Půlstoletí kalendáře Výsevní dny podle Marie Thunové

vysevni_dny_2012_110.jpg Vychází kalendář konstelací pro zahrádkáře a zemědělce - Výsevní dny podle Marie Thunové 2013.   

Poradí, jak v nadcházejícím roce pracovat na zahradě i na poli podle přírodních kosmických rytmů a uvádí příznivé dny pro včelaře. Výsevní dny 2013 sestavili a vypracovali Matthias K. Thun a Christina Schmidt-Rüdtová. V překladu Radomila Hradila je vydává PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců.

Výsevní dny využívají někteří příznivci biodynamického zemědělství již půl století.„Ekologické zemědělství je v souladu s přírodou. Využívání biodynamiky, tedy toho, že při práci s rostlinami je brán zřetel na příslušnou konstelaci,  základní principy ekozemědělství doplňuje,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Podobně jako v Česku velmi oblíbený a všude dostupný Lunární kalendář Krásné paní, jež radí ženám, kdy stříhat vlasy a kdy držet půst, Výsevní dny usnadňují načasování jednotlivých kroků, jež musí v průběhu roku učinit pěstitel.

Přehledná příručka Výsevní dny vycházejí v češtině v úplné verzi, vydávané Svazem PRO-BIO, od roku 1995. „Spolupráce byla navázána již v polovině devadesátých let. Na pozvání Svazu PRO-BIO, tehdy existující biodynamické sekce, navštívila MariaThunová se synem Matthiasem v prosinci 1994 Českou republiku. Přednášela
v Brně a Šumperku. Při té příležitosti byla podepsána smlouva mezi dnes již zesnulou autorkou a svazem o vydávání Výsevních dní v českém jazyce,“
uvedl překladatel
a propagátor biodynamického zemědělství Radomil Hradil.

V Německu vychází tato příručka už 50 let.  Maria Thunová a její spolupracovníci šest desítek let provádějí výzkum a polní pokusy, ve kterých vliv konstelací na růst rostlin ověřují. Letos v únoru Maria Thunová ve věku nedožitých 90 let zemřela a autory Výsevních dní, které ovšem stále nesou její jméno, jsou tak její syn a dcera.

Výsevní dny 2013 je tedy již 19. ročník vydaný česky PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců.  Do té doby překládali a šířili se souhlasem autorky manželé Štefkovi ze Zlína tabulkovou část Výsevních dní.

Biodynamické zemědělství je nejstarší způsob alternativního (ekologického) zemědělství, existující od roku 1924. Jeho zakladatelem je rakouský filosof Rudolf Steiner (1861-1925). Vyznačuje se mj. používáním speciálních homeopatických preparátů na půdu, rostliny a do statkových hnojiv, homeopatickými metodami regulace chorob a škůdců atd. Biodynamické podniky jsou sdruženy v národních svazech Demeter, což je zároveň chráněná známka takto vypěstovaných produktů. Držitelé licence Demeter se nacházejí ve všech koutech světa. V současnosti hospodaří tímto způsobem celosvětově asi 4 tisíce podniků. Tento typ zemědělství má napojení i na waldorfské školství, antroposofickou medicínu (například firmy Weleda, péči o mentálně postižené, tzv. hnutí Camphillů). V České republice tak hospodaří například Camphill České Kopisty nebo Vinné sklepy Kutná Hora.

Ing. Radomil Hradil: Absolvent VŠZ Brno (dnes MZLU), pracoval v biodynamických podnicích v zahraničí i v ekologickém zemědělství v ČR, jako překladatel, tlumočník a publicista spolupracuje s PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců, PRO-BIO Ligou a s Bioinstitutem. Propagátor ekologického zahradničení, spoluautor knihy Česká biozahrada a dalších publikací, je také spoluzakladatelem Camphillu České Kopisty, ekofarmy spojené s domovem pro lidi s mentálním postižením. 

Bližší informace o biodynamice lze najít v brožuře, která se nachází zde.

Zdroj: Tisková zpráva PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Příspěvky

Půlstoletí kalendáře Výsevní dny podle Marie Thunové Odpovědět   Dana 12. 12. 2012, 10:32:24
Jak - kdy a kde - si mohu Kalendář výsevních dnů koupit?
Zdraví a děkuje Dana Kellnerová
Půlstoletí kalendáře Výsevní dny podle Marie Thunové Odpovědět   Tom Václavík 14. 12. 2012, 18:31:35
Objednávky Výsevních dnů 2013 přijímá centrála PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, distribuce publikace bude zahájena po 10. prosinci 2012.
Kontakt: Tel/fax: 583 216 609
pro-bio@pro-bio.cz
Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft květen rgt
Po Út St Čt So Ne
18         1 2 3
19 4 5 6 7 8 9 10
20 11 12 13 14 15 16 17
21 18 19 20 21 22 23 24
22 25 26 27 28 29 30 31
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,
Tomáš Zeman: Schválně jsem si na ten jejich test pustil. Něco tak stupidního se jen...
Rohlik.cz umí spočítat úsporu času, kilometrů nebo emisí,
Šárka: Paráda, však to ty zplanýrovaný stráně, kde byly monolitické kultury...
Česko #sazibudoucnost. Co člověk – to strom do 5 let,
dyyl: Velmi dobré informace! --- gastromania.cz/chladici-a-mrazici-technika.html
V centru Prahy otevřel obchod Minimum Waste,
dyyl: Mám zájem!
Bělokarpatský biojarmark opět na Ozvěnách Horňácka,