Rekordní zájem o soutěž Česká biopotravina roku

Nebývalý zájem projevili výrobci biopotravin o 6. ročník soutěže Česká biopotravina roku. Do uzávěrky soutěže za rok 2007 nominovalo 32výrobců celkem 74 biopotravin.  

Soutěž společně s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců vyhlašuje Potravinářská komora České republiky.
"Oproti minulým ročníkům, kdy jsme vždy hodnotili okolo 20 biopotravin, je letošní účast rekordní. Potvrzuje se, že český trh s biopotravinami roste a výrobci na to reagují novinkami", hodnotí počet přihlášených výrobků organizátor soutěže Tom Václavík.

Mezi nominovanými bio výrobky jsou zastoupeny kategorie čerstvých i trvanlivých potravin. Vítěz za rok 2006, Mlékárna Valašské Meziříčí, nominovala jahodovou variantu svého úspěšného BIO kysaného nápoje. Soutěžit s ní bude mlékárna Olma s podobným výrobkem - Bio jogurt Drink. Další mléčné výrobky nominovala společnost Polabské mlékárny - bio tvaroh různých příchutí a eidamský sýr. Nominovány byly i kozí mléčné výrobky, z Ekofarmy Březí a od manželů Dobrovolných z Ratibořic, kteří již jednou soutěž vyhráli.

Silně jsou tentokrát zastoupeny čerstvé pekařské výrobky - nominovaly je Jizerské pekárny, pan Tomáš Hradecký, Pekařství Balabán, Pekařství Leština a společnost K III. Do kategorie bio pečiva lze také zařadit předpečené, zamražené bagety a kornspitze, které do soutěže nominovala firma Delta Frozen Products, slané či sladké krekry a sušenky z Biopekárny Zemanka a Bio Knuspi křehké chlebíčky z firmy Extrudo Bečice. Do stejné kategorie ovšem patří také dva výrobky nominované společností Pro-bio: Biolinie slunečnicový chléb a dýňový chléb - směs na domácí pečení.

Včelí výrobky nominovali společnost Česká včela a jediný český výrobce bio medu, pan Jan Pintíř. Bio hovězí zadní bez kosti nominovala společnost Moravan Petřvald, která hovězí maso z moravských ekologických chovů uvádí na trh pod značkou Moravské bio hovězí.

Kategorie bio nápojů je reprezentována společnostmi Tradice Bílých Karpat, která nominovala bio sirupy, firmou Goldim, která do soutěže přihlásila dětské granulované bio čaje, paní Olgou Syrovátkovou a Moštovnou Lažany, které vyrábějí a do soutěže poslaly bio ovocné mošty. Paní Syrovátková však k moštům přihlásila také bio ovocnou pálenku z hrušek Madame Verte.

Svůj bio kečup a dětské přesnídávky do soutěže nominoval tradiční český výrobce, firma Hamé. Firmy Emco a Semix Pluso přihlásily bio muesli různých příchutí. Určitou raritou pro porotu bude jistě nominovaná Starofrancouzská hořčice bio, vyráběná řemeslně mnichy v klášteře v Novém Dvoře.

Porota, která se sejde 30. ledna, hodnotí přihlášené výrobky podle kritérií, odrážejících nejen chuť, způsob zpracování a výroby a použité suroviny, ale také celkový koncept výrobku, od výhod pro zákazníky, obal, přes celkový vzhled až po použitý marketingový mix.

Výrobcům biopotravin, kteří nominovali do soutěže své výrobky, účast v soutěži přinese kromě možnosti utkat se o prestižní ocenění a šek v hodnotě 20 000 Kč, další bonus - bezplatnou prezentaci nominovaných produktů na největším odborném potravinářském veletrhu ve střední Evropě SALIMA 2008. Soutěžícím biopotravinám bude vyhrazena speciální vitrína v pavilonu D a také prostor k ochutnávkám. Ochutnávky ze všech nominovaných bio výrobků pro návštěvníky SALIMY zajistí další partner soutěže, společnost TopBio.

Výsledky letošního ročníku budou slavnostně vyhlášeny první den veletrhu SALIMA, 4. března 2008. Úspěšné firmy převezmou ocenění z rukou ministra zemědělství Petra Gandaloviče, prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana a předsedy odborné poroty soutěže Pavla Maurera.
Seznam nominovaných biopotravin do odborné soutěže se stane základem pro spotřebitelskou soutěž o „Nejoblíbenější českou biopotravinu", kterou již třetím rokem vyhlašuje PRO-BIO Liga ochrany spotřebitelů.

www.biopotravinaroku.cz

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Dáváte přednost nákupu biopotravin ve specializovaných prodejnách nebo v supermarketu?
V bioprodejně 21%
V prodejně zdravé výživy 23%
V super nebo hypermarketu 5%
Biopotraviny nekupuji 49%

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft leden rgt
Po Út St Čt So Ne
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30 31        
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,
Roman: druhým rokem dělám právě prevenci ohledně varroa. A to tím že vždy...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Monika: Dobrý den,krásně jste to shrnul,sepsal.Ani nevím kdy jsem prvně vyprala...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
David: Dobrý den přátelé, chtěl bych poprosit VÁS Odpovědět na několik...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
marie: Mám k tomuto dotaz:jsem na biofarmě v horách,v zimě krmeny krávy pouze...
Jak výživa zvířat ovlivní chuť a kvalitu produktu?,
jana: Pokud tam není napsáno co ta značka znamená, dá se to dohledat na webu....
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,