Schválení evropské směrnice o GMO by mělo být impulsem k zahájení kvalifikované diskuze

CTPEZ_1_1.jpg Ekologičtí zemědělci v souvislosti s novým EU nařízením o geneticky modifikovaných plodinách upozorňují na absenci věcné veřejné diskuze.  

Upozorňují na neochotu státu hledat alternativní řešení jako náhradu za dovážené GM plodiny a možnost vytváření GMO free zón jako nástroje pro snížení hrozby kontaminace i šanci pro upevnění a rozvoj regionů. 

Nedostatečná informovanost veřejnosti

Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství (ČTPEZ) nové nařízení vítá. Upozorňuje však, že v České republice dnes neexistuje otevřená komunikační platforma, která by nabízela prostor k veřejné diskuzi o reálných přínosech a hrozbách, které GM produkce pro Českou republiku představuje. Řada témat spojených s  pěstování GMO je v současné době medializována bez širšího kontextu a stávající diskuze bohužel probíhá v úrovni polarizované mezi vědce a aktivisty. Tématům jako je ztráta rostlinné i živočišné biodiverzity, intenzivní půdní eroze spojená s monokulturním pěstováním a kontaminace půd a vody glyfosátem, jehož užívání s GM produkcí rapidně stoupá, není dle našeho názoru věnována dostatečná pozornost. Pokud nechceme, aby o přítomnosti geneticky modifikovaných plodin u nás rozhodovali pouze úzké skupiny lidí, je nutné otevřít na toto téma širší věcnou diskuzi.

GMO free zóny jako prevence před nezaviněnou kontaminací i způsob, jak pozdvihnout region

Mezinárodní federace ekozemědělského hnutí (IFOAM) poukazuje na to, že nové nařízení doporučuje opatření, která by zabránila přeshraniční kontaminaci potravinových surovin nebo krmiv, na úrovni členských států ale nejsou přijata závazná opatření, která by jasně stanovovala zodpovědnost producenta za následky kontaminace GM produkcí (polluter pays principle). Ekologický systém hospodaření, stejně tak jako konvenční, musí zůstat principiálně GMO free. Je třeba, aby byl tento stav i v budoucnu nadále zachován. Již dnes je prokázáno, že pěstování GMO v některých oblastech zcela znemožňuje ekologickou produkci a celkově zvyšuje cenu GMO free surovin a potravin.  Jednou z možností, jak těmto situacím předcházet, je vytvoření GMO free pěstitelských zón. Zkušenosti z Evropy potvrzují, že tyto zóny, vzniklé na dobrovolném rozhodnutí zemědělců v dané lokalitě či regionu, podněcují rozvoj udržitelných zemědělských systémů, vytváření pracovních míst a zlepšují celkovou čitelnost regionu a produktů z něj pocházejících pro spotřebitele. Budování těchto zón se nabízí zejména v pohraničních oblastech, kde tyto oblasti mohou současně bránit případné přeshraniční kontaminaci.  

Více investic do výzkumu alternativních řešení

Nová směrnice o pěstování geneticky modifikovaných plodin se zabývá pouze produkcí GMO, nikterak však nezohledňuje import a následný prodej GM plodin. V roce 2014 byla v České republice geneticky modifikovaná kukuřice pěstována na ploše 1 754 hektarů a tato výměra se již několik let pravidelně nadále snižuje. Zcela jiná situace je však oblasti dovozu a prodeje GM krmiv, které v novém nařízení nejsou nijak pojednány. Zhruba 80 % z celkového množství krmiv v EU tvoří importovaná GM sója. Produkty ze zvířat krmených GMO se navíc nemusí nijak označovat. V rámci snížení nebezpečí kontaminace ekologické a konvenční produkce a současně upevnění potravinové suverenity České republiky proto považujeme za mnohem důležitější, aby se programově hledala alternativní řešení v podobě využívání jiných bílkovinných krmiv či vhodně kombinovaných luskovino-obilných směsí tuzemského původu. (Úspěšným příkladem může být aktuální plán Polska na kompletní nahrazení dovážené GM sóji bílkovinnými plodinami z vlastních zdrojů do roku 2016.). Přestože existují alternativní řešení, jak se v budoucnu stát na importovaných GM krmivech nezávislými, ani na toto téma u nás neprobíhá žádná diskuze. 
Právě schválená evropská směrnice by v tomto ohledu mohla být dobrým impulsem pro změnu.

Zdroj: Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství (ČTPEZ) 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft září rgt
Po Út St Čt So Ne
36   1 2 3 4 5 6
37 7 8 9 10 11 12 13
38 14 15 16 17 18 19 20
39 21 22 23 24 25 26 27
40 28 29 30        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,