Rakousko: první v Evropě v kompostování odpadků

bio_odpad_maly.jpg Rakousko kompostuje 40 procent odpadu domácností a je v tomto oboru na prvním místě v Evropské unii. Jde o téměř dva miliony tun ročně na 8,3 milionu obyvatel. Jeho sítě pro zpracování odpadu a jeho třídění se budovaly po 20 let.  

Hory odpadu z domácnosti a zahrad, jako je zelenina, suché listí a další odpad, který se v přírodě rozloží, se třídí ve zvláštních kontejnerech nebo na skládkách. Oddělování biologicky odbouratelného odpadu je pro rakouské domácnosti od roku 1995 povinné. Podílejí se na něm obchodní řetězce a supermarkety, které prodávají plastikové pytle, jež se rozloží v přírodě.

Již koncem 80. let se do kompostování pustily některé velké obce a města, včetně Vídně. Jejích 1,2 milionu obyvatel dnes pečlivě třídí na 90 000 tun odpadků, především ze zahrad, z nichž se ročně recykluje 45 000 tun kompostu.

kompost_na_zahrad__.jpgTento materiál se pak používá na polích a vinicích kolem města, pro veřejnou zeleň nebo se zdarma nabízí občanům. Dalších asi 10 000 tun umožňuje výrobu bioplynu, s jehož pomocí se zásobuje teplem několik set domácností.

Druhé největší rakouské město Štýrský Hradec shromáždí ročně na jednoho obyvatele 87 kilogramů v přírodě rozložitelného odpadu. Ty, kdo pečlivě třídí, město odměňuje a vyměřuje jim nižší poplatky za odvoz odpadu, uvádí Ralf de Roja z firmy AEVG, která odpad zpracovává.

Přestože jsou Rakušané v této oblasti nejlepší v EU, mají ještě co zdokonalovat. Ve Štýrském Hradci ještě 43 procent biologicky odbouratelného odpadu končí ve špatných kontejnerech a nemůže být zpracováno. Ve Vídni jsou zase velké rozdíly mezi okrajovými čtvrtěmi a centrem. Mohlo by se tu ještě ročně zkompostovat až 200 000 tun odpadu.

Waste_watcher1.jpgMetropole chce posílit pravomoci brigád Waste Watchers, které byly zřízeny v roce 2008 a již nyní mohou ukládat pokuty za prohřešky proti zákonu "o čistotě" pohybující se od 36 do 1000 eur (900 až 25.000 Kč). Takto získané peníze jdou na financování úklidu ulic a veřejných parků.

Česká republika podle údajů z roku 2008 recykluje dvě procenta odpadu a dvě procenta kompostuje. Nejhorší v EU je však v tomto ohledu Bulharsko, které podle těchto údajů vůbec nerecykluje a vůbec nekompostuje. Naopak velmi dobrý výsledek má Itálie, která je v unii hned za Rakouskem: kompostuje 34 procent odpadu. Za ní následuje Nizozemsko, které kompostuje 27 procent, a Belgie kompostující 25 procent odpadu.

Zdroj: EkoWeb

 

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,