Sezona agroturistiky nekončí, existuje WWOOF

wwoof.gif Mezinárodní systém WWOOF nabízí ojedinělou možnost aktivního trávení volného času. Propojuje dobrovolníky s ekologickými farmami, aby se vzájemně obohatily: za pomoc při faremním provozu získávají dobrovolníci zázemí a originální zkušenost. Nezisková společnost AREA viva koordinuje systém pro Českou republiku a vytváří tak alternativu standardní nabídce agroturistiky.  

 

Pojem agroturistika je dnes dobře známý, služba má své klienty i pravidla. Málokdo však ví, že už přes 40 let existuje systém WWOOF – celosvětové příležitosti pro dobrovolníky wwoofmini.jpgna ekologických farmách. Pro obojí je společný zážitek ze zemědělského prostředí. Avšak zatímco u agroturistiky tvoří farma kulisu, pro WWOOFery skýtá zkušenost podstatně hlubší. Aktivní zapojení se do smysluplné práce totiž zprostředkovává dobrovolníkům autentické zážitky farmářského života. Ty jsou dnes pro většinu lidí žijících ve městě opravdovou exotikou.

wwoofmini2.jpgSusan z Irska dokončila studia a nechtělo se jí nastoupit hned do pracovního procesu. Rozhodla se tedy nějakou dobu cestovat po Evropě. WWOOF jí k tomu poskytl dobrou příležitost, jak poznat i méně navštěvované destinace a přitom nezůstat jen v zajetí stereotypů zprostředkovaných cestovními kancelářemi. Na farmě v západních Čechách se zapojila do sklizně včetně jejího zpracování, což uvítala, neboť tak obohatila své zkušenosti po studiu potravinářských technologií. Nakonec mohla asistovat při distribuci tzv. biobedýněk přímo zákazníkům a navštívit při té příležitosti metropoli. Účastnila se tak procesu od zemědělské prvovýroby po kontakt s koncovými zákazníky. Jako mnozí další dobrovolníci tak na farmě našla inspiraci pro vlastní alternativní způsob života a získala dobrý pocit z pomoci na dobré věci.

„Cizinců přijede ročně přes naši síť asi 70 a podobný počet dobrovolníků se zapojí do výpomoci na ekofarmách s Česka,“ říká Lenka Navrátilová, ředitelka neziskové společnosti AREA viva, která systém WWOOF koordinuje v České republice již pátým rokem. Podle modelu převzatého ze západních zemí propojuje registrované dobrovolníky, kteří jsou ochotni pomáhat za stravu a byt s vybranými farmami, které jsou ochotny toto za pomoc nabídnout. Poslední dobou se WWOOF rozšiřuje i do zemí východní Evropy či rozvojových zemí, tedy tam, kde je možné budovat ekologickou alternativu ke konvenčnímu zemědělskému přístupu.

wwoofmin3i.jpgCo čeká WWOOFery na českých hostitelských farmách nejčastěji? Převážně rodinné hospodářství někdy živící se výhradně zemědělskou činností, jindy se domácí zabývají dalšími aktivitami, jako pořádání seminářů, nebo právě nabízením agroturistické služby či vyjížďkám na koních. Oblíbené jsou farmy, kde se vyrábějí sýry. Není podmínkou, aby hostitelská farma byla certifikovaná coby ekologická, ale musí zachovávat principy šetrného a udržitelného přístupu k životnímu prostředí. Farmy často ekologický přístup doplňují například permakulturními nebo biodynamickými důrazy.

Často se jedná o hospodářství v začátcích, které se snaží s pomocí dobrovolníků vybudovat s nevelkými náklady funkční farmu. Nejčastějším společným jmenovatelem je však otevřenost a nadšení, které na vás při pobytu na WWOOF farmě dýchá. Jde zkrátka o výměnu – dobrovolník přináší svou energii a získává kromě stravy a ubytování originální zkušenosti a nezapomenutelné zážitky.

Další informace o programu WWOOF najdete na

www.areaviva.cz

 

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44         1 2 3
45 4 5 6 7 8 9 10
46 11 12 13 14 15 16 17
47 18 19 20 21 22 23 24
48 25 26 27 28 29 30  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,