Salone del Gusto a Terra Madre United hlásí úspěch!

logo_gusto110.jpg Salone del Gusto a Terra Madre se poprvé spojily v jednu událost, která se konala 25. – 29. října 2012 v italském Turíně.  

Bienální akce organizovaná hnutím Slow Food, městem Turín a regionem Piedmont ve spolupráci s italským ministerstvem zemědělství, potravinářství a lesnictví ukázala výjimečnou různorodost jídla ze všech kontinentů a spojila drobné farmáře a řemeslníky z celého světa, kteří následují principy dobrého, čistého a férového.

ochutnavka___esky_stanek445.jpgOchutnávka u moravského stánku

Návštěvnická účast narostla o 10 % i přes probíhající finanční krizi

Letošní ročník události Salone del Gusto a Terra Madre, který byl ukončen v pondělí 29. října, zanechal organizátory, producenty, delegáty a farmáře s novou nadějí a nadšením pro budoucnost potravin a farmaření. Nová forma celé akce, kde se Terra Madre, světové setkání komunit Slow Food pohybujících se kolem jídla, připojila k Salonu chutí (Salone del Gusto), ukázala úspěšnou:celková účast registrovaných návštěvníků stoupla o deset procent – zatímco pětidenní událost přilákala v roce 2010 na 200 000 návštěvníků, v letošním roce se jí zúčastnilo 220 000 lidí. Také v porovnání s předchozími lety byly jednotlivé návštěvy delší. Návštěvníci přijeli dříve a většina strávila v Lingotto Fiere, kde se Salone del Gusto konal, celý den.

pohled_na_halu445.jpgOrganizátoři považují událost za obrovský úspěch a za úkaz toho, že navzdory finančníkrizi veřejnost pochopila politický význam události, ústřední roli potravin a zemědělství i potřebu změny paradigmatu v rámci potravinového systému. Přes 16 000 lidí, mezi kterými byli jak delegáti Terra Madre, tak veřejnost, se zúčastnilo 56 různých konferencí organizovaných hnutím Slow Food. V přeplněných místnostech probíhaly debaty týkající se nejrůznějších témat – od zdraví a značení výrobků až po vodu a sociální problémy. To vše doprovázely diskuze výrobců potravin, expertů, zástupců potravinářské komunity a mládeže z celého světa. Doufejme,že tento výraz veřejného zájmu donutí průmysl dívat se na farmáře pozorněji a etičtěji.

V centru těchto konferencí v rámci celé události byli mladí lidé, ať už farmáři, aktivisté nebo studenti. Kreativní aktivity organizované studenty Univerzity gastronomie a Slow Food Youth Netwok prokázaly, že je velice úspěšné zapojit mladé z celého světa do debat o udržitelné produkci a spotřebě.

Zásadní pro Salone del Gusto a Terra Madre byly také vzdělávací aktivity pro děti: 3 700 z nich se zúčastnilo her zaměřených na vzdělávání o jídle a chutích, zatímco v roce 2010 to bylo pouze 1 000 dětí. Akci navštívili i studenti ze 6 000 škol z celé Itálie. Hitem byly i praktické a degustační workshopy pro dospělé, což dosvědčují lístky vyprodané ještě před začátkem akce. Organizátoři tak byli přinucení přidat do programu ještě další workshopy. Velký podíl vstupenek (60 %) zakoupili cizinci z jiných zemí než Itálie.

vzdelavani_deti_445.jpgVýrobci jednotlivých Slow Food prezidií, komunity sítě Terra Madre a vystavovatelé přítomní na italských a mezinárodních trzích vyjádřili svou spokojenost s úrovní prodeje a s interakcí s návštěvníky, kteří byli zvídavější než kdy jindy a měli zájem dozvědět se více o nabízených produktech. Asi polovina výrobců měla vyprodáno již na konci čtvrtého dne. Dalším dobrým znamením byl i vysoký počet kupců, kteří událost navštívili: 350 během pěti dnů.

Návštěvníci se ukázali být velmi vnímaví k opatřením udržitelnosti, které Slow Food na akci učinil, a ocenili skutečnost, že tištěný program byl vyměněn za speciálně vyvinutou aplikaci pro chytré telefony. Kromě vítězného ocenění v Miláně za nejlepší užitkovou aplikaci, byla stažena 15 000 uživateli, kteří jí udělili velice pozitivní zpětnou vazbu.

Nejenže akce Salone del Gusto a Terra Madre byly poprvé spojeny do jedné události, tento rok byl také speciální tím, že během stejného víkendu se 650 delegátů z 95 zemí zúčastnilo mezinárodního kongresu Slow Food. Tato klíčová třídenní akce, která bude určovat budoucnost organizace, představila prezentace od 90 delegátů z 51 různých zemí, které se dělily o své vlastní Slow Food zkušenosti.

Představily se i moravské výrobky a kraje

Tři moravská Slow Food konvivia (Slow Food Pálava, Slow Food Bílé Karpaty a Slow Food Brno) díky podpoře Jihomoravského, Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje připravila letos rozsáhlou prezentaci kvalitních řemeslných produktů z Moravy.

__esky_stanek_via_delicia445.jpgNa Salone del Gusto se představily projekty jednotlivých krajů na podporu tradiční gastronomie a regionálních produktů – Jak šmakuje Moravskoslezsko, Ochutnejte Moravu, Perly Zlínska a Chuť Jeseníků, a samozřejmě řada skvělých regionálních produktů, jako například špičková vína (vinařství Sonberk, Tanzberg, Mlýnek, Víno Marcinčák), kozí a kravské sýry - uzené i nakládané v oleji (farma Hanák, Tvarožná Lhota), medovina (Farma Jaroš, Tasov), ovocné pálenky (lihovar Žufánek, Boršice u Blatnice), povidla (Jiří Netopil, Břest), domácí paštiky (firma Via Delicia, Zábřeh), přírodní ovocné mošty (moštárna Mezice, Náklo), Štramberské uši (Ladislav Hezký, Kopřivnice) a bylinné likéry (Beskydská likérka, Staré Město u Frýdku Místku). Návštěvníci mohli také ochutnat Olomoucké tvarůžky (AW spol.s.r.o., Loštice) a produkty z oskoruší členů konvivia Bílé Karpaty.

vyroba_stramberskych_usi445.jpgZdroj: Slow Food Brno, Aja Voráčková, foto: Dana Václavíková

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,