Siwa Organic: biopotraviny z egyptské oázy

Kritici ekologického zemědělství často argumentují tím, že životní prostředí je tak znečištěné a půda tak chemizovaná, že je prakticky nemožné vypěstovat chemicky čisté biopotraviny.  

Již proto je zajímavé navštívit místo, které díky odlehlosti a odloučenosti nezasáhl průmysl ani intenzivní zemědělství. Dalo by se říci, že se zde pěstují bioprodukty odnepaměti, avšak nyní s biocertifikátem.

Pouštní oáza Siwa se svými majestátními skalními útvary, svěžími háji a oslnivými solnými jezery se během věků příliš nezměnila. Tato největší a nejznámější oáza v Egyptě je jednou z posledních nedotčených oáz na světě.

Oáza se rozkládá asi 70 km východně od libyjské hranice v úrodné proláklině přibližně 15 metrů pod hladinou moře. Jedinečné životní prostředí tvoří skalnaté pahorky, písečné duny a solná jezera. Pramení zde více než 230 sladkovodních minerálních pramenů napájených Núbijskou pískovcovou zvodní a oáza oplývá rozmanitou flórou i faunou. Díky izolaci od okolního světa zde zůstaly zachovány nejen panenské životní prostředí a prastaré historické památky, ale také jedinečné tisícileté kulturní tradice původního berberského obyvatelstva. Jedná se o vlastní jazyk, dialekt berberštiny, unikátní zvyky a stavby z hliněných vepřovic a kamenů.

Úrodná půda a hojnost sladkovodních pramenů tvoří výborné přírodní podmínky pro zemědělství. V oáze nalezneme svěží sady a háje, ve kterých rostou pomeranče, citróny, granátová jablka, limetky a meruňky. Daří se zde různým druhům zeleniny, bylinek i koření, například ibišku a mátě. Hlavními plodinami jsou však datle a olivy. Farmáři v oáze používají tradiční zemědělské postupy ověřené staletími a vyhýbají se chemickým hnojivům, herbicidům a pesticidům.

Organizace EQI (Environmental Quality International) je soukromá poradenská společnost založená roku 1981 v Egyptě. Zabývá se poradenstvím v otázkách životního prostředí a udržitelného rozvoje a investuje do vlastních projektů, které mají za cíl zlepšit finanční situaci místního obyvatelstva a zároveň uchovat přírodní zdroje a místní tradice. Od roku 1997 začala EQI investovat finanční prostředky v oáze. Prvním počinem bylo vybudování ekologického ubytování pro cestovatele Adrère Amellal. Světový věhlas, který si tento hotel vydobyl, podnítil EQI k rozšíření činnosti v oáze. Byla navázána úzká spolupráce s místními farmáři, zaměřená na podporu ekologického zemědělství a na pomoc s prodejem zboží za spravedlivé ceny na místním i světovém trhu. Tak vznikla značka Siwa Organic, pod kterou se prodávají místní produkty z ekologického zemědělství.

Tato iniciativa je velmi cenná zejména proto, že se drobní ekologičtí farmáři z oázy v současnosti potýkají s velkými problémy. Zálohy od překupníků, které jsou farmářům k dispozici, nezohledňují to, že se úroda rok od roku liší, a že farmáři nemají dostatek volné hotovosti. Farmáři jsou nuceni prodávat za nižší než tržní ceny a někteří začali zvažovat používání chemických hnojiv za účelem zvýšení výnosů. Je-li v daném roce nízká úroda, musí někteří farmáři dokonce prodat část půdy, aby měli prostředky na vrácení zálohy. EQI poskytuje farmářům výhodné půjčky a pomáhá jim prodat úrodu za vyšší ceny. Značka Siwa Organic nabízí řadu ekologicky pěstovaných certifikovaných produktů, které znamenají vynikající chuť a kvalitu pro spotřebitele a lepší kvalitu života pro farmáře z oázy.

Egypt_olivolej.jpgPro výrobky z pouštní oázy Siwa nyní nemusíte cestovat až do obchůdku Siwa Organic přímo v oáze, ani do Káhiry, kde uprostřed kypícího velkoměsta ručně vyřezávané solné lustry tlumeně osvětlují poklidný krámek s výrobky z oázy. Produkty značky Siwa Organic začala dovážet do České republiky společnost bio nebio s.r.o. a tak stačí zajít do některé z prodejen zdravé výživy, kde si můžete zakoupit extra panenský olivový olej či proslavené pouštní datle. Protože jsou výrobky dováženy přímo ze Siwy bez egyptských či evropských překupníků, může si být český zákazník jistý, že maximum z prodejní ceny získají pěstitelé a zpracovatelé produktů.

Extra panenský olivový olej Siwa Organic je lisován z původní odrůdy oliv Weitigin. Během sklizně jsou olivy ručně trhány místními farmáři a lisovány za studena v den sklizně ve vlastním lisu. Úroda se zpracovává v Tabwe, nedaleko plantáží. Tím se minimalizuje doprava a zabezpečí čerstvost zpracovávaných oliv. To je velmi důležité, protože pro získání vynikajícího oleje musí být olivy lisovány okamžitě po sklizni.

Datle jsou vedle oliv dalším typickým produktem oázy a na ploše 2 500 hektarů zde roste přes 500 000 datlovníků. Ročně palmy plodí přes 18 000 tun datlí odrůd Siwa a Freihi. Odrůdy datlí pěstované v oáze můžeme najít jen zde. Tyto pouštní datle mají nižší obsah vody (30 - 45 %), jemné vlákno a jantarovou barvu.

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,