Rozhovor Bio-info: Burkhard Schaer, Ecozept

burkhard.jpg Burkhard Schaer je poradce v oblasti marketingu biopotravin a biokosmetiky. Jeho společnost Ecozept sídlí v německém Mnichově, Burkhard však žije a působí ve francouzském městě Montpellier.  

Bio-info.cz Burkharda položilo několik otázek týkajících se zpráv o rychlém růstu francouzského trhu s biopotravinami a biokosmetikou.

Francouzi vloni utratili za biopotraviny téměř 3 miliardy EUR, o 400 milionů více než v roce 2008. Jak si vysvětluješ tak velký nárůst?

Burkhard Schaer: Loňský velký nárůst byl umožněn rychlou penetrací biopotravin do konvenčních maloobchodních prodejen. Biopotraviny jsou tak dnes mnohem dostupnější než dříve. Francouzi dnes mnohem více nakupují biopotraviny ve velkoformátových prodejnách, včetně diskontů. Například německý Lidl otevírá desítky nových prodejen a v těch nabízí biopotraviny. Také se v prodejnách výrazně zvýšilo množství výrobků z biomléka, tedy sýrů, másla a jogurtů.

Čím si vysvětluješ nárůst nových mléčných biovýrobků?

Burkhard Schaer: Jednoduše se zvýšila produkční kapacita. Na jihu Francie přešla na ekologický chov krav řada velkých zemědělců, kteří jsou schopni produkovat značné množství biomléka. To umožnilo zpracování biomléka několika poměrně velkým mlékárnám, které běžně zásobují maloobchodní řetězce.

Jak se na růstu rozlohy ekologického zemědělství podepsaly „zelené“ iniciativy prezidenta Sarkozyho?

Burkhard Schaer: Hned po svém zvolení vytvořil Nicolas Sarkozy tak zvaný „kulatý stůl o ekologii“, do kterého pozval řadu ekologických iniciativ. Výsledkem jednání byla řada velmi ambiciózních návrhů opatření v oblasti ochrany životního prostředí a podpory zdravého životního stylu. Bohužel, některé se nakonec vládě nepodařilo prosadit. Přesto se za posledních pár let mezi Francouzi výrazně zvýšilo pozitivní vnímání ochrany životního prostředí a s tím také došlo k nárůstu popularity biopotravin.

Jak to ve Francii vypadá s přírodní a biokosmetikou? Na český trh totiž v poslední době míří stále nové francouzské značky biokosmetiky.

Burkhard Schaer: Spotřeba biokosmetiky a přírodní kosmetiky rostla vloni o 20 až 25 procent, pro další dva roky očekávám stejně silný růst. V roce 2002 bylo ve Francii asi 30 výrobců kontrolované přírodní kosmetiky, na konci roku 2009 jich ale již bylo přes 250, dnes jich je možná ke třem stům. Řada z nich jsou začátečníci s velmi malými obraty, někteří jsou schopni zásobovat jen vlastní region či prodávat přes e-shopy. Přesto má trh stále obrovský potenciál růstu, ve srovnání s Německem má Francie ještě stále co dohánět. Například v konvenčním maloobchodu se kontrolovaná přírodní kosmetika zatím téměř nenabízí

Díky za rozhovor. Za Bio-info se ptal Tom Václavík

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,