Reakce na výskyt pesticidů ve výrobku Albert Bio Med květový

bio_med_Albert_kv__tov___110.jpg Dne 14. 5. 2012 zveřejnil spotřebitelský časopis dTest výsledky rozborů některých medů prodávaných na českém trhu.  

V laboratoři bylo zkontrolováno celkem 17 medů včetně výrobku Albert Bio Med květový, jehož dodavatelem je PRO-BIO, s.r.o, Staré Město pod Sněžníkem. V tomto medu test odhalil obsah reziduí pesticidů (acetamiprid a thiacloprid) určených na ochranu rostlin.

Naměřené hodnoty, které časopis dTest čtenářům nezveřejnil, si společnost PRO-BIO, s.r.o. vyžádala. „V bio medu byla sice rezidua dvou pesticidů nalezena, avšak dle obdržených výsledků pouze ve stopovém množství 0,01 mg/kg, respektive 0,03 mg/kg“, vysvětluje manažerka kvality společnosti PRO-BIO, s.r.o. Ing. Dagmar Koutná.

bio_med_Albert_kv__tov___250.jpg„Příčinou tohoto nálezu může být negativní vliv okolního prostředí a špatných povětrnostních podmínek v době sběru pylu. Pokud by došlo k úmyslnému porušení zákona o ekologickém zemědělství a byly na ochranu rostlin použity výše uvedené chemické látky, hodnoty by byly řádově mnohem vyšší“, doplňuje.

Stopová množství reziduí pesticidů jsou v řadě zemí u biopotravin povolena a upravena pomocí vlastních národních předpisů s tím, že jsou vyhodnocena jako nevýznamná, způsobená prostředím, nikoliv zemědělcem. Mnohaleté výzkumy a zkušeností z členských států potvrzují, že vzhledem k celkovému stavu životního prostředí naší planety není možné eliminovat tyto hodnoty na úplnou nulu. Navíc zmiňované limity (0,01 mg/kg ± 50% u jednotlivé látky) vycházejí ze směrnice pro kojeneckou a dětskou výživu a nemají žádný negativní vliv na zdraví lidského organizmu.

Produkce biopotravin v České republice podléhá pravidelným kontrolám nezávislých organizací, které dohlíží nad dodržováním zákonů pro ekozemědělce i zpracovatele biopotravin. Společnost PRO-BIO, s.r.o. spolupracuje s kontrolní organizací KEZ (Kontrola ekologického zemědělství), která přijala za závaznou novou metodiku posuzování reziduí pesticidů v souladu s Mezinárodní organizací IFOAM EU Group, a tedy s řadou států EU (Německo, Holandsko, Francie, Itálie).  

„Mrzí nás, že je situace v mediích interpretována neobjektivně. Zákazník se například nedoví, že konvenční med nemá stanoveny limity na rezidua pesticidů vůbec a může jich tedy běžně obsahovat více než stopové množství a nikdo se nad touto situací nepozastaví“, upřesňuje Ing. Dagmar Koutná.

Výhody biotravin nejsou jen ve vysoké kvalitě produktů, v jejich složení, nepřítomnosti přídatných látek, ale jsou také výsledkem celého procesu šetrného přístupu k přírodě i k lidem. Bio med nesmí být doslazován ani dobarvován, při zimním dokrmování včelstva se může použít jen med nebo pyl z ekologické produkce, případně bio cukr, při léčení včel se mohou používat pouze léčebné prostředky na přírodní bázi, včelstvo není vakcinováno, nesmí se zabíjet plody trubců atd.

Společnost PRO-BIO, s.r.o. je certifikována nejvyšším standardem kvality a bezpečnosti potravin. Disponuje vlastní laboratoří a pro bezpečnost svých produktů provádí kromě povinných testů i řadu nadstandardních rozborů a výrobky pravidelně posílá do dalších akreditovaných laboratoří.

O celém případu i o dalším postupu a opatřeních byly informovány SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), KEZ i certifikační organizace na systém kvality. Až do úplného prošetření případu a z důvodů maximální ochrany spotřebitele sice firma pozastavuje prodej předmětné šarže, zdůrazňuje však, že výrobek není v žádném případě zdravotně závadný a není důvod k jeho stažení z trhu. Po dalších rozborech referenčních vzorků u akreditovaných laboratoří a o dalším postupu bude firma informovat.

Zdroj: Tisková zpráva PRO-BIO, obchodní společnost s r.o.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft červenec rgt
Po Út St Čt So Ne
27     1 2 3 4 5
28 6 7 8 9 10 11 12
29 13 14 15 16 17 18 19
30 20 21 22 23 24 25 26
31 27 28 29 30 31    
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,