Slovensko: Mobilní mléčný automat

mlieko_r805_res_1.jpg I v odlehlých regionech Slovenska si mohou zákazníci koupit syrové kravské mléko díky mobilnímu mléčnému automatu – speciálně upravenému vozidlu, které splňuje přísné hygienické normy.  

Výhodou je i to, že v zadní části vozidla je možné současně prodávat i doplňkové zboží jakou jsou vejce, sýry, ovoce nebo zelenina.

Vedle stacionárních mléčných automatů si našly místo na slovenském trhu i jejich mobilní verze. Jedná se o mobilní mléčný automat s polyfunkčním prostorem od košické firmy Mliečny Expres, s.r.o., instalovaný na vozidlo Renault Master Furgon. Cena vozidla s vnitřním vybavením je 45 tis. € bez DPH. Výhodou mobilního zařízení je dostupnost mléka většímu množství zákazníků i v odlehlejších regionech, vyšší standard při dodržování hygienických předpisů, protože čistění a plnění probíhá na farmě, což zjednodušuje manipulaci s kontejnery na mléko (2 kontejnery o objemu 600 l) a vyřeší se problém s chlazením při přepravě mléka, snížuje se riziko poškození automatu vandalismem nebo krádeží hotovosti.
 
mliecny_expres.jpgPřesto o toto mobilní zařízení projevili spíše zájem pěstitelé zeleniny a ovoce než zástupci prvovýrobců mléka. Napomáhá tomu i vybavení a úprava polyfunkčního prostoru vozidla spočívající např. v chlazeném prostoru s paměťovým záznamem teploty minimálně v průběhu jednoho roku, izotermickým obložením o tloušťce 60 mm, hliníkovou podlahou v zadní části pro ambulantní prodej s různými regály.

Zařízení na dávkování a uskladnění mléka vzniklo modifikací stabilního automatu. Součástí příslušenství je kromě elektrického míchacího zařízení i GSM modul pro informaci farmáře o ceně a množství prodaného mléka nebo aktuálním stavu nádrže.

Přínosem pro zemědělský podnik bude především zvýšený odbyt mléka a také osvěta a reklama na zvýšenou konzumaci mléka. Předběžně vypočítali návratnost na automat na 4 roky při měsíčních nákladech včetně leasingu, mzdy řidiče a pohonných hmot na 3 300 €. Informace o odběrných místech si mohou lidé najít na internetové stránce firmy. Pozitivním jevem byl vstřícný postoj některých starostů, kteří „příchod“ syrového kravského mléka do obcí chápou jako službu obyvatelům.

Zdroj: Slovenský chov, 2010, č. 5, s. 24

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,