Slovensko: Průměrná ekofarma má téměř 400 ha

Slovensko.jpg Ekologicky hospodařící podniky jsou na Slovensku v průměru mnohem vetší než v ostatních zemích EU. V roce 2008 bylo podle ekologických standardů obhospodařováno 7,02 % zemědělské půdy a průměrná rozloha ekologického podniku byla 391 ha. Hlavním produktem slovenského ekologického hospodářství jsou obiloviny, které se většinou používají přímo na farmě jako krmivo.  

Koncem roku 2008 registroval slovenský Ústredný kontrolný a skúšobný ústav polnohospodársky (CCTIA) 349 ekologických zemědělců s celkovou rozlohou 136 668 ha.


Zatímco v roce 2001 průměrná velikost farmy dosahovala 746 ha, v roce 2008 klesla na 391. Tento pokles je výsledkem stoupajícího počtu rodinných podniků, které se přeorientovávají na ekologický způsob hospodaření. Přesto největší slovenská biofarma obhospodařuje 3 034 ha (z toho 2 199 ha orné pudy), a celkem 8 podniků má větší rozlohu než 1 500 ha.

Ekologicky obhospodařovanou plochu tvoří z téměř 70 % trvale zatravněné plochy, necelých 30 % orná půda, méně než 1 % ovocné sady a jen 0,1 % vinohrady. Největší počet ekologických farem se nachází ve východní části zeme.


Hlavním produktem slovenského ekologického hospodářství je tradičně obilí. Více než 75 % bioproduktů se použije na místě jako krmivo, protože 68 % ekologicky hospodařících sedláku chová dobytek. Zbylé suroviny prodávají sedláci hlavně přímo na Slovensku, ale také v zemích EU a ve Švýcarsku.

Přibližně 50 % ekologické produkce se na trhu prodává jako konvenční zboží, především maso - zpracování biomasa není rozšířeno, protože chybějí malá jatka. Část biomléka prodávají slovenští chovatelé dvěma mlékárnám v České republice (Olma, Ekomilk). V posledních dvou letech začala ekologické kravské mléko zpracovávat také slovenská Tatranská mlékárna, proto mohou nyní slovenští zákazníci dostat bio mléko, jogurty a tvaroh v tamních supermarketech..

Ačkoli výroba biopotravin vykazuje vzrůstající tendenci, nerozvíjí se tak rychle, jako ekologicky obhospodařovaná půda. Lokální faremní bioprodukty se prodávají převážné v malých obchodech se zdravou výživou. Větší výrobci biopotravin prodávají své produkty jako například bylinkové čaje, mouku, těstoviny, tofu, kravské mléko a mlékárenské výrobky místním specializovaným bioprodejnám, supermarketům i obchodníkům do zahraničí. Celá produkce bio zmrzliny a chřestu je určena pro zahraniční trhy jako je Německo, Rakousko a Švýcarsko.

Zdroj: Ekoconnect infoletter

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
35             1
36 2 3 4 5 6 7 8
37 9 10 11 12 13 14 15
38 16 17 18 19 20 21 22
39 23 24 25 26 27 28 29
40 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,