První plody biomuchovníku v Čechách

muchovnik_maly1.jpg Společnost TopBio mlýn, s.r.o.  nabízí k prodeji plody muchovníku, pocházející z české ekologické farmy na úpatí Krkonoš.  

Co to je muchovník?

Muchovník olšolistý neboli Amelanchier je původní rostlina kanadských prérií a v Kanadě je dodnes pěstován v mnoha odrůdách. Je to krásný keř plodící tmavofialové oválné bobule podobné velkoplodým borůvkám. Bobule jsou šťavnaté, sladké příjemné chuti a barva šťávy je nádherně karmínová. Muchovníky dozrávají od poloviny června do poloviny července.

muchovnik1.jpgPlody obsahují 8 - 12 % cukru, organické kyseliny, třísloviny, až 1% pektinů, karotin, vitamin C, B2 a také až 1000 mg/kg antokyanů - aktivních činitelů v prevenci celé řady chorob včetně rakoviny. Celkově podporují odolnost organismu, působí preventivně proti žaludečním chorobám. Plody muchovníku je možno podávat jako podpůrný doplněk stravy. Při žaludečních a střevních potížích se doporučuje čaj ze sušených listů.

Chuť a použití muchovníku                                

Chuť plodů je příjemně jemná, působí lahodným dojmem, přirovnat ji lze k chuti borůvek v kombinaci s černými jeřabinami. Plody jsou šťavnaté a sladké, rozhodně se nejedná o pouhou sladkou vodu.

Muchovník je lahodný čerstvý, díky vysokému obsahu přírodního pektinu se skvěle hodí k výrobě kompotů, džemů, do mražené ovocné dřeni, mléčného koktejlu i na koláč. Zpracovávat jej můžeme samostatně nebo v kombinaci s kyselým rakytníkem, jablky a lesními plody.

Velmi zdravá je vylisovaná čerstvá muchovníková šťáva. Pro vyšší výtěžnost šťávy je vhodné plody nechat po sklizni ještě asi týden přezrát. Vylisujeme pak až 80 % šťávy, která má nádhernou karmínovou barvu, spolu s rakytníkem vytváří podle zastoupení celou barevnou škálu pro míchané nápoje.

První ekologický sad muchovníku v Čechách

Ovoce, které Vám společnost TopBio nabízí, pochází z vůbec prvního certifikovaného sadu muchovníku olšolistého v České republice. Jak již Bio-info psalo, ze zvědavosti i pro radost jej založili dva kamarádi sadaři Antonín Šlechta a Marek Linhart. Sad leží na úpatí Krkonoš u vesničky Úpice, výměra sadu je téměř 2 ha. V roce 2004 zde byla vysazena první rostlinka, výsadba pokračovala postupně až do podzimu roku 2006, toho léta byla také první sklizeň lahodných plodů. Plody muchovníků si postupně našly a stále nacházejí své příznivce díky bohatému nutričnímu složení.

muchovnik2_1.jpgPokud chcete vyzkoušet čerstvé ovoce, šťávu nebo lahodný letní ovocný koktejl z muchovníku a lesních plodů, objednávejte plody muchovníku u společnost TopBio mlýn. Nabízí volně ložené nebo ručně balené do krabiček dvou objemů - 0,2 litry a 0,4 litry v ceně od 19 Kč (0,2 l) po 37 Kč (0,4 l). První sběr proběhne začátkem července a bude se sbírat asi 1 měsíc.

Hodnocení 


Hodnoťte známkou jako ve škole.
Výborný = 1

Pokud chcete diskutovat, musíte být registrován a přihlášen

Přihlášení
Uživatel:
Heslo:
Nejste registrovanými uživateli? Zaregistrujte se nyní a využívejte všech výhod Bio-info. Pro odběr zpravodaje, hodnocení článků, diskutování ve fóru a další funkce je vyžadovaná registrace.
 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
49   1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31      
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,