Slovensko: Průměrná ekofarma má téměř 400 ha

Slovensko.jpg Ekologicky hospodařící podniky jsou na Slovensku v průměru mnohem vetší než v ostatních zemích EU. V roce 2008 bylo podle ekologických standardů obhospodařováno 7,02 % zemědělské půdy a průměrná rozloha ekologického podniku byla 391 ha. Hlavním produktem slovenského ekologického hospodářství jsou obiloviny, které se většinou používají přímo na farmě jako krmivo.  

Koncem roku 2008 registroval slovenský Ústredný kontrolný a skúšobný ústav polnohospodársky (CCTIA) 349 ekologických zemědělců s celkovou rozlohou 136 668 ha.


Zatímco v roce 2001 průměrná velikost farmy dosahovala 746 ha, v roce 2008 klesla na 391. Tento pokles je výsledkem stoupajícího počtu rodinných podniků, které se přeorientovávají na ekologický způsob hospodaření. Přesto největší slovenská biofarma obhospodařuje 3 034 ha (z toho 2 199 ha orné pudy), a celkem 8 podniků má větší rozlohu než 1 500 ha.

Ekologicky obhospodařovanou plochu tvoří z téměř 70 % trvale zatravněné plochy, necelých 30 % orná půda, méně než 1 % ovocné sady a jen 0,1 % vinohrady. Největší počet ekologických farem se nachází ve východní části zeme.


Hlavním produktem slovenského ekologického hospodářství je tradičně obilí. Více než 75 % bioproduktů se použije na místě jako krmivo, protože 68 % ekologicky hospodařících sedláku chová dobytek. Zbylé suroviny prodávají sedláci hlavně přímo na Slovensku, ale také v zemích EU a ve Švýcarsku.

Přibližně 50 % ekologické produkce se na trhu prodává jako konvenční zboží, především maso - zpracování biomasa není rozšířeno, protože chybějí malá jatka. Část biomléka prodávají slovenští chovatelé dvěma mlékárnám v České republice (Olma, Ekomilk). V posledních dvou letech začala ekologické kravské mléko zpracovávat také slovenská Tatranská mlékárna, proto mohou nyní slovenští zákazníci dostat bio mléko, jogurty a tvaroh v tamních supermarketech..

Ačkoli výroba biopotravin vykazuje vzrůstající tendenci, nerozvíjí se tak rychle, jako ekologicky obhospodařovaná půda. Lokální faremní bioprodukty se prodávají převážné v malých obchodech se zdravou výživou. Větší výrobci biopotravin prodávají své produkty jako například bylinkové čaje, mouku, těstoviny, tofu, kravské mléko a mlékárenské výrobky místním specializovaným bioprodejnám, supermarketům i obchodníkům do zahraničí. Celá produkce bio zmrzliny a chřestu je určena pro zahraniční trhy jako je Německo, Rakousko a Švýcarsko.

Zdroj: Ekoconnect infoletter

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,