Rozhovor Bio-info: Lenka Černá

Lenka___ern___Excellent_Plzen_mala.jpg Lenka Černá, M.A. vystudovala rozvojová studia a metody odstraňování chudoby na prestižním nizozemském Institutu sociálních studií. Život v rozvojových zemích poznala na vlastní kůži - žila 2 roky v Ugandě, kde založila projekt Adopce na dálku, který následující 3 roky vedla. Po 1,5 roce práce pro Rozvojové středisko MZV se společně s rodinnou firmou EXCELLENT PLZEŇ s.r.o. snaží prosazovat myšlenku FAIR TRADE jak mezi českou veřejností tak ve firmách.  

Někteří výrobci a obchodníci s biopotravinami si stěžují na zpomalení poptávky ze strany spotřebitelů v reakci na probíhající ekonomickou krizi ve světě a její dopad v ČR. Vám se ale daří a dokonce říkáte, že nestíháte plnit objednávky svých zákazníků.

Čím si váš úspěch vysvětlujete?

Částečně možná tím, že zúročujeme několikaletou velmi intenzivní práci a to jak obecně v propagaci FAIR TRADE, tak v jednání s konkréními klienty. S řadou našich zákazníků jsme v kontaktu už delší dobu, měli možnost se přesvědčit, že FAIR TRADE produkty v naší nabídce s sebou nenesou jen etický rozměr, ale že jsou opravdu kvalitní a investice do nich přináší užitek všem stranám. Věřím, že svůj podíl na tom má i velké nasazení našeho týmu a osobní, vstřícný přistup ke každému zákazníkovi.

O které vaše produkty je největší zájem a proč? Co na nich zákazníky tak láká?

Největší zájem je obecně o dárkové balíčky s FAIR TRADE produkty. Myslím, že zákazníky láká, že mohou nabídnout originální dárky, které mají nějakou přidanou hodnotu, lidský rozměr. Samozřejmě s tím souvisí i zmiňovaná kvalita a přitažlivé balení. Ekologické krabičky, ve kterých nejčastěji balíčky dodáváme, vyrábí plzeňské družstvo STYL, které zaměstnává zdravotně postižené. Ti pro nás také balíčky kompletují, což je myslím smysluplné propojení Fair Trade s jiným druhem pomoci.

Jak a kde vyhledáváte nové zákazníky?

To je různé. Sami vytipováváme a oslovujeme potenciální zákazníky, ale také se účastníme různých veletrhů, odborných akcí pro naši cílovou skupinu, děláme poměrně hodně veřejných prezentací, přednášky pro odborné publikum, školy, veřejnost. Při osobním setkání se obvykle kontakty navazují podstatně lépe a snáze než přes anonymní rozesílání nabídek.

Jak dalece jsou obeznámeni s problematikou fair trade?

Většina našich zákazníků volí FAIR TRADE výrobky právě proto, že jsou FAIR TRADE, přinejmenším povědomí o základních principech tedy mají. Hloubka znalostí se pak samozřejmě člověk od člověka liší podle toho, jak moc je zajímá detailnější pohled.

Do jaké míry vaši zákazníci prostřednictvím výrobků Fair trade nakupují "čisté svědomí" a do jaké míry vidí ve vámi dovážených výrobcích vyšší kvalitu?

Rozhodně bych neříkala, že nakupují „čisté svědomí“. Přičítala bych raději ochotu pomáhat dobrému srdci než špatnému svědomí. A co se týká poměru dobrého skutku a vyšší kvality, odhaduji, že se na rozhodování zákazníků podílejí zhruba stejně. Je přeci fajn, když jako výsledek dobrého skutku získám výrobek skvělé kvality nebo obráceně, když je se skvělou kvalitou spojen etický rozměr. To je jedna z věcí, které mi na FAIR TRADE přijdou úžasné.

Lenka___ern___Excellent_Plzen_1.jpgJaké rady byste dala svým kolegům na trhu, kteří se marně snaží zaujmout svoji nabídkou?

Nevím, jestli se mohu stavět do role nějakého rádce. Naopak bych sama uvítala dobré marketingové rady, těch není nikdy dost. My se snažíme vždycky zamyslet, co naši klienti chtějí, jak jim mohou naše produkty a služby usnadnit život a pomoci k úspěchu v jejich činnosti. Na druhou stranu máme neustále před očima ty, kvůli nimž jsme se do FAIR TRADE pustili, tedy pěstitele v Africe, Latinské Americe, Asii. Já osobně často myslím na farmáře v Ugandě, kde jsem prožila několik let. Čím víc zákazníků a čím větší odbyt se nám podaří získat, tím víc farmářů může prodávat za FAIR TRADE podmínek. Tím víc dětí, které mohou vyměnit práci na plantáži za školní třídu. To je velká motivace.

Mohla byste krátce představit vaši společnost?

EXCELLENT PLZEŇ s.r.o. je registrovaným členem české Asociace pro Fair Trade. Prostřednictvím projektu FAIR TEAM usiluje o zavedení Fair Trade výrobků do běžné spotřeby každé firmy jako nedílné součásti jejich společenské odpovědnosti. Jsme přesvědčeni, že občanům České republiky není situace nejchudších obyvatel naší planety rozhodně lhostejná a v zapojení do systému Fair Trade jim nejvíc brání nedostupnost férového zboží na českém trhu a zejména nedostatek informací.

 

Děkuji za rozhovor.

Za Bio-info.cz se ptal Tom Václavík

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,