribučních kanálech. Vstup velkých mezinárodních společností kosmetického průmyslu do tohoto segmentu dále přispívá k šíři a hloubce nabídky.

Jeden z průvodních jevů aktuální situace na trhu: Hranice mezi certifikovanou přírodní kosmetikou a výrobky blízké přírodě jsou čím dál tím plynulejší (viz téma greenwashing). Spotřebitelé jsou čím dál kritičtější a požadují autentické, bezpečné a udržitelně vyráběné produkty. Internet a sociální sítě v dnešní době spotřebitelům v rostoucí míře slouží jako zdroj informací a základna pro výměnu zkušeností.

Vývoj na trhu s přírodní kosmetikou bude i v budoucnu napínavý. Nové produkty, koncepce a výrobce z celého světa bude prezentovat Vivaness, vůdčí veletrh přírodní kosmetiky a wellness, v době od 15. do 18. února 2012 na norimberském výstavišti, každoroční oborové události celosvětového biohnutí.

Zdroj: BioFach, Naturkosmetik Branchenreport 2010, foto: BioFach

Mohlo by vás také zajímat:

Nová přírodní kosmetika a BIO kosmetika na českém trhu

 

Hodnocení 






Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,