Rozhovor Bio-info: Nataša Foltánová

Nata__a_Folt__nov___maly.jpg Přinášíme vám rozhovor s Natašou Foltánovou, majitelkou společnosti TIERRA VERDE s.r.o., která vyrábí přípravky ekologické drogerie a textilní výrobky z biobavlny.  

Jak zatím reagují zákazníci na vaše výrobky ekodrogerie?

Věříme, že se jim líbí – výrobky jsou na trhu necelý rok a troufám si říct, že se za tu nedlouhou dobu dostala naše značka YELLOW+BLUE do povědomí většiny biospotřebitelů. Podle našich průzkumů jsou zákazníci spokojeni, že mají na výběr mezi dovozovými a tuzemským výrobky a velká část z nich dává přednost tuzemské značce – a důvodem není jen příznivější cena. Moc nás těší, že můžeme mít přímý kontakt s našimi zákazníky, a poznali jsme, že i oni oceňují, když mají možnost za produktem vidět i „lidskou tvář“ – tedy když výrobcem není jen jakási anonymní zahraniční firma.

Které výrobky z vašich značek jsou nejoblíbenější?

Nejlépe se prodávají veškeré prací přípravky včetně mýdlových ořechů, a potom ručníky z biobavlny. Je ovšem zajímavé sledovat, jak se k popularitě propracovávají i produkty, kterým ze začátku dával málokdo šanci – třeba naše BIKA – jedlá soda. Spousta hospodyní má v povědomí rady svých babiček, jak je soda bikarbona skvělým, levným a přitom zdravotně nezávadným čističem téměř na všechno. Ale málokdo ji k tomuto účelu používal, protože se běžně prodává jen v potravinách. Ze začátku nám dalo hodně vysvětlování, co se sodou dělat a že to není stejná soda, která se dává do pračky. Ale postupně začali biospotřebitelé BICE přicházet „na chuť“ a dnes je jedním z našich nejprodávanějších doplňkových výrobků.

Jak pokračuje expanze mimo ČR? Na kterých trzích již působíte? Pracujete sami nebo s místními partnery?

V cizině se nám vede – mimo Slovenska, které se snad ani za cizinu povařovat nedá, máme zatím největší úspěchy v Maďarsku a ve Skandinávii. Na začátek podzimu chystáme nový vzhled obalů a doplnění prací řady, a pak bude dalším krokem intenzivní rozšíření exportních aktivit. Příští rok bychom se chtěli opět zúčastnit veletrhu BIOFACH  v Německu a představit naše výrobky spotřebitelům v EU, a po novém roce se také chystáme na severoamerický trh. Právě proto na naše nové obaly už budou mít označení nejen v češtině, ale také anglicky a francouzsky, abychom mohli prodávat i v Kanadě a USA. Kvůli kanadskému trhu budeme také muset na obalech mít naše logo YELLOW+BLUE přeložené do francouzštiny.

GEL_NADOBI_YELLOW_BLUE_zm__na_velikosti.jpgA co vaše značka TIERRA ORGANICA? Máte nějaké přírůstky v portfoliu výrobků?

V tuto chvíli se nové výrobky teprve chystají a doufám, že budou včas na předvánoční trh. Těšíme se na froté župany, novou nabídku povlečení a několik drobností.

Můžete popsat, jak jsou výrobky TIERRA ORGANICA vyráběny? Kdo dohlíží na kvalitu? Jak hledáte výrobce?

Veškeré výrobky z biobavlny, které si necháváme šít, jsou vyráběny podle standardu GOTS - Global Organic Textile Standard. Je to dnes jediná celosvětová organizace, která biobavlnu certifikuje. S potenciálními výrobci se seznamujeme obvykle na veletrhu nebo přes internet. Pak následuje návštěva ve výrobě a osobní jednání. To je pro celá obchodní vztah zásadní, zvláště u indických firem.

RUCNIKY_TIERRA_ORGANICA_zm__na_velikosti.jpgFirma TIERRA VERDE je poměrně mladá – jen něco málo přes dva roky. Jaké máte plány do budoucna, kde firmu vidíte za pět, deset let?

Na tuto otázku by se dalo odpovídat dlouho… tak zkusím jen ve stručnosti. Chceme, aby naši zákazníci nebyli jen pasivními konzumenty, ale aby sami přemýšleli a zvažovali, jaké produkty kupují a proč, jaké to má dopady na jejich zdraví, na zdraví naší planety i na celou lidskou společnost. To jsou tři hlavní hlediska, která nás především zajímají u každého výrobku. Chceme postupně dávat zákazníkům víc a víc informací o tom, jak naše produkty vznikají, odkud jsou, a také o lidech, kteří je pěstují nebo vyrábějí. Snažíme se vnést do spotřeby zpět trošku lidského rozměru – aby si spotřebitel uvědomoval, že každý výrobek je lidským dílem a uměl to i patřičně ocenit. Věřím tomu, že tohle je jeden z léků na bezuzdný konzum, kdy anonymní nadnárodní společnosti chrlí globálně unifikované a co nejlevnější výrobky, které jsou pak za podpory intenzivních mediálních masáží  prodávány ve stejně anonymních hypermarketech. Za takovým výrobkem nikoho hledat člověka nenapadne. Navíc si spotřebitelé asi stále málo uvědomují, kolik v ceně výrobku zaplatí právě třeba za komerční kampaně. Dále bychom také chtěli, aby byla TIERRA VERDE firmou, kde budou lidé pracovat s potěšením a nejen kvůli tomu, aby donesli domů peníze, aby naše firma každému pomohla najít to nejlepší co v sobě má, svůj raison d'être. Tento přístup je dle mého názoru jediný do budoucna udržitelný při tvorbě hmotných statků a věřím, že naše úsilí se stane inspirací i pro další.

Za Bio-info.cz se ptal Tom Václavík

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,