Španělsko: nový rekord v prodejích biopotravin

spanelska_vlajka.jpg Podle serveru Ecological.Bio se španělskému trhu nebývale daří. Ve zprávě za první čtvrtletí 2019 se uvádí, že Španělsko prochází obdobím růstu ve všech oblastech od produkce, přes mezinárodní export, až po domácí spotřebu biopotravin.  

Španělsko je čtvrtým největším producentem bioproduktů na světě. Certifikovaná ekologická plocha zaujímá 2 miliony hektarů. Španělé za biopotraviny ročně utratí 2 miliardy EUR. Meziročně stoupla průměrná spotřeba biopotravin na osobu o 16,13 procenta na celkem 42 EUR.

Španělsko je se 2,08 miliony hektarů v ekologickém hospodaření lídrem v Evropě. Ve světě s touto plochou zaujímá čtvrté místo za Austrálií, Argentinou a Čínou.  Plochy ekologicky obhospodařované půdy se tedy na celkové orné půdě podílí ve Španělsku již 8,21 procenty. Největší plochy zaujímají pastviny, obilniny, ořechy, olivové háje a vinice.

V sektoru ekologického zemědělství pracuje ve Španělsku 44 000 společností, což je o 5,3 procenta více než v roce 2017. Z toho 37 700 jsou zemědělci nebo pastevci, počet výrobců biopotravin dosahuje 4 300 společností. Více než 90 procent s těchto společností jsou malé a drobné podniky, působící na venkově. Ekologické zemědělství se tak zásadním způsobem podílí na revitalizaci a ekonomickém rozvoji venkova a pomáhá předcházet odchodu lidí z venkova do měst. Sektor zaměstnává celkem 85 000 pracovníků, značnou část tvoří ženy.

Domácí spotřeba biopotravin nadále rychle roste. V roce 2017 dosáhla 1,96 miliardy EUR, což řadí Španělsku na 10 místo mezi největšími trhy s biopotravinami na světě.  Meziročně se spotřeba zvýšila o 16,4 procenta, což kontrastuje se stagnujícím vývojem v prodejích konvenčních potravin. Biopotraviny se tak dnes podílí již 2 procenty na celkových výdajích Španělů za potraviny a nápoje.

Španělsko je také významným exportérem biopotravin. V roce 2017 se vyvezlo biopotravin za celkem 895 milionů EUR. Vloni se ale růst vývozu snížil na 2 procenta kvůli výraznému navýšení domácí poptávky. Té nahrává také pozitivní politika španělské vlády, která vyhlásila plán zeleného veřejného nakupování. Tímto plánem se vláda snaží přispět k naplňování trvale udržitelných cílů (SDGs).

Zdroj: Ecological.bio

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,