Rozhovor Bio-info: Jana Růžičková a Michal Vališ

AMWA_foto.jpg Česká společnost AMWA s.r.o. oslavila v září své první výročí. Během jednoho roku své existence zavedla pod značkou AMWA Organic kompletní bio kolekci pro zdravé spaní, zakázkovou výrobu pro firemní klientelu a stala se také prvním českým specializovaným dodavatelem ekologicky a eticky čisté metráže pro módní návrháře a další zpracovatele. Jejími zakladateli jsou Michal Vališ a Jana Růžičková.  

Můžete čtenářům Bio-info představit svoji společnost?

AMWA_Jana_Ru__i__kova.jpgAMWA s.r.o. se zabývá maloobchodní a velkoobchodní výrobou a dodavatelstvím s plnou specializací na bio a ekologické textilní materiály a výrobky. Pod značkou AMWA Organic vyrábíme biotextil pro zdravé spaní od povlečení a prostěradel po polštáře a přikrývky, ale také další sortiment na dotvoření domova, na cvičení jógy, či třeba jen tak do kapsy – například kapesníky z biobavlny, které jsou jako mnoho jiných našich výrobků vůbec první bio alternativou ke konvenčním výrobkům v České republice a na Slovensku. Jednoduše řečeno, snažíme se zpřístupňovat biotextilní výrobky tam, kde si český zákazník dosud neměl z čeho vybírat.

V rámci velkoobchodních zakázek vyrábíme pro různé společnosti součásti výrobků, obaly, reklamní a promo či dárkové předměty a dodáváme metráž – biobavlnu, biolen a mírumilovné hedvábí pro další zpracovávání.

Jádrem našich činností je však naše propagační a osvětová činnost, kde, i ve spolupráci s neziskovým sektorem a dalšími organizacemi, oslovujeme široké spektrum lidí a snažíme se dále rozšiřovat uvědomělý přístup k využívání přírodních zdrojů. Tato aktivita se samozřejmě přirozeně prolíná také do naší zakázkové výrobní a dodavatelské činnosti pro firemní zákazníky, kterým našimi službami pomáháme jednoduše, rychle a hlavně jasně zapojit či dále podpořit ekologická a sociální hlediska v každodenním chodu společnosti a naplňovat tak principy a koncept CSR (Corporate Social Responsibility – Společenská odpovědnost firem, pozn. Redakce).

V dnešní době, kdy již těžko hledat člověka, který by sám na sobě nepocítil důsledky ekologické, ale mnohdy také společenské krize, kterými svět prochází, a kdy si obyvatelé ve vyspělých zemích již uvědomili, že přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné a kapacita regenerace planety též není neomezená, jde o nevyhnutelnou změnu v přístupu, která nejenže přinese mnoho dobrého, ale také skýtá těm, kteří se jí chopí mezi prvními, skvělou příležitost vyjít z období hospodářské recese naopak ještě posíleni. Je to vidět i na mnohých velkých mezinárodních firmách, které začínají přecházet na bio a fairtrade vstupy do své vlastní činnosti.

Jaké druhy biotextilních materiálů si čeští zákazníci oblíbili nejvíce?

AMWA_Michal_Vali__.jpgJednoznačně vedou výrobky z biobavlny. Lidé jsou na ni zvyklí a také vychází díky celosvětovým objemům a podstatě výroby finančně nejlépe. V rámci naší velkoobchodní dodavatelské činnosti jsme však zaznamenali, že trh s biotextilem začíná být biobavlnou již nasycen a lidé začínají chtít větší variabilitu. Naši zákazníci se ptají po dalších materiálech, například biolnu, který má oproti biobavlně některé nesrovnatelné přednosti, například charakteristickou „přírodnost“ na dotek a na pohled nebo mnohem vyšší trvanlivost. Poté, co jsme trhu představili několik druhů metráže z mírumilovného vegetariánského hedvábí (při jeho výrobě nedochází k zabíjení larev bource morušového), se také těšíme na první oděvní kolekce z eticky čistého hedvábí od několika nejprogresivnějších českých návrhářů.

