Průmyslové zemědělství nemá buduocnost

Mezinárodní panel pro hodnocení zemědělských technologií a vědy pro rozvoj (IAASTD) zveřejnil koncem dubna výsledky zprávy o světovém zemědělství.  

Zpráva tvrdí, že průmyslové zemědělství selhalo a co se týče geneticky modifikovaných plodin, tyto nepřispěly k řešení chudoby, hladu či změn klimatu.

Šedesát vlád závěrečnou zprávu Mezinárodního panelu podepsalo v jihoafrickém Johannesburgu. Vlády USA, Kanady a Austrálie byly mezi zúčastněnými jediné, které tento dokument nepodepsaly. I když měly rozhodující slovo při výběru autorů zprávy, nakonec obvinily autory ze zaujatosti a jejich hodnocení považují za nevyvážené.
"Tato zpráva potvrzuje, že můžeme produkovat větší množství kvalitnějších potravin bez toho, abychom ničili venkov a přírodní zdroje. Moderní zemědělská praxe podporuje biodiversitu a využívá přírody, aniž by byla vůči ní destruktivní," řekl Benny Härlin z Greenpeace International, který byl v radě IAASTD. Tato zpráva je výzvou vládám a mezinárodnímu společenství, aby přesměrovaly financování směrem k zemědělství, které bude přísně agroekologické." Jedná se o historickou příležitost, jak nahradit destruktivní intenzivní zemědělství závislé na agrochemikáliích metodami, které jdou ruku v ruce s přírodou a nikoli proti ní.

Dokument IAASTD vyzývá k zásadní přeměně zemědělské praxe, která by byla schopna reagovat na problémy růstu cen potravin, hladu, sociální nerovnosti a poškozování přírody. Konstatuje, že geneticky modifikované plodiny jsou vysoce kontroversní a nesehrají podstatnou roli v řešení klíčových problémů spojených se změnami klimatu, ztrátou biodiversity, hladem a chudobou.
Zpráva doporučuje využití agro-ekologických metod hospodaření na menších plochách a stvrzuje význam malých farem pro řešení současné potravinové krize a zajištění potřeb místních komunit. Zpráva staví význam domorodých a místních znalostí na roveň formální vědě. Jedná se o jasný odklon od průmyslového zemědělství závislého na využití chemikálií, jehož model byl doposud aplikován všude bez ohledu na místní charakteristiky.
"Závislost na světových cenách zemědělských komodit, spekulace s nimi a fakt, že několik nadnárodních společností kontroluje většinu osiva a toxických agrochemikálií, je pro mnohé drobné rolníky přímo likvidační," zdůraznil Härlin.

"Prostě si nemůžeme dovolit pokračovat, tak jako doposud!" Takto komentoval vydání první celosvětové zprávy o situaci v zemědělství Dr. Hans Rudolf Herenn. Dr. Herren, společně s Prof. Dr. Judi Wakhungu, předsedal celosvětové síti 400 vědců, kteří po čtyři roky hodnotili zemědělství a jeho vlivy, příležitosti a rizika.

Závěrečná zpráva obsahuje mimo jiného 22 základních doporučení pro politiky a ekonomy, jak udržitelným způsobem produkovat dostatek potravin a snížit hlad a chudobu.

Zpráva mezinárodního panelu ukazuje, že okolo 2,6 miliardy lidí na světě je pro své přežití závislých na zemědělství. Většina nejchudších lidí žije ve venkovských oblastech a živí se především zemědělstvím. Zpráva dokazuje, že svět je schopen produkovat dostatek potravin. Hlavním problémem je jeho distribuce a udržitelnost produkce. Využívání chemických látek, industrializace zemědělství a nedostatečné vzdělávání a výzkum v oblasti udržitelných metod hospodaření, vedli k nadměrnému vyčerpávání přírodních zdrojů a snižování ůrodnosti půdy.

Je to poprvé, kdy hodnocení světové situace připustilo, že zemědělství má řadu ekologických a sociálních rolí a národy a lidé mají právo si demokraticky vybrat nejvhodnější zemědělské praktiky.  
Zdroj: www.greenpeace.sk, http://www.agassessment.org/

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Kompostujete doma zbytky z kuchyně?

 Kalendář akcí

lft 2018 rgt
lft prosinec rgt
Po Út St Čt So Ne
48           1 2
49 3 4 5 6 7 8 9
50 10 11 12 13 14 15 16
51 17 18 19 20 21 22 23
52 24 25 26 27 28 29 30
1 31            
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

Daniela: Dobrý deň, som študentkou Vysokej školy ekonomickej v Praze a píšem...
Heřmaňák: první částečně bezobalový farmářský trh v Česku oslavil rok,
patricie: skvělá akce, všem doporučuji několik let ... jen: JE TENTO TÝDEN (ne...
Netradiční filmový festival o jídle Země na talíři již příští týden,
Jana: Dobrý den jsem tu nová, chci se zepta máte někdo zkušenost se značkou...
O eko praní trochu jinak – aneb prát eko je někdy fuška,
Šárka: Gratulace Karlovi Kalnému za jeho steaky z anguse...potvrzuji,že jsou...
Známe vítěze soutěže Česká biopotravina roku 2018,
nina: Dobrý den. Thymovar je opravdu skvely+ se chci zeptat na nejakou prevenci...
Šance pro včely. Konec syntetickým akaricidům ve včelaření!,
Martina24: Toto sú zaujímavé postrehy...
Studie: ekologické hospodaření snižuje vliv zemědělství na klimatické změny,
Karolina: Skvělý nápad, jak zabránit klíčení a to bez použití chemie!...
Ekologická revoluce ve skladování brambor,
Vlastimil: Chci objednat husu asi 4-5 kg na Svatého Martina. Jak ji mohu objednat?...
Je libo domácí svatomartinskou husu nebo kachnu?,