Recenze: Homeopatie pro zahradu a zemědělství

Touto obsáhlou prací o možnostech použití homeopatických léků u rostlin se autorovi Valkunthanathovi Das Kavirajovi zdařil zcela nový krok v oblasti ochrany rostlin. Použít homeopatii na nemoci rostlin – tato myšlenka ho přivedla k dlouholetým dalekosáhlým studiím a rešerším.  

Autor, který již v mládí pracoval v ekologických zemědělských podnicích a stromových školkách, přenesl své zkušenosti z oblasti léčení člověka na rostliny a odvodil tak použití nejrůznějších léků na jednotlivé nemoci rostlin a škůdce. V rámci své pedagogické a výzkumné činnosti na „Similicure School of Homeopathy Research Dept." si mnohé ze svých úvah již ověřil. Například použití slunéčka, hubícího mšice, v potencované formě se osvědčilo jako velmi účinné proti těmto škůdcům sajícím na rostlinách, zvláště proto, že potencované slunéčko je na rozdíl od jeho živé formy kdykoli k dispozici, nejen v létě, a neopouští také své „stanoviště"...

Homeopatie_pro_rostliny.jpgPoužitím homeopatie v ochraně rostlin se dlouhodobě otevírá perspektiva, která umožňuje žádoucí změnu myšlení v zemědělství a zahradnictví: konec používání jedovatých chemikálií poškozujících životní prostředí i naše zdraví se posouvá do realističtější blízkosti. Vedle trvalého ozdravení rostlin je posílení rostlin zevnitř také příslibem vyšších výnosů. Tento způsob ochrany rostlin je navíc také ekonomicky výhodný.

Tato kniha je zajímavá v první řadě pro zahradníky, kteří chtějí své rostliny ochránit před slimáky, mšicemi nebo třeba červci - a to naprosto bez chemických jedů. Jen několik vhodných, tj. obrazu nemoci odpovídajících globulí rozpuštěných v zálivkové vodě posílí rostliny natolik, že parazité zmizí. Poranění při přesazování, fyziologické nemoci nebo choroby způsobené bakteriemi, houbami či viry mohou být ošetřeny s příslibem úspěchu. Nechybí ani speciální doporučení pro onemocnění užitkových rostlin, jako jsou zelí nebo luskoviny, stejně jako prostředky na problémy při pěstování vinné révy nebo na choroby trávníku. Dokonce i plevele se lze zbavit například pomocí potencovaných sousedských rostlin. Rozsáhlejší polní pokusy je však třeba teprve založit - mnohé ještě musí být ověřeno a rozpracováno. Touto knihou byla vykonána průkopnická práce - teď je třeba vyzkoušet použitelnost ve větším měřítku, aby do budoucna mohly z Kavirajových poznatků čerpat i zemědělské podniky ve velkovýrobě.

Karivaj_1.JPGV každém případě se „Homeopatie v zahradnictví a zemědělství" obrací na obě zájmové skupiny - na zemědělce nebo profesionální zahradníky stejně jako na vášnivé zahrádkáře. Přehledné členění podle druhu onemocnění, v některých případech dokonce i podle rostlinných čeledí, a připojené repertorium, které podává stručný přehled o vhodných lécích, usnadňují nalezení správného léku. V opačném směru vede rejstřík škůdců a chorob rychle k příslušným kapitolám, takže toto dílo jako celek představuje nejen zajímavou četbu, ale také praktickou příručku k rychlému použití. Dokonce i pro laika je díky popisům a četným vyobrazením srozumitelné, na co lze které léky použít, aniž by musel být důvěrně obeznámený s názvy rostlinných nemocí. Nezbývá než doufat, že tato kniha bude podobně úspěšná jako její anglické vydání a že praktické použití „prostředků na ochranu rostlin" nového druhu dojde co nevidět uznání u široké veřejnosti a především rozšíření v odborných kruzích.

Informace o knize a vydavateli:

Vaikunthanath Das Kaviraj: Homöopathie für Garten und Landwirtschaft. Die homöopathische Behandlung von Pflanzen. Narayana Verlag, Kandern 2009.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,