Svět: spotřeba výrobků fairtrade jde proti ekonomickému vývoji

Fairtrade_logo.jpg Celosvětový průzkum spotřebitelského chování vůči výrobkům pocházejícím ze systému férového obchodu, tzv. fair trade, ukazuje, že jejich obliba a spotřeba je na vzestupu.  

Chceme, abyste se chovali eticky

Výsledky prvního celosvětového průzkumu, zveřejněné v souvislosti se Světovým dnem Fair trade, připadajícím na 9. května, ukazují, že lidé po celém světě od obchodních a výrobních společností stále více očekávají větší zodpovědnost v oblasti spolupráce s producenty v rozvojových zemích.
Průzkum pro Fairtrade Labelling Organizations International (FLO) prováděla agentura GlobeScan a zůčastnilo se ho 14 500 respondentů v15 zemích. Téměř tři čtvrtiny respondentů věří, že není dostatečné, aby společnosti jen „nepůsobili zlo", ale že by měly aktivně podporovat rozvoj komunit ve třetím světě.

Chovejte se zodpovědně, budeme u vás nakupovat

Z výsledků vyplývá, že spotřebitelé volají po novém obchodním modelu, ve kterém spravedlnost a rovnost je nedílnou součástí obchodní transakce. FLO uvádí, že „Aktivní etičtí spotřebitelé" tvoří ve zkoumaných zemích více než polovinu (55 %) populace. Tito lidé očekávají od společností vyšší odpovědnost v oblasti sociální, ekonomické a ekologické. Jejich spotřební zvyklosti a rozhodování odměňují (nebo trestají) ty společnosti, které plní (nebo neplní) jejich očekávání a svým rozhodováním ovlivňují další spotřebitele.
FLO konstatuje, že tyto postoje pohánějí podporu pro fair trade s tím, jak se stále více spotřebitelů ztotožňuje s jeho hodnotami. Polovina veřejnosti (50 %) v 15 zkoumaných zemích zná značku FAIRTRADE. Z těchto lidí, devět z deseti (91 %) značce důvěřuje. 64 % všech respondentů věří, že systém fair trade je postaven na přísných standardech, což úzce koresponduje s jejich důvěrou. Téměř tři čtvrtiny spotřebitelů (72 %) věří, že nezávislý systém certifikace je nejlepší způsob jak ověřit etické tvrzení výrobku.

Spotřeba výrobků fair trade dynamicky roste

Jak ukazují statistiky prodejů výrobků fair trade ve světě, úroveň znalostí a důvěry se zdá být v souladu s aktivitami spotřebitelů. V Rakousku vzrostla mezi roky 2007 a 2008 spotřeba o 24 %, v Dánsku o 40 %, ve Finsku o 57 %, ve Francii o 22 %, ve Švédsku o 75 %, ve Velké Británii o 43 % a o 10 % ve Spojených státech. Objemy za Českou republiku budou známy za několik dnů. Jen ve Velké Británii utratili spotřebitelé za výrobky fair trade vloni přibližně 21 miliard Kč.

V Německu vloni růst o 50 procent

Etická spotřeba roste i v Německu. Organizace TRANSFAIR e.V. oznámila, že v roce 2008 Němci utratili za výrobky se značkou FAIRTRADE přibližně 213 milionů Eur (5,5 mld Kč), což je o 50 % více než v roce 2007. Objem prodejů se také zvednul o 11 % na celkem 26 000 tun.
Motorem růstu spotřeby byly zejména růže (+138 %), cukr (+91 %), ovocný džus (+80 %) a káva (+14 %).

Celková světová spotřeba certifikovaných výrobků ze systému fair trade se vloni navzdory světové finanční krizi zvýšila o 25 % na 2,9 miliardy Eur (75,5 mld Kč).

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,