Růst počtu ekofarem se v Česku zastavil

Biozebra_nova_110.jpg Ekologických farem přibylo letos v Česku o dost méně než minulý rok. Zatímco loni se počet ekofarem zvýšil o 403 na 3920, tak za prvních osm měsíců letošního roku jich vzniklo pouze dvacet. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.  

Letošní výrazné snížení počtu nových ekofarem podle Martina Leibla z ekologického oddělení Ministerstva zemědělství souvisí s tím, že kvůli vyčerpání peněz byly zastaveny dotace pro nové ekologicky hospodařící zemědělce. "Nebudou ani příští rok a lze očekávat, že nárůst počtu ekofarem už nebude takový, jaký byl dosud. Státní podpora byla hlavním důvodem, proč farmáři na ekologické zemědělství přecházeli," řekl novinářům Leibl.

Plocha, kterou ekozemědělci na konci letošního srpna obhospodařovali, zabírala více než 11 procent celkové zemědělské půdy v Česku. Loni se její podíl zvýšil z 10,55 procenta v roce 2010 na 11,4 procenta. Celková výměra zemědělské půdy v ekologickém zemědělství vzrostla o 5717 hektarů na srpnových 488 tisíc hektarů.

Klesl podíl orné půdy

Plocha orné půdy, na které se hospodaří podle pravidel ekologického zemědělství, se ale snížila z 59 281 hektarů v závěru loňského roku na srpnových 59 103 hektarů. Výměra ekovinic letos vzrostla o 23 hektarů na 988 hektarů a sadů o 267 hektarů na 6720.

Největší podíl na ekologickém zemědělství mají v Česku dlouhodobě trvalé travní porosty sloužící převážně k pastevnímu chovu dobytka, letos v srpnu na ně připadlo 404 856 hektarů. Jejich plocha se ve srovnání s koncem loňského roku zvýšila o 6 796 hektarů.

Počet výrobců biopotravin za prvních osm měsíců klesl o 164 na 482, což podle Ministerstva zemědělství souvisí s tím, že supermarkety Billa přestaly dopékat biopečivo ze zmražených polotovarů ve svých provozovnách. K nejčastěji zpracovávaným bioproduktům patří maso, mléko a mléčné výrobky, zelenina, ovoce a pekařské, cukrářské a moučné výrobky. Významný je počet registrovaných výrobců bio vína, kterých je evidováno 77, ovšem jen malá část z nich biovíno vyrábí.

Podle akčního plánu, který v prosinci 2010 schválil kabinet, má vzrůst podíl ekologického zemědělství do roku 2015 na 15 procent. Podíl biopotravin na celkovém trhu s potravinami by měl ze současného zhruba jednoho procenta stoupnout na trojnásobek. Materiál si také klade za cíl obrácení poměru mezi dováženými a domácími biopotravinami ve prospěch tuzemských. V současné době jich stále více než polovina pochází z dovozu.

Záleží na dotacích po roce 2014

Leibl se zatím neobává, že výrazně pomalejší růst počtu ekofarem ohrozí splnění vládou schváleného plánu. "Je otázkou, jak se podaří nastavit dotace od roku 2014. Myslím si ale, že je reálné toho (patnáctiprocentní podílu ekofarem) dosáhnout, ale nedá se to říct na sto procent, protože se nyní diskutuje o tom, jaké budou sazby dotace na travní porosty a ornou půdu," podotkl.

Obrat tuzemského trhu s biopotravinami v roce 2010 stagnoval na 1,6 miliardy korun. Průměrná roční útrata obyvatele Česka za biopotraviny tak předloni činila necelých 200 korun. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin zůstal stejně jako o rok dříve kolem 0,7 procenta.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,