Rakousko: V Rakousku jsou biopotraviny stále oblíbenější

Spotřeba biopotravin narostla v Rakousku mezi roky 2003 a 2006 o 35 %. Vysoké procento dotázaných lidí uvedlo, že si biovýrobky kupují alespoň občas a ocenili by širší nabídku.  

Biovýrobky jsou v průměru o 30 % dražší. To jsou fakta, která odhalil nejnovější průzkum rakouské agentury RollAMA. Očekává se, že když se sortiment biovýrobků během příštích let rozroste, dojde k dalšímu nárůstu trhu. 91 % procent respondentů uvedlo, že si biovýrobky zakoupili alespoň příležitostně, 33 % respondentů uvedlo, že si je kupují často (2005: 24 %) a 16 % dotazovaných si biovýrobky kupuje pravidelně (2005: 9 %). Jako hlavní důvod nákupu biovýrobků 50 % dotazovaných uvedlo, že dělají něco dobrého pro své zdraví. Rovněž je pro ně důležité vědomí, že výrobky jsou prosté chemických přísad a že podporují ekologické zemědělce. Spotřebitelé chtějí být informování o původu výrobků. Zatímco v roce 2005 by 46 % dotazovaných nebylo ochotno zakoupit biovýrobky kvůli vysoké ceně, v roce 2006 takto odpovědělo 32 %. Širší nabídku biovýrobků by ocenilo 77 % respondentů.

Zatímco v roce 2004 se prodalo celkem 74 000 tun čerstvých bioprodutků v hodnotě 150 milionů euro (asi 4,5 mld korun), v roce 2006 toto číslo narostlo na 90 000 tun v hodnotě 200 milionů euro (asi 6 mld korun), což znamená nárůst o 35 % v období tří let. Podíl biovýrobků na celkovém obratu maloobchodních potravin v Rakousku byl asi 5 %. Téměř všechny skupiny zboží zaznamenaly nárůst. Mezi nejvýznamnější skupiny výrobků patří mléko, ovoce, zelenina, ale také vejce. Biomléko se s množstevním podílem 14 % ve všech maloobchodech stalo nejvýznamnějším produktem. Podíl vajec se rovněž zvýšil. Vejce se stala nejpodstatnější čerstvou potravinou co se obratu týče. Průběžný nárůst zaznamenává čerstvé ovoce (nárůst podílu z 2,7 % na 6,6 %) a zelenina (z 4,1 % na 6,1 %). Podíl biomasa roste pomalu a je nyní 2,8 %. Biosalámy mají s pouhým 1,4 % podíl nejnižší.

Privátní značky pomohly nárůstu podílu diskontů o 10 % množstevního objemu, čímž v roce 2006 zvedly podíl na celkového trhu s biopotravinami na 35 %. Pokud jde o finanční obrat, je podíl diskontů pouze 27 %. Průměrný cenový rozdíl mezi čerstvým bioproduktem a běžným produktem byl 36 %. Byly zde však značné rozdíly u jednotlivých výrobků. Například, u jednoho kilogramu biobrambor je příplatek 76 %. U ceny za čerstvé bioovoce je příplatek 65 % a u masa a tuku 51 %. Na druhou stranu biomléko není dražší než mléko běžné.

Průzkumy ukazují typickou skupinu spotřebitelů biopotravin. 20 % zákazníků nakoupí 68 % z celkového objemu prodeje biovýrobků. Spotřebitelé biopotravin mají často vyšší úroveň vzdělání (86 %). Spotřebitelé s maturitou a vysokoškolským diplomem realizují 40 % všech nákupů. Biopotraviny jsou důležitější pro rodiny než pro svobodné. Rovněž vyšlo najevo, že lidé, kteří kupují biovýrobky, kupují i více čerstvého ovoce a zeleniny a méně masa a uzenin. Také nakupují méně konzervovaných a instantních potravin.

Rakouští spotřebitelé biopotravin jsou velmi zajímavou cílovou skupinou. Mají kupní sílu a jsou ochotni utratit více peněz za potraviny vysoké kvality. V současné době ale takzvaní „silní biouživatelé" utratí za biovýrobky pouze 13 % z celkové sumy investované do potravin. Očekává se, že když se sortiment biovýrobků během příštích let rozroste, dojde k dalšímu nárůstu trhu.

http://www.ama-marketing.at

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2019 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40   1 2 3 4 5 6
41 7 8 9 10 11 12 13
42 14 15 16 17 18 19 20
43 21 22 23 24 25 26 27
44 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,
Miloš: Vzali v úvahu i ekologickou zátěž při výrobě a používání...
Nová studie: ekologické zemědělství chrání klima,
Eliska: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, o které město (pozice manažera...
Společnost Country Life přijme manažera e-shopu,
Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,