Ačkoliv nám čas od času dojde poptávka také po látkách z poměrně oblíbeného bambusu, s tímto materiálem nepracujeme. Je to otázka principu – bambusové dřevo sice je rychle obnovitelný zdroj (odtud jeho pověst ekologického materiálu), jeho přeměna na textilní vlákno však technologicky odpovídá výrobě viskózy a vyžaduje tedy nezanedbatelné množství chemikálií, kterými se dřevo rozleptává na kašovitou hmotu, která posléze opět v chemickém prostředí tuhne na vlákno.

Jak se dozvíme, kteří čeští návrháři šijí z biotextilu?

Připravujeme spuštění platformy, která bude spojovat všechny návrháře, kteří šijí z námi dodávaných látek a rozhodnou se do ní vstoupit. Prakticky to bude vypadat tak, že internetové stránky návrhářů budou propojeny na speciální stránku na www.amwa.cz a naopak. Kdokoliv tedy nalezne nás či jednoho z návrhářů, bude se moci dostat také k dalším, kteří tvoří z biotextilních materiálů. Hotové výrobky navíc ponesou štítek, který zákazníka bude informovat o tomto partnerského programu.

Hlavní myšlenkou tohoto programu je spolupráce všech, kteří se rozhodli či rozhodnou jít cestou ekologicky a eticky čisté textilní alternativy, maximální podpora z naší strany a efektivní zpřístupnění naší propagační, informační a osvětové báze všem našim partnerům.

Dojde tak k širšímu oslovení i těch lidí, kteří se s biomateriály setkají poprvé „naživo“. Některé z kolekcí bude současně možno zakoupit přímo i v našem internetovém obchodě.

Systém se bude určitě dále vyvíjet. Spojení sil těch, kteří šijí z biotextilu pomůže jak rychlejšímu a snazšímu rozšíření, tak i k jednodušší orientaci pro všechny, kteří to pravé pro sebe právě hledají, tedy jak našim partnerům, tak i zákazníkům.

Odkud pochází látky, které dodáváte?

Spolupracujeme s výrobci v Indii, ale také jiných zemích Asie, Afriky a Ameriky. Některé látky, které dodáváme, jsou dokonce čistě evropského původu, čímž se tím více přibližují ideálu trvale udržitelné výroby. Při výběru partnerů klademe maximální důraz na kvalitu nabízených materiálů. Když už si připlatíte za textil s ekologicky a eticky čistým původem, měli byste získat co největší efekt – tudíž vysokou trvanlivost a maximální požitek na dotek i na pohled. Rozdíl prostě musí být vidět a cítit, neměl by zůstávat „jen na papíře“. I to je jeden z našich konceptů, na základě kterých pracujeme pro rozvoj popularity výrobků z biotextilu.

Vaše firma se řídí mottem „V dokonalé harmonii s Vámi i s přírodou“. Jaké cíle si ve svém podnikání kladete?

Naše motto vnímáme komplexně. Naší snahou je přinášet v každém ohledu maximálně čisté, zdraví prospěšné a trvanlivé výrobky – tedy vyráběné eticky a s co největším ohledem k životnímu prostředí, což zahrnuje nejen ekologickou šetrnost, ale také záměr vyrábět výrobky s vysokou životností. Věříme, že pokud se chceme přibližovat k životu v harmonii s planetou Zemí, je třeba začít přehodnocovat a vyrábět kvalitu, která nám vydrží. Současnému trendu rychlé spotřeby prostě už zvoní hrana. Náklady, které dnes ušetříme například nákupem trička za 30 korun, na nás neustále doléhají v jiných podobách – zhoršené zdraví, které si nejen že nelze koupit, ale zlobí-li nás, stojí spoustu peněz, zhoršené životní prostředí, na jehož obnovu a záchranu se ročně vynakládají obrovské sumy... Každá koruna jde nakonec z naší kapsy, a tak si myslíme, že je již konečně čas začít řešit příčiny, místo pouhého napravování důsledků.

Jaké plány máte s výrobky vaší značky AMWA Organic?

S výrobky AMWA Organic se právě chystáme na vstup na zahraniční trhy a začínáme se poohlížet po distributorech.

Děkuji za rozhovor

Za Bio-info.cz se ptal Tom Václavík

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,