Průmyslové zemědělství nemá buduocnost

Mezinárodní panel pro hodnocení zemědělských technologií a vědy pro rozvoj (IAASTD) zveřejnil koncem dubna výsledky zprávy o světovém zemědělství.  

Zpráva tvrdí, že průmyslové zemědělství selhalo a co se týče geneticky modifikovaných plodin, tyto nepřispěly k řešení chudoby, hladu či změn klimatu.

Šedesát vlád závěrečnou zprávu Mezinárodního panelu podepsalo v jihoafrickém Johannesburgu. Vlády USA, Kanady a Austrálie byly mezi zúčastněnými jediné, které tento dokument nepodepsaly. I když měly rozhodující slovo při výběru autorů zprávy, nakonec obvinily autory ze zaujatosti a jejich hodnocení považují za nevyvážené.
"Tato zpráva potvrzuje, že můžeme produkovat větší množství kvalitnějších potravin bez toho, abychom ničili venkov a přírodní zdroje. Moderní zemědělská praxe podporuje biodiversitu a využívá přírody, aniž by byla vůči ní destruktivní," řekl Benny Härlin z Greenpeace International, který byl v radě IAASTD. Tato zpráva je výzvou vládám a mezinárodnímu společenství, aby přesměrovaly financování směrem k zemědělství, které bude přísně agroekologické." Jedná se o historickou příležitost, jak nahradit destruktivní intenzivní zemědělství závislé na agrochemikáliích metodami, které jdou ruku v ruce s přírodou a nikoli proti ní.

Dokument IAASTD vyzývá k zásadní přeměně zemědělské praxe, která by byla schopna reagovat na problémy růstu cen potravin, hladu, sociální nerovnosti a poškozování přírody. Konstatuje, že geneticky modifikované plodiny jsou vysoce kontroversní a nesehrají podstatnou roli v řešení klíčových problémů spojených se změnami klimatu, ztrátou biodiversity, hladem a chudobou.
Zpráva doporučuje využití agro-ekologických metod hospodaření na menších plochách a stvrzuje význam malých farem pro řešení současné potravinové krize a zajištění potřeb místních komunit. Zpráva staví význam domorodých a místních znalostí na roveň formální vědě. Jedná se o jasný odklon od průmyslového zemědělství závislého na využití chemikálií, jehož model byl doposud aplikován všude bez ohledu na místní charakteristiky.
"Závislost na světových cenách zemědělských komodit, spekulace s nimi a fakt, že několik nadnárodních společností kontroluje většinu osiva a toxických agrochemikálií, je pro mnohé drobné rolníky přímo likvidační," zdůraznil Härlin.

"Prostě si nemůžeme dovolit pokračovat, tak jako doposud!" Takto komentoval vydání první celosvětové zprávy o situaci v zemědělství Dr. Hans Rudolf Herenn. Dr. Herren, společně s Prof. Dr. Judi Wakhungu, předsedal celosvětové síti 400 vědců, kteří po čtyři roky hodnotili zemědělství a jeho vlivy, příležitosti a rizika.

Závěrečná zpráva obsahuje mimo jiného 22 základních doporučení pro politiky a ekonomy, jak udržitelným způsobem produkovat dostatek potravin a snížit hlad a chudobu.

Zpráva mezinárodního panelu ukazuje, že okolo 2,6 miliardy lidí na světě je pro své přežití závislých na zemědělství. Většina nejchudších lidí žije ve venkovských oblastech a živí se především zemědělstvím. Zpráva dokazuje, že svět je schopen produkovat dostatek potravin. Hlavním problémem je jeho distribuce a udržitelnost produkce. Využívání chemických látek, industrializace zemědělství a nedostatečné vzdělávání a výzkum v oblasti udržitelných metod hospodaření, vedli k nadměrnému vyčerpávání přírodních zdrojů a snižování ůrodnosti půdy.

Je to poprvé, kdy hodnocení světové situace připustilo, že zemědělství má řadu ekologických a sociálních rolí a národy a lidé mají právo si demokraticky vybrat nejvhodnější zemědělské praktiky.  
Zdroj: www.greenpeace.sk, http://www.agassessment.org/

 

ZPRAVODAJ

BIOINFO.pngPravidelné zasílání nejnovějších zpráv přímo do vaší e-mailové schránky. Zpravodaj Bio-info - neunikne vám nic zajímavého. Objednejte zdarma ještě dnes.

button_objednat.png

 

Anketa

Jaká kupujete vejce?
Biovejce ("0") 31%
Z volného výběhu ("1") 38%
Z hal na podestýlce ("2") 16%
Z klecových chovů ("3") 3%
Je mi to jedno 10%

 Kalendář akcí

lft 2020 rgt
lft říjen rgt
Po Út St Čt So Ne
40       1 2 3 4
41 5 6 7 8 9 10 11
42 12 13 14 15 16 17 18
43 19 20 21 22 23 24 25
44 26 27 28 29 30 31  
 
Přidat akci

Poslední příspěvky

františek: jen jsem se nikde nedočetl jak chtějí výpadek vajec z klecového chovu...
Klecovým chovům odzvonilo,
Hynek: Jako zákazníkovi Vodafonu se mi to líbí, že se snaží jít energii...
Vodafone se připojil k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje,
Tom Václavík: Dobrý den, Patricie, články zveřejňuji, jakmile je dostanu.
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
patricie: tradiční bolístka tohoto webu, patnáctého se dozvídáme, co bude...
Měsíc v klecd Poslaneckou sněmovnou, lidé se zavřou se sochami slepic,
Tom Václavík: Dobrý den, koupíte zde: https://www.organictime.cz/
Novinka - Opalovací péče lavera,
petr: farmáři se vracejí na trh,jen Zlín zatím nic. údajně musí proběhnout...
Farmáři se vracejí na trhy,
Petr Haimann: Jetli je to všechno tak, jak je napsáno, tak je to bezvadné. Mám totiž...
Novinka - Opalovací péče lavera,
Jiri: Souhlasím, že monokultury by měly být věc minulostí. Na druhou stranu...
Co mají pořád všichni s tou pšenicí?,