Slovensko: explozivní růst počtu ekologických farem

Slovensko.jpg V posledních letech na Slovensku velmi rychle roste počet ekologicky hospodařících farem, od roku 2004 v průměru o 30 procent ročně, a to především díky menším farmám, které vznikají v horských oblastech.  

Nedostatek domácích zpracovatelských kapacit je stále problém brzdícím rozvoj slovenského biosektoru, ale i tak se jeho podíl postupně stále zvětšuje. Rozvoj ekologického zemědělství započal na Slovensku v roce 1991, kdy se skupina velkých družstev přeorientovala na ekologické zemědělství. Další velký skok nastal na konci 90-tých let, kdy plocha ekologicky obhospodařovaných ploch dosáhla 50 000 ha (1998), na kterých hospodařilo přibližně 80 podniků. Od vstupu do EU vzrostla během několika let plocha ekologicky obhospodařované plochy na 144 219 ha v roce 2009, což představuje 7,5 procenta zemědělské plochy a 3,4 procenta orné pudy (Naturalis, 2009).

agrofyto_lidecko.jpgNové podniky vznikají především v pohořích východní poloviny Slovenska. Mnoho z nich chová skot a například mezi lety 2003 a 2008 rostl počet ekologicky chovaných krav ročně o 50 procent. Dnes již 68 procent ekologických farem chová certifikovaná zvířata. Zatímco v 90-tých letech byla průměrná velikost ekologických farem ještě nad 600 ha, klesla do roku 2009 tato hodnota na 315 ha (100 ha u orné pudy).

Největší ekologické podniky obhospodařují tisíce hektaru půdy a produkují hlavně pšenici, kukuřici, ječmen (i sladovnický ječmen) a slunečnicová semena. V zahradnictví jsou významnými produkty léčivé byliny (např. meduňka, heřmánek, máta), jakož i chřest a zeleninu.

Na počátku bylo slovenské ekologické zemědělství orientováno hlavně na export. Obilí, luštěniny a rostlinné byliny se nezpracované vyvážely do zení EU a do Švýcarska. V posledních  letech se ale situace pomalu mění. Například středné velký ekologický mlýn Búšlak dnes vyrábí ekologický slunečnicový olej a řepkový olej. Také léčivé rostliny a koření se již nevyvážejí v surovém stavu, nýbrž v podobě čajových sáčků nebo éterických olejů. Export zemědělských surovin však stále tvoří velkou část motoru rozvoje ekologického zemědělství na Slovensku.

pasienky_v_okoli_michalkovej.jpgVelcí evropští zpracovatelé bioproduktů a výrobci biopotravin mají Slovensko v oblibě, protože díky převaze velkých farem lze vyrábět velké množství homogenních produktů. Kontrola dodržování ekologických standardu a certifikace je na Slovensku velice transparentní, protože existuje pouze jedna autorizovaná inspekční organizace (Naturalis). Země má výhodu v krátkých přepravních vzdálenostech k nejdůležitějším biotrhům v Evropě. Ekologický sektor má na Slovensku velký potenciál dalšího rozvoje. Podle slovenské agentury ÙKSÚP se jen 23 procent ekologické produkce dostane na trh. Zbytek se používá jako krmivo pro zvířata. A téměř polovina z bioprodukce se prodává do konvenčního trhu.

Domácí poptávka po biopotravinách roste, ale například slovenské biomléko se stáčí v zahraničí a je pak do země reexportováno. Slovenští ekologičtí výrobci již ale produkují různé nudle a mléčné produkty, takže se dá očekávat, že především na rodinných farmách v horských oblastech se stane zpracování mléka důležitým faktorem.

Zdroj: Zpravodaj EkoConnect

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,