Rostlinnými extrakty a bakteriemi proti mandelince bramborové

mandelinka.jpg Ekologičtí zemědělci mohou aplikovat pouze biologické přípravky k ošetření rostlin, nikoliv však chemické. K ochraně proti mandelince bramborové je k dispozici několik biopreparátů, z nichž byly v pokusech v Německu testovány tyto čtyři:  

Neemový olej: Účinek látek obsažených v neemovém oleji, které brání žíru škůdců, je zemědělcům v části Asie a Afriky znám již od pradávna. Na začátku 70.let minulého století bylo zjištěno, že azadirachtin ovlivňuje metamorfózu hmyzu a narušuje svlékání kutikuly hmyzu nebo vede k tvorbě zakrnělých křídel. V Indii si zemědělci extrakt ze semen stromu Azadirachta indica připravují sami - rozemelou semena, moučku zabalí do látky a zavěsí přes noc do nádoby naplněné vodou. Již následující den je možné vzniklý extrakt proti různému hmyzu aplikovat.

Pyrethrum: Květy chryzantém byly v Číně již před 2000 lety rozemílány a používány jako poprašek na hmyz. Obsažená účinná látka pyrethrum je kontaktní jed, který proniká do těla hmyzu a působí jako neurotoxin. K symptomům patří silné podráždění, následují poruchy koordinace, ochrnutí a nakonec uhynutí. Účinek nastupuje velmi rychle. Během několika minut je hmyz neschopný pohybu.

Bakterie Bacillus thuringiensis tenebrionis (B.t. t.): Entomopatogenní kmen bakterie byl objeven v 80.letech v JKI (Julius Kühn Institut) pro biologickou ochranu v Darmstadtu. Bakterie se dostává požerem listů do střeva, kde se rozpouští. Toxiny, které se přitom uvolňují, perforují střevní stěnu a vedou k úhynu škůdce.

Spinosad: Přípravek je metabolit půdní bakterie Saccharopolyspora spinosa, který se získává aerobní fermentací. V roce 1982 byla tato bakterie nalezena poprvé v půdních vzorcích v Karibiku a v 90.letech byla v USA vyvinuta do podoby přípravku na ochranu rostlin. Přípravky s touto účinnou látkou jsou v Německu zatím povoleny při pěstování révy vinné, u okrasných rostlin a v zelinářství proti různému škodlivému hmyzu. S registrací přípravku s účinnou látkou spinosad pro indikaci mandelinky bramborové v bramborách se zde počítá pravděpodobně v roce 2010. Spinosad působí jako neurotoxin a vede k úplnému, nevratnému ochrnutí škůdce. Příjem této účinné látky se uskutečňuje požerem. Spinosad je klasifikován jako nebezpečný pro včely.

Zdroj: Top Agrar, 2009, č. 6, s. 58, převzato z Agronavigator

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Kompostujete doma zbytky z kuchyně?
Ano 90%
Ne 9%
V rámci městského/obecního systému sběru 0%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft únor rgt
Po Út St Čt So Ne
5         1 2 3
6 4 5 6 7 8 9 10
7 11 12 13 14 15 16 17
8 18 19 20 21 22 23 24
9 25 26 27 28      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,