Rekordní zájem o soutěž Česká biopotravina roku

Nebývalý zájem projevili výrobci biopotravin o 6. ročník soutěže Česká biopotravina roku. Do uzávěrky soutěže za rok 2007 nominovalo 32výrobců celkem 74 biopotravin.  

Soutěž společně s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců vyhlašuje Potravinářská komora České republiky.
"Oproti minulým ročníkům, kdy jsme vždy hodnotili okolo 20 biopotravin, je letošní účast rekordní. Potvrzuje se, že český trh s biopotravinami roste a výrobci na to reagují novinkami", hodnotí počet přihlášených výrobků organizátor soutěže Tom Václavík.

Mezi nominovanými bio výrobky jsou zastoupeny kategorie čerstvých i trvanlivých potravin. Vítěz za rok 2006, Mlékárna Valašské Meziříčí, nominovala jahodovou variantu svého úspěšného BIO kysaného nápoje. Soutěžit s ní bude mlékárna Olma s podobným výrobkem - Bio jogurt Drink. Další mléčné výrobky nominovala společnost Polabské mlékárny - bio tvaroh různých příchutí a eidamský sýr. Nominovány byly i kozí mléčné výrobky, z Ekofarmy Březí a od manželů Dobrovolných z Ratibořic, kteří již jednou soutěž vyhráli.

Silně jsou tentokrát zastoupeny čerstvé pekařské výrobky - nominovaly je Jizerské pekárny, pan Tomáš Hradecký, Pekařství Balabán, Pekařství Leština a společnost K III. Do kategorie bio pečiva lze také zařadit předpečené, zamražené bagety a kornspitze, které do soutěže nominovala firma Delta Frozen Products, slané či sladké krekry a sušenky z Biopekárny Zemanka a Bio Knuspi křehké chlebíčky z firmy Extrudo Bečice. Do stejné kategorie ovšem patří také dva výrobky nominované společností Pro-bio: Biolinie slunečnicový chléb a dýňový chléb - směs na domácí pečení.

Včelí výrobky nominovali společnost Česká včela a jediný český výrobce bio medu, pan Jan Pintíř. Bio hovězí zadní bez kosti nominovala společnost Moravan Petřvald, která hovězí maso z moravských ekologických chovů uvádí na trh pod značkou Moravské bio hovězí.

Kategorie bio nápojů je reprezentována společnostmi Tradice Bílých Karpat, která nominovala bio sirupy, firmou Goldim, která do soutěže přihlásila dětské granulované bio čaje, paní Olgou Syrovátkovou a Moštovnou Lažany, které vyrábějí a do soutěže poslaly bio ovocné mošty. Paní Syrovátková však k moštům přihlásila také bio ovocnou pálenku z hrušek Madame Verte.

Svůj bio kečup a dětské přesnídávky do soutěže nominoval tradiční český výrobce, firma Hamé. Firmy Emco a Semix Pluso přihlásily bio muesli různých příchutí. Určitou raritou pro porotu bude jistě nominovaná Starofrancouzská hořčice bio, vyráběná řemeslně mnichy v klášteře v Novém Dvoře.

Porota, která se sejde 30. ledna, hodnotí přihlášené výrobky podle kritérií, odrážejících nejen chuť, způsob zpracování a výroby a použité suroviny, ale také celkový koncept výrobku, od výhod pro zákazníky, obal, přes celkový vzhled až po použitý marketingový mix.

Výrobcům biopotravin, kteří nominovali do soutěže své výrobky, účast v soutěži přinese kromě možnosti utkat se o prestižní ocenění a šek v hodnotě 20 000 Kč, další bonus - bezplatnou prezentaci nominovaných produktů na největším odborném potravinářském veletrhu ve střední Evropě SALIMA 2008. Soutěžícím biopotravinám bude vyhrazena speciální vitrína v pavilonu D a také prostor k ochutnávkám. Ochutnávky ze všech nominovaných bio výrobků pro návštěvníky SALIMY zajistí další partner soutěže, společnost TopBio.

Výsledky letošního ročníku budou slavnostně vyhlášeny první den veletrhu SALIMA, 4. března 2008. Úspěšné firmy převezmou ocenění z rukou ministra zemědělství Petra Gandaloviče, prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana a předsedy odborné poroty soutěže Pavla Maurera.
Seznam nominovaných biopotravin do odborné soutěže se stane základem pro spotřebitelskou soutěž o „Nejoblíbenější českou biopotravinu", kterou již třetím rokem vyhlašuje PRO-BIO Liga ochrany spotřebitelů.

www.biopotravinaroku.cz

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft listopad rgt
Po Út St Čt So Ne
44             1
45 2 3 4 5 6 7 8
46 9 10 11 12 13 14 15
47 16 17 18 19 20 21 22
48 23 24 25 26 27 28 29
49 30            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